Bu Gece Rahmet Gecesi

Bu gece Berat gecesi ve Beraat Gecesi de 11 Ayın sultanı Ramazanın habercisi. Ramazan'a 15 gün kaldı. Müminler bu mübarek geceyi idrak ederek yaşayacaklar.

Bu Gece Rahmet Gecesi Malatya Kültür-Sanat

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Berat Kandili, bize her türlü şer, kötülük, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir” derken Akit'e konuşan Doç. Dr. Nedim Urhan da “İnşallah Berat Kandili tüm İslam aleminin beraatına vesile olur” dedi.

İbadet ve diriliş mevsimi 3 ayları büyük bir coşku içinde idrak eden mü'minler, bu akşam Beraat gecesini idrak ediyor. Ramazan ayının müjdecisi olan ve Şaban ayının ondördüncü gecesini on beşinci gününe bağlayan Beraat gecesi, tüm dünyada ve Türkiye'deki Müslümanlarca coşku içinde idrak edilecek. Türkiye ve dünyadaki milyonlarca Müslüman, bu akşam camilere akın ederek günahlarından arınmak için Allah'a yakaracak. Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiğine inanılan bu gecede, dünya genelindeki bir buçuk milyarı aşkın Müslüman, geceyi Kur'an okuyup namaz kılarak ibadetlerle geçirecek. Rahmet gecesi olarak da adlandırılan bu gecede mü'minler çokça ibadet ederek büyük bir bunalım içindeki İslam topraklarındaki kardeşleri için dua edecekler.

DİYANET, ÇANKAYA'DA  KUTLAYACAK

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in konuşma yapacağı kandil programında, Diyanet İşleri Başkanlığı İrşat Hizmetleri Daire Başkanı Dursun Aygün ile Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer dua edecek. Ankara ve İstanbul'daki çeşitli camilerde görev yapan İmam Hatiplerin Kur'an-ı Kerim okuyacağı program, TRT 1, TRT Avaz ve TRT Anadolu ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.

GÖRMEZ: FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRMELİYİZ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat gecesi dolayısıyla yayınladığı mesajında Berat Kandili'nin bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkanları kazandıran birer fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Cenabı Hakk'ın lütuf ve inayetiyle yeni bir Berat Kandilini daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Berat gecesi de diğer mübarek gecelerimiz gibi gündelik hayatın akışı içinde bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkanları kazandıran birer fırsat olarak değerlendirilmelidir” diyen Görmez, “Aldatıcı zevk ve hülyalar, ölçüsünü kaybetmiş yanlış arayışlar karşısında bizi Rabbimizle buluşturan bu geceler, hayatımızın bundan sonraki işleyişine bir düzen ve intizam kazandırmasıyla, iç bütünlüğümüzü güçlendirmesiyle birer rahmet kapısına dönüşmektedir. Esasen Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir” ifadelerini kullandı.

“Berat gecesi, bize her türlü şer, kötülük, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Müslümanlar bu gecede kendilerini, hayatlarını, hayal ve beklentilerini adeta yeniden tasnif edip planlayarak, onları Kur'an ve sünnet ölçüleri içinde bir kere daha gözden geçirerek aslında gerçek mü'min olma ve rıza-yı Bari'yi kazanma yolunda kayda değer mesafe kat etme imkanına sahip olurlar” diyen Görmez, bu gecenin en güzel şekilde ihya edilmesi gerektiğini kaydederek “Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kainata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Berat, aynı zamanda kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yaradan'ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür” ifadelerine yer verdi.

MÜ'MİNLERİN BERAATINA VESİLE OLSUN

Müslümanların her gününü Berat kandili gibi geçirmelerini temenni eden Doç. Dr. Nedim Urhan, Cenab-ı Hakk'ın bu gecenin önemini ayetlerinde de tebliğ ettiğini kaydetti. Urhan, Akit'e yaptığı açıklamada, “İnsana neler gelecekse, neler ikram edilecekse, neler huzur bulduracaksa bu gecede tayin ve tespit ediliyor. O yüzden başımıza musibetlerin gelmemesi iyiliklerin gelmesi için bu gecenin önemini bilmeli ve o şekilde idrak etmeliyiz” dedi. İbadetlerde samimiyetin önemine işaret eden Urhan, “İnşallah bu gecenin hakkını vererek bilinçli bir şekilde ibadetlerimizi yapacağız. Bu gecede dünyanın dört bir yanında akan Müslüman kanının bir an önce durdurulması, Allah'ın rahmetinin üzerimize indirilmesi ve huzurun gelmesini Yüce Mevla'dan temenni ediyoruz. İnşallah Berat Kandili tüm İslam aleminin beraatına vesile olur” diye konuştu.

ÜNAL: KALPLER BİRBİRİ İÇİN ATSIN

Türk Diyanet Vakfı Başkanı Nuri Ünal ise yaptığı yazılı açıklamada, üç aylar ve Berat gecesi dolayısıyla küskünlerin barışması, gözlerin gülmesi, kalplerin birbiri için atması ve birlik olunması dileğinde bulundu. “Bu gecede yüce Allah'a samimiyetle yönelmek, işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyarak ondan af dilemek, benzeri hata ve günahları bir daha işlememek için kararlı bir irade ortaya koymak ve emrolunduğumuz gibi istikamet sahibi olmak gerekir” diyen Ünal, şunları kaydetti:

“Önce kendimizden başlayarak, hata ve kusurları örten, suçluyu affeden, güçsüze merhamet edip kol kanat geren, güçlünün değil haklının, zalimin değil mazlumun yanında olmalıyız.

Mübarek üç ayların ve bu gecenin huzurunda barışmalı, konuşmalı, gözlerin içi gülmeli, eller kenetlenmeli ve asıl olan kalpler birbiri için atmalı. Kol kola yürünebilmeli.”İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olan, günahların affı ve kulların temize çıkarılması anlamına gelen Berat gecesi, “Rahmet Gecesi” olarak da adlandırılıyor. Kur'an-ı Kerim'in dünyaya toptan indirildiği gece olarak da bilinen bugün, bazı alimlerce kıblenin Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan Mekke'deki Kabe istikametine çevrilmesinin Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde gerçekleştiğini kabul etmeleriyle de ayrıca önem arz ediyor. Ayrıca, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gece olarak biliniyor ve buna ‘inzal' deniyor.

İbn-i Mace'de geçen bir hadis-i şerif'te Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sas), “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur” diyor. Bu gece, Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını aldı.

Berat Kandili dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi parti liderleri ve STK temsilcileri birer tebrik mesajı yayınladılar. Mesajlarda, birlik-kardeşlik ve dayanışma vurgusu yapılarak, Berat gecesinin mü'minlerin kurtuluşuna vesile olması temenni edildi. (Habervaktim)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 448
Bu Ay : 4005
Toplam : 4005

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom