Niyazi Mısri'nin Kabri Onarılacak

Yunanistan'ın Limni adasında kabri bulunan 17. Yüzyıl Türk Edebiyatının önde gelen mutasavvıf şairlerinden olan Malatyalı Niyazi Mısri'nin kabrinin onarılacağı bildirildi.

Niyazi Mısri'nin Kabri Onarılacak Malatya Kültür-Sanat

Yunanistan'ın Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios, beraberinde heyet ile birlikte Malatya'ya geldi. Malatya Belediyesi'nin davetlisi olarak Malatya'ya gelen Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios ve beraberindeki Limni Encümen Kurulu Başkanı ve eski Belediye Başkanı Adamidis Konstantinos, Limni Encümen Kurulu Üyesi Doras Konstantinos ve Tercüman Dolduri Niko, Vali Ulvi Saran ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamında ziyaret ettiler.
Vali Saran ziyarette yaptığı konuşmada, "Uzun süre aynı kültür havzasında olan, şu anda farklı yerlerde coğrafyalarda bulunan insanların görüşmeleri son derece önemlidir" diyerek, Limni'de kabri bulunan Malatyalı mutasavvıf şairlerinden olan Niyazi Mısri'nin yeni kuşaklara daha iyi şekilde anlatılması gerektiğini söyledi.

Vali Saran, heyete, el dokuması halı ile tepside kuru kayısı hediye etti. Heyet de valiye getirdikleri hediyeleri verdi.

Yunan heyeti, daha sonra Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret etti. Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios, Niyazi Mısri'nin herkesin Azizi olduğunu belirterek, kabrinin onarılması konusunda ellerinden geleni yapmak istediklerini söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Limni Belediyesi ile Malatya'nın ortak bir noktasının olduğunu söyledi ve "Niyazi Mısri Hazretlerinin kabrinin Limni'de bulunması, Limni'yi Malatya'mız için önemli bir hale getiriyor" dedi.

Malatya'nın yetiştirdiği, değerli fikir ve düşünceleriyle insanların sevgisini kazanan Niyazi Mısri'yi yıllardır sempozyumlarla tanıdıklarını söyleyen Başkan Çakır, “O'nun fikir ve düşüncelerini vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Kabrinin Limni'de olması hasebiyle Belediye Başkanımızı Malatya'ya davet ettik. Bu daveti Malatya Fuarı ve Kayısı Festivali'ne denk getirdik. Burada Niyazi Mısri'nin kabri için neler yapabiliriz, şehirler adına neler yapılabilir, bunları konuşacağız. Biz bu ziyareti bir dostluğun başlangıcı olarak görüyoruz" diye konuştu.

Ziyaret sırasında Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı Limni'ye davet etti.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ziyaret sırasında Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios ile beraberindeki heyete kayısı kristali, Malatya Belediyesi Sanat Merkezi'nde yapılan ebru desenli vazo ve Malatya albümü hediye ederken, misafir heyet de kabartma resimli tablo, heykel ile albümler hediye ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 79
Bu Ay : 2623
Toplam : 2623

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom