Organ Bağışına Davet

Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, binlerce hastanın organ nakli beklediğini hatırlatılıp, organ bağışı konusunda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

Organ Bağışına Davet Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, binlerce hastanın organ nakli beklediğini hatırlatılıp, organ bağışı konusunda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

Zengin, organ bağışı konusunda yaptığı açıklamada, "Organ bağışı; kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün binlerce kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak 'bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla' yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktalar" ifadelerini kullandı.

"Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, deri ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler. Organ bekleyen birçok hasta yaşam umudunu kaybetmekte iken yapılan organ bağışları yeni umut pencereleri açmaktadır. İlimizde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2002 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hastaların yeniden hayata tutunmalarını sağlamıştır. Bu kapsamda İnönü Üniversitesi Rektörlüğü nezdinde Tıp Fakültesi Dekanlığı ve değerli ekibine buradan yaşam umudu bulan hastalarımız adına minnet duygularımı ifade etmek isterim " diyen Zengin, organ bağışı yapılacak yerleri şöyle belirtti:

"Organ bağışı İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir." Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olduğuna dikkat çeken Zengin, "18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 511
Bu Ay : 6491
Toplam : 6491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom