İmamlı Mezrası Suya Kavuştu

Malatya'nın Battalgazi ilçesi Çolakoğlu köyü İmamlı mezrasında içme suyu sevinci yaşanıyor.

İmamlı Mezrası Suya Kavuştu Malatya İlçe

Malatya'nın Battalgazi ilçesi Çolakoğlu köyü İmamlı mezrasında içme suyu sevinci yaşanıyor.

Battalgazi Kaymakamlığı KÖYDES programı kapsamında, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü tarafından projesi uygulamaya konulan Çolakoğlu Köyü İmamlar mezrası, şebekeli içme suyuna kavuştu. Karakaya barajının kenarında bulunan 20 hanelik köyde,artık musluklarda sağlıklı içme suyu akmaya başladı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü İrfan Kaya, ''Battalgazi ilçesi Çolakoğlu Köyü İmamlı mezrası sakinleri baraj kenarında olmalarına rağmen içme suyu sıkıntısı çekiyorlardı. 2010 yılında Battalgazi Kaymakamlığı'na yapılan bir müracaat neticesinde burada yapılan çalışma programa alındı. KÖYDES projesi kapsamında çalışma başlatıldı. Köylüler kendi imkanları ile yaptıkları sondajdan çıkan içme suyunu şebekeli bir şekilde evlerine almak istiyorlardı. Biz buraya terfi hattı binası yaptık. Motopomplar sayesinde 50 tonluk bir depoya bu su verildi. Yaklaşık 4 bin metre boru döşenerek evlere sular bağlandı. Yapılan deponun içi fayans kaplama olup güneş enerjisinden faydalanılarak klorlama işi yapılmakta. Kurumlar arası güzel bir çalışmanın neticesini burada görmekteyiz ''şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Hayrettin Budak, "62 yaşındayım, köyümüzün baraj altında kalması nedeniyle buraya taşındık. İmamlar mezrasında 20 hane var. Yıllardır içme suyu sıkıntısı çekiyoruz. Sondajdan elde ettiğimiz su ile ihtiyaçlarımızı görüyorduk. Barajın yanında olmamıza rağmen suya baka baka su sıkıntısı çekmekteydik. Özellikle 4-5 yıldır yazın gelen mevsimlik işçilerin su ihtiyaçlarını karşılayamıyorduk. Evlerimizde sularımız akmadığı için temizlik de olmuyordu. Çamaşır makinelerimiz çalışmıyordu. Sayın Valimiz Ulvi Saran'a müracaat ettik. Battalgazi Kaymakamımıza bizleri yönlendirdi. İl Özel İdaresi burada bu çalışmayı başlattı. Şu an evlerimizin musluklarında sularımız akıyor. Çok sevinçliyiz. Bizlerde rahat ettik kaysı toplamaya gelen işçilerimizde rahat ettiler. Allah tüm yetkililer ve emeği geçen herkesten razı olsun. Bizi susuzluk çilesinden kurtardılar" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 839
Bu Ay : 5729
Toplam : 5729

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom