Bakan Yılmaz Malatya'da

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terör en fazla Doğu ve Güneydoğu bölgelerine zarar veriyor diyerek demokrasi ve ekonomimizi güçlendirerek bu problemi çözeceğiz dedi.

Bakan Yılmaz Malatya'da Malatya Haber

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Terör, ülkemizin ekonomik ve demokratik olarak ileri gitmesine engel olan çalışmalardır. En fazla Doğu ve Güneydoğu ülkelerine zarar veriyor" dedi.

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde yapılan sokak sağlıklaştırma alanlarını inceleyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, "Terör hadiselerini nefretle kınıyoruz. Menfur saldırılar, ülkemizin ekonomik ve demokratik olarak ileri gitmesine engel olan çalışmalardır. En fazla Doğu ve Güneydoğu ülkelerine zarar veriyor. Halkımızın huzuruna zarar veriyor. Milletimiz bütün etnik unsurlarıyla bunları değerlendiriyor. Bu badireleri de atlatacağımıza inanıyoruz.

Teröristler ve arkasındaki güçler ne yaparlarsa yapsınlar demokrasi ve ekonomimizi güçlendireceğiz. Türkiye güçlü olmaya devam edecek. Gücünü barış, refah ve çözümden yana kullanacaktır" dedi.

Bir gazetecinin Müslüman ülkelerin Afrika'daki kıtlığa karşı duyarlı olup olmadıklarıyla ilgili sorusu üzerine Yılmaz, "Ben inanıyorum ki bütün dünyada gerçekler görülse, organizasyonlar olsa, herkes de bu konuda yardımcı olmaya çalışmalıdır. Manevi değerlerimiz bunu gerektiriyor. Başbakanımız bizatihi Somali'ye bakan ve sanatçılarımızla gitti. Somalilerle dayanışma örneği gösterdi" diye konuştu.

Bakan Yılmaz'ın inceleme gezisine Vali Vekili İnci Sezer Becel, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz ve Mustafa Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, bazı daire müdürleri, AK Parti yöneticileri ve ilgililer katıldı. 

Magiad İftar Yemeği

Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD) tarafından düzenlenen geleneksel iftar yemeğine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Vekili İnci Sezer Becel, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, AK Parti Malatya milletvekilleri Mustafa Şahin, Öznur Çalık, Cemal Akın ve Ömer Faruk Öz, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu yöneticisi ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan Bakan Yılmaz, "Elim ve mefhur hadiselerden dolayı acımız büyük. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Bütün şehitlerimize, bu vatan, bu millet uğruna şehit olmuş insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Son dönemde artan terör hadiselerini gerçekten ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekiyor. Niçin, durup dururken bu terör olayları tırmanışa geçti.

Bu dönemde neden bu saldırılar yapılıyor? Bunun üzerinde gerçekten hepimizin çok derin düşünmemiz gerekiyor diye inanıyorum. Türkiye doğru yolda olduğu için gerçekten bunlar gerçekleşiyor. Türkiye büyüdüğü için, güçlendiği için, demokraside, ekonomide, dış politikada daha önce hayal dahi edilmeyen noktalara gelindiği için maalesef bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Fakat bunlar Türkiye'nin gelişmesini ve büyümesini durduramayacaktır. Türkiye'nin kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini de bozamayacaktır. Daha fazla pekişeceğiz, birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz. Milletimizi, basiretiyle, medeniyetinden aldığı alt yapı ve güçle bu badireleri de atlatacaktır. Bir taraftan çok daha güçlü bir şekilde güvenlik politikalarımızı uygularken, bir taraftan da halkımızın yararına olacak politikaları, kalkınmamızı, demokratikleşmemizi devam ettireceğiz. Kim ne yaparsa yapsın, Türkiye daha özgür, daha güçlü, daha demokratik bir ülke olma yolunda kararlılıkla devam edecektir" dedi.

"DOĞUYA YATIRIM YAPILIYOR MU DİYENLERİ MALATYA'YA DAVET ETMEK LAZIM"

Bakan Yılmaz, "Doğuda yatırım olur mu diye gazeteciler bana çok soruyorlar. Doğuda şartlar nasıl diye soruyorlar. Doğuda sanayileşme olabilir mi diyorlar. İstihdam oluyor mu, yatırım yapılıyor mu, bir ilgi var mı doğuya diyorlar. Böyle soranları Malatya'ya davet etmek lazım. Malatya doğunun göbeğinde bir ilimiz. Çok şükür hızlı bir şekilde sanayileşen, kalkınan, gelişen bir ilimiz" diye konuştu.

Yılmaz, geleceğe dönük proje ve politika çerçevesinin ortaya konulacağını belirterek, "Çok şükür Türkiye sağlam bir bünyeye sahip. Bünyemiz sağlam olduğu sürece ortada ne kadar mikrop olursa olsun, size çok zarar vermez. Ama bünyeniz zayıfsa en küçük esintide, en küçük mikropla etkilenir, rahatsızlanırsınız" dedi.

Yemekte konuşan MAKİAD Başkanı Ömer Fatin Nalçacı ise, son dönemde meydana gelen terör olaylarına tepki göstererek, "Bizim birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor" dedi. 12 Eylül referandumu ve 12 Haziran seçimlerinin ardından yeni anayasa konusunda bir beklenti oluştuğunu belirten Nalçacı, sivil anayasanın en büyük beklenti olduğunu kaydetti. İstikrarın sürmesini istediklerini ifade eden Nalçacı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da üretimin artması için yeni bir teşvik politikasının da uygulanması gerektiğini vurguladı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, "Ülke büyüme ve istikrarı ortaya koyduğunda terör olayları tırmanışa geçiyor. Terör akıttığı kanın içinde boğulacaktır. İnanç birliği bu ülkeyi hiçbir zaman terörü hedefine ulaştırmayacaktır" diye konuştu. Erkoç, yeni anayasanın da yapılması gerektiğini vurguladı.

Yemekte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a MAKİAD yetkilileri tarafından bir tablo ve kayısı hediye edildi. Ayrıca MAKİAD'a yeni üye olan 23 kişiye de plaketleri Bakan Yılmaz tarafından verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 568
Bu Ay : 6548
Toplam : 6548

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom