Somali'de Kıtlık İlan Edildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi özel bir toplantı ile küresel ısınmanın uluslararası güvenlik boyutlarını masaya yatırdı.

Somali'de Kıtlık İlan Edildi Dünya

Konseydeki 15 üye de iklim değişikliğinin dünya barışına ve güvenliğe tehdit olduğunu kabul etti ancak Çin veRusyaortak mücadele konusuna itiraz etti..

ABD'deki merkezinde toplananBirleşmiş MilletlerGüvenlik Konseyi, küresel ısınmanın uluslararası güvenlik boyutlarını görüştü. BM'nin önceki gün Somali'de kıtlık ilan etmesini takip eden toplantı ayrıca Güvenlik Konseyi'nde dört yıldır ilk kez çevre konulu bir tartışma olma özelliğine de sahip.

BM Genel Sekreteri Ban Kimoon, "Giderek kötüleşen hava koşulları hem zengin hem de fakir ülkeleri tehdit ediyor. Güvenlik boşluklarının doğmasına neden oluyor. Bu yüzden küresel ısınma uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye sokuyor" dedi.

ABD veİngilterede "iklim değişikliğinin yol açtığı seller, kuraklıklar, gıda stoklarının tükenmesinin barışı tehdit ettiği" görüşünü savundu.

RUSYA VE ÇİN KARŞI ÇIKTI

Toplantıda en kötü senaryo ise BM Çevre Programı yetkilisi Achim Steiner'den geldi.

Steiner, "Hava sıcaklıkları 4 derece artacak ve 100 yıl içinde deniz seviyesi bir metre yükselecek. Kıtlık ve seller artacak. Devletler istikrarsızlığa sürüklenecek ve bu durum çatışmalara yol açacak" dedi. Seyşel Adaları ve Maldivler gibi sular altında kalma tehlikesi bulunan ülkeler adına konuşan Nauru Devlet Başkanı Marcus Stephen da "Konsey itibarını korumak istiyorsa küresel ısınmanın barışı tehdit ettiğini görmeli" dedi.

Toplantıda küresel ısınmaya karşı mücadelenin BM Güvenlik Konseyi'nin gündemine alınması için talepte bulunuldu.

Ancak 15 üyeli konsey, Rusya ve Çin başta olmak üzere bazı ülkelerin itirazı nedeniyle bu konuda başarısız oldu. Rusya konunun konseyde ele alınmasının "politikleşen bir konu haline geleceğini" söylerken Çin, "konseyin kaynakları yetersiz" diyerek karara karşı çıktı.

Bunun üzerine konsey üyeleri, iklim değişikliğinin "güvenliğe olası etkileri" şeklinde bir metin üzerinde anlaştı.

Doğu Afrika'daki kıtlık için acil toplantı

Birleşmiş Milletler, kuraklık ve kıtlığın vurduğu doğu Afrika'ya yardım toplamak için 25 Temmuz'da olağanüstü toplanacak.

BM Gıda ve Tarım Örgütü, Roma'daki merkezinde yapılacak toplantıya 191 üye ülke, diğer BM kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve bölgesel kalkınma bankalarından üst düzey yetkililerin katılacağını açıkladı. Toplantının G-20'nin dönem başkanı Fransa'nın çağrısıyla yapılacağı kaydedildi.

Kenya ve Etiyopya dahil doğu Afrika'daki geniş bir bölge yıllardır kuraklık çekiyor. Somali'nin güneyinde 3,7 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya olduğu iki bölgede ise son 20 yılın en kötü kıtlık felaketi yaşanıyor.

Sabah

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 533
Bu Ay : 1156
Toplam : 1156

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom