Kayısı Satış Uyarısı

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, kayısı için soğuk hava depolarının biran önce yapılması gerektiğini söyledi.

Kayısı Satış Uyarısı Malatya Ekonomi

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, kayısı için soğuk hava depolarının biran önce yapılması gerektiğini söyledi.

Kayısı hasadının devam ettiği şu günlerde İHA'ya açıklamalarda bulunup, üreticilerin kuru kayısılarını erken satmamaları önerisinde bulunan Bayram Polatbaş, "Eğer kuru kayısılar hemen pazara getirilirse, fiyat düşer. Bu nedenle üreticiler ellerinden geldiği kadar kayısıları erken pazara getirmesinler" dedi.

Malatya milletvekillerinden söz aldıklarını, önümüzdeki yıl sezon başlangıcında üreticilere avans şeklinde para verileceğini hatırlatan Polatbaş, "Böylece üretici ürettiği kayısıyı hemen piyasaya sürmeyecek. Çünkü alacağı avans parası ile işçi ücreti ve diğer nakliye giderlerini avans parasıyla karşılayacak. Dolayısıyla kayısıyı hemen piyasaya sürmeyecek ve neticede fiyat yükselecektir" yorumunu yaptı.

Vali Ulvi Saran'ın iki yıldan beri söz ettiği ancak hayata geçirilmeyen soğuk hava depolarının biran önce yapılmasını beklediklerini söyleyen Polatbaş, "Sayın valimiz kayısı yarışmasında, 30 bin ton yaş kayısı için soğuk hava deposu yapılacağını söyledi. Bu rakam 200 bin tona çıkarılmalıdır ve 200 bin ton kapasiteli soğuk hava depoları yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Soğuk hava deposunda bekletilecek yaş kaysının fiyatının artacağını söyleyen Polatbaş, "Birkaç ilçeye yapılacak olan soğuk hava depoları ile yaş kayısıların raf ömrü birkaç ay uzatılırsa, üretici alın terinin karşılığını almış olur. Şu anda, taze kayısının kilosu 1-3 TL arasında satılıyor. Ama, soğuk hava depolarında muhafaza edilip 2-3 ay sonra taze kayısı satışa sunulursa, fiyatı iki katına çıkmış olur. Dolayısıyla üretici kazanır" şeklinde konuştu.

Bu yıl, yaş kayısı rekoltesinin 545 bin ton, kuru kayısı rekoltesinin de 120 bin ton olarak açıklandığını hatırlatan Polatbaş, "Rekolte yüksek ancak kaliteli kayısı az. Çünkü, sürekli yağmur yağması ve doludan dolayı yarı yarıya kalite düştü. Bu nedenle dolu ve çil yarası olan taze kayısılar meyve fabrikalarına veriliyor" dedi.

Bugüne kadar 16 bin ton yaş kayısının satıldığını söyleyen Polatbaş, "Malatya dünya kayısı başkenti diyoruz. Ancak kayısıyı milli ürün olarak tescil ettiremedik hala" diye sitemlerde bulundu.
Kayısı işçileri için oluşturulan çadırkentin pek yararlı olmayacağını savunan Bayram Polatbaş, "Kayısı işçisi kayısı üretimi yapılan mahallinde yatıp kalkması gerekiyor. Zaten birçok üretici, kayısı işçilerin tuvaletinden banyosuna ve yemeğine kadar imkan sağlıyor" şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1056
Bu Ay : 1791
Toplam : 1791

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom