En Güzel Kayısı Yarışması

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “En İyi Yaş Kayısı Yarışması” Park Sera Cafe’de yapıldı. Birinciler Akçadağ-Dedeköy Kayısı üreticileri seçildi.

En Güzel Kayısı Yarışması Malatya Haber

Dünyanın en önemli kayısı üretim merkezlerinden biri olan ilimizde düzenlenen yarışma ile dünyanın en iyi kayısıları seçildi.

Yarışmaya Vali Ulvi Saran, Belediye Başkan Vekili Ertan Mumcu, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Azcan, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, MESOB Başkan Vekili Orhan Özbek, Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, bazı kurum ve kuruluş yöneticileri, ilçe ve belde belediye başkanları ile kalabalık bir topluluk katıldı. En Güzel Kayısı Yarışması iki ayrı
kategoride yapıldı. Hacıhaliloğlu kategorisinde 102 çiftçi, Kabaaşı kategorisinde ise 109 çiftçi yarışmaya katıldı.

Yarışmanın açılışında konuşan Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "Dünya kuru kayısısının yüzde 70'i Malatya'da üretilmektedir. 2010 yılında 90 bin ton kuru kayısı ihraç edilerek, Türkiye ekonomisine 350 milyon dolar tutarında bir ihracat geliri sağlanmıştır. 80'den fazla ülkeye şuanda kayısı ihraç etmekteyiz" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ise, kayısının milli ürünler arasına alınmasının bir türlü başarılamadığını söyleyerek, "Bu seçimler arifesinde sayın milletvekillerimizden söz aldık. İnşallah bu dönem içerisinde Malatya kayısısı milli ürünler arasına alınacaktır" diye konuştu. Polatbaş, sezon sonunda üreticilerin ürünlerini hemen pazara indirmesini engellemek için avans verilmesi ile ilgili çalışmanın da sürdüğünü kaydetti.

Vali Ulvi Saran ise, Malatya'da kayısıya alternatif ürünlerinde yetişmesi gerektiğini belirterek, kayısıya dayalı bir tarımın devamlı sürdürülebilir olamayacağını ifade etti. Vali Saran,"Hangi koşullarda işlem gördüğü, hangi koşullarda muhafaza edildiği, kurutulduğu yeterince güvence altına alınamadığı için kayısını kalitesini düşüren olumsuz faktörleri bertaraf edememekteyiz. Bunları gidermek için Malatya'daki üreticilerimizin, Malatya'daki kurumlarımızın, organizasyonların katıldığı bir Kayısı Akreditasyon Kurumu'nu kurmuş bulunmaktayız. Bu kurum önümüzdeki günlerde TÜRKAK'tan akreditesini alacak. Yani Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilecek. Faaliyete geçtiği zamanda hem üreticilerimizi, hem de kayısı ticareti ile ilgilenen insanları, kayısı muhafaza edenleri, nakledenleri ve kayısıyı işleyenleri istekleri üzerine inceleyecek, tetkike tabi tutacak ve akredite edecek" dedi.

Yarışma sonucunda Hacıhaliloğlu kategorisinde Abuzer Çabuk (Akçadağ-Dedeköy) birinci, Ekrem Kıraç (Kale-Bent) ikinci ve Hannan Yavuz (Akçadağ-Dedeköy) üçüncü oldu. Kabaaşı kategorisinde ise Hüseyin Çabuk (Akçadağ-Dedeköy) birinci, Vedat Tekbaş (Akçadağ-Dedeköy) ikinci ve Abidin Yuka (Akçadağ-Gürpınar) üçüncü oldu. Yarışmada birinci olanlara 3 adet cumhuriyet altını, ikinci olanlara 2 adet cumhuriyet altını ve üçüncü olanlara ise 1 tane cumhuriyet altını ile budama takımı hediye edildi. Yarışmada ilk 10'a girenlere yine budama takımı hediye edildi. Dereceye girenlere ödüllerini protokol üyeleri verdiler.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 509
Bu Ay : 2038
Toplam : 2038

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom