Malatya'da Oba yolları bile yapıldı

Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nce yol yapım çalışmaları sürdürülerek yaylaların bulunduğu 2 bin 400 rakım yüksekliğe yol yapıldı.

Malatya'da Oba yolları bile yapıldı Malatya İlçe

Binlerce vatandaşın istifade ettiği ve büyük ekonomik değer taşıyan küçükbaş hayvancılığın gerçekleştirildiği yaylaların toplamda 136 kilometre yolu iyileştirilerek hizmete sunuldu.

Arguvan, Arapgir, Doğanyol ve Hekimhan ilçelerinde yapılan çalışmalar sonucu yaylalara ulaşım kolaylaştı. Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nce Arguvan’da Dikenli-Şükürlü, Kurutaş-Bozanoğlu, Çakmak yaylalarının; Arapgir’de Sarıçiçek, Göldağı, Çanakçı yaylalarının; Doğanyol’da Boyraz, Behramlı, Mezra köyleri yaylalarının; Hekimhan’da Yukarı Keş, Aşağı Keş, Çimenlik yaylalarının yol yapım bakım onarım çalışmaları gerçekleştirildi. İdarece toplamda dozerli ve greyderli olarak 136 kilometre yayla yolu yapıldı. Hekimhan’da bulunan Çimenlik yaylası Yama Dağı’nın zirvesinde bulunuyor. 2 bin 400 rakım yüksekliğe sahip dağda yapılan yol çalışması, her yıl buraya yaylacılık için gelen vatandaşlarca memnuniyetle karşılandı. Daha önce güçlükle buraya ulaştıklarını anlatan vatandaşlar, yolun yapılmasıyla ulaşımın kolaylaştığını ve kendi arabalarıyla rahatlıkla yaylalarına ulaşabildiklerini belirttiler. Sadece Yama Dağı yaylalarında her yıl ortalama 200 obanın konakladığı öğrenildi. Her obanın 5-6 çadırdan oluştuğu ve her bir çadırda kalan ailenin yaklaşık 4-5 kişiden meydana geldiği kaydedildi. Yaz aylarında yaylaya gelerek küçükbaş hayvancılık yapan vatandaşlar, elde ettikleri sütleri satarak ve hayvancılığı geliştirerek ekonomiye kazandırıyorlar. Vatandaşlar yapılan yol çalışmalarından dolayı başta Malatya Valisi olmak üzere Malatya İl Özel İdaresi yetkililerine teşekkür ettiler.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 855
Bu Ay : 8001
Toplam : 8001

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom