İran Büyükelçisi'nden Fındıklıya Ziyaret

İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, Büyükelçilik Müsteşarı ile birlikte, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya milletvekili Mücahit Fındıklı'yı ziyaret etti.

İran Büyükelçisi'nden Fındıklıya Ziyaret Malatya Haber

Fındıklı'nın basın birimi tarafından verilen bilgide, Mücahit Fındıklı'yı Komisyon Başkanlığı nedeniyle tebrik etmek amacıyla gerçekleştirilen ziyarette iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkiler değerlendirildi. Fındıklı İran'da yatırımı olan bazı kamu kuruluşları ile ve özel kurumların karşılaştığı sıkıntıları Büyükelçi'ye aktardı. Büyükelçi Hosseinpour bu sorunlarla şahsen yakından ilgileneceğini söyledi.

Ziyarette öncelikli konu, İran ile Türkiye arasındaki enerji alışverişi idi. Türkiye'nin İran'la olan doğalgaz ithalatı ve bor ihracatına dayanan enerji ticareti konusunda değerlendirmelerini aktaran Mücahit Fındıklı, sınırda kurulması planlanan sanayi sitesi ile ilgili gelişmeler ve hazırlanan rapor ile ilgili son durum hakkında İran Büyükelçisi'ne bilgi verdi. 2009 yılında İran ile Türkiye sınırında sanayi sitesi kurulması için komisyonlar oluşturuldu, her iki ülke tarafından alternatif alan taraması
yapılarak raporlar hazırlandı. Şu anda iki ülkenin gerek sınırda gerekse kendi sınırları içinde ortak sanayi sitesi kurulmasına ilişkin mutabakatı ve hükümetlerine iletmiş oldukları alternatif alanlar bulunuyor. Görüşmede, Trabzon Limanı'nın ve gümrük kapılarının İran ile ticaretin geliştirilmesi için etkin hale getirilmesi için görüş alışverişinde bulunuldu.

Mücahit Fındıklı ziyaret esnasında Büyükelçi'ye İran'da yatırımı bulunan kuruluşların karşılaştığı ilave enerji temini ve geciken ödemeler gibi sorunlarla İran yetkililerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade etti. Büyükelçi bu tür sorunları çözmek için kişisel olarak sürece dahil olacağı taahhüdünde bulundu.
Ziyarette iki ülke arasında Sanayi ve Ticaret Komisyonlarının karşılıklı ziyaret ve işbirliği için girişimde bulunma kararı alındı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 570
Bu Ay : 1305
Toplam : 1305

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom