Kadın Dostu Kentler Projesi

Kadın Dostu Kentler Projesinde konuşan Öznur Çalık "Cumhuriyet tarihinin kadın reformunu yaşıyoruz" dedi.

Kadın Dostu Kentler Projesi Malatya Haber

Ak Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Nüfus Kalkınma Grubu Başkanı Öznur Çalık, Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler'in (BM) Türkiye'de yerel düzeyde kadın-erkek eşitliğini güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet kalıplarını kırabilmek amacıyla yürüttüğü "Kadın Dostu Kentler Projesi"nin imza törenindeydi.

Malatya, Antalya, Bursa, Gaziantep, Mardin ve Samsun illerinin valilik ve belediye temsilcilerinin, "Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi"ni imzaladığı törende bir konuşma gerçekleştiren Başkan Çalık, hem Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile işbirliği içinde çalışan TBMM NKG’nın başkanı olarak hem de bir Malatya Milletvekili olarak yaşadığı gururu ifade etti.

Proje sahipleri olarak Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger, UNFPA Türkiye Temsilcisi Zahidul Huque, UNDP Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski ve İsveç Büyükelçiliği Başkatibi Annika Palo’nun yanısıra; projenin uygulanacağı altı ilin valilik ve belediye temsilcileri de törende hazır bulundu. Malatya adına programa katılan Malatya Vali Yardımcısı İnci Sezen Becel ve Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu; proje taahhütnamesini imzalayan isimler oldu.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yaptığı konuşmada, Türkiye'de yasal düzenlemeler gerçekleştirilmeden toplumsal ve zihinsel dönüşümü sağlamanın çok zor olduğunu belirterek; “Hükümetimiz bu bilinçle üzerine düşen sorumluluğu sırtlanarak, kadınlarımızın da erkeklerle aynı fırsatlar ve haklardan yararlanabilmesi adına pek çok önemli yasal değişiklik gerçekleştirdi. TCK’da, Medeni Kanun’da, Belediyeler Kanunu’nda yapılan değişiklikler, Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgeler, 2003’te aile mahkemelerinin kurulması, Anayasada yaptığımız değişiklikle kadınlarımız için getirdiğimiz pozitif ayrımcılık bu değişikliklerden sadece bazıları” diye konuştu.

1930'lu yıllardan itibaren seçme ve seçilme hakkını alan kadınların yüzde 4, 1'lik oranın üzerine 2007 yılına kadar çıkamayışının altını çizen Çalık; 2007'de ilk kez TBMM'deki kadın temsil oranının 9, 1'e çıktığını vurguladı. Ak Parti iktidarında tüm dünyaya örnek bir kadın reformu yaşandığını ifade eden Çalık, "İlk kez yüzde 14 oranında TBMM'de kadın temsil oranı yaşıyoruz. Bu bizim için çok önemli bir başarı. Yüzde 14'lik başarımız inanıyorum ki dünya ortalaması olan yüzde 20'lere varacaktır ve bu oranı da zorlayacaktır." diye konuştu. Çalık, yerelde kadın temsil oranının düşük olduğunu belirterek "En azından Meclis'teki kadın temsil oranı kadar yerel yönetimlerde temsil oranı olmalı; önümüzdeki yerel seçimlerde tıpkı Genel Seçimlerde olduğu gibi kadınlarımızdan ciddi bir atak bekliyoruz." dedi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger de yaptığı konuşmada, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının toplumsal adaletin olmazsa olmaz bir şartı olarak gördüklerini söyleyerek, kadınların erkeklerle birlikte her alanda toplumsal yaşama katılımını temel bir hedef olarak benimsediklerini ifade etti.

BM Kalkınma Programı Temsilci Yardımcısı Ulrica Richardson, toplumsal cinsiyetin sadece insan hakları alanında değil, ekonomik verimliliğin arttırılmasında, anne ve çocuk ölümlerinin azaltılmasında da önemli olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nın teknik desteği ve İsveç Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SIDA)'nın mali katkılarıyla İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Dostu Kentler Projesinin kadınların yerel düzeyde ekonomik, sosyal ve kültürel imkânlardan eşit düzeyde yararlanmalarını ve karar alma mekanizmalarında temsil oranlarının arttırılmasını hedefliyor.

Proje kapsamında üç yıl boyunca sürdürülecek çalışmalar sonucu yerel yönetim ve kadın sivil toplum kuruluşlarının kapasiteleri yerel eşitlik mekanizmaları kurularak güçlendirilecek ve eşitlik eylem planları hazırlanacak.

Konuşmaların ardından Antalya, Bursa, Gaziantep, Malatya, Mardin ve Samsun illerinin valilik ve belediye temsilcileri, "Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi"ne imza attı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1072
Bu Ay : 1807
Toplam : 1807

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom