Malatya'ya balon turizmi

Malatya'nın Kale İlçesi'nin turizme kazandırılması için sürdürülen çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde balon turizminin başlatılacağı bildirildi.

Malatya'ya balon turizmi Malatya Kültür-Sanat

Malatyalı bir iş adamının Çek Cumhuriyeti'nden 450 bin TL'ye balon siparişi verdiği, yapımı 6 hafta süren balonun önümüzdeki aylarda Kale ilçesinde turistik gezilere başlayacağı kaydedildi.

Kale Kaymakamı Osman Bilgin, hafta sonu Malatya'ya gelen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Kale'yi ziyaret ettiğini söyleyerek, "Bu ziyaret sırasında İnönü Üniversitesi Rektörlüğü ile bir protokol imzaladık. İmzalanan protokol kapsamında Su Sporları Meslek Yüksek Okulu kurulmuş olacak. Bunun dışında bölgeye yapılacak marina, kano platformu gibi yüzer sistemler ve diğer sosyal faaliyet alanlarından üniversite sorumlu olacak. Üniversitenin faaliyet alanı dışında halkın yararlanacağı plaj ve sahil alanı oluşturacağız. Burada İnönü Üniversitesi'nin görevlendireceği kurtarıcı yüzme bilenler de görev alacak" dedi.

Su Sporları Meslek Yüksek Okulu'nun kurulmasıyla birlikte, Kale'nin kano, yelken, kürek ve diğer su sporları alanında uluslararası yarışmaların yapılacağı bir merkez haline geleceğini ifade eden Kaymakam Osman Bilgin, "Kaleli iş adamlarımızın da buraya ciddi yatırımları olacak. Malatyalı bir iş adamımız, Çek Cumhuriyeti'nden balon siparişi verdi. Yapımı 6 hafta sürüyormuş. Bitince Malatya'ya gelecek. Elazığ, Harput, Doğanyol Kanyonu ve belki de Nemrut'a balon gezileri düzenlenecek" diye konuştu.

Kale'nin ciddi bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Kaymakam Osman Bilgin, yatırımcıların Kale'ye büyük ilgi gösterdiklerini ifade ederek, "Bizde ilçenin bu potansiyelini ortaya çıkarmak için devlet ve özel sektör iş birliği ile şu ana kadar 2 milyon TL'lik yatırım yaptık. Son bir yılda 10 metre genişliğinde 1.6 km ham yol, 583 metre küp taş duvar yaptık. 870 metre kare yüzer sistem oluşturduk. 20 bin kamyon hafriyat döküldü. Su, elektrik ve kanalizasyon gibi diğer alt yapı çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Sahil şeridi için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kale'yi Pütürge'ye bağlayan yolun bize düşen kısmını büyük oranda tamamladık. Yine Malatyalı bir iş adamımız buraya otel yapacak. Kale, gerçek bir turizm ve su sporları merkezi olacak" dedi.

Bu arada, Kale Kaymakamı Osman Bilgin, basın mensuplarını jet sky'e bindirip, Karakaya Baraj Gölü'nde tur attı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom