Kene düşmanı sülünler doğaya salındı

Özellikle yaz aylarında çok sayıda ölüme neden olan kenelerin yok edilmesi amacıyla yetiştirilen sülünlerden 500'ü doğaya salındı.

Kene düşmanı sülünler doğaya salındı Türkiye-Dünya

Doğadaki ekolojik dengesinn sağlanması, kene ve süne gibi zararlılarla mücadele amaçlı yetiştirilen sülünlerin doğaya bırakılması amacıyla düzenlenen programa Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.

Ömerli Barajı Koruma Havzası'ndaki sülün yetiştirme alanında sülünleri doğaya bırakmadan önce bir konuşma yapan Eroğlu, geçmiş yıllarda, sülün ve keklik gibi doğada biyolojik olarak mücadele eden ve kene, kımıl gibi zararlı böcekleri yiyerek tabiatta ekolojik bir denge sağlayan hayvanların vahşi avcılık neticesinde yok edildiğini söyledi.

''Türkiye'de 3 yerde bu şekilde sülün üretim merkezi tesis ettik" diyen Eroğlu, şöyle devam etti: "Bursa'da, Yozgat'ta ve İstanbul Polonezköy'de... Burası 2004 yılında sülün üretimine başladı. Bugüne kadar 5 yılda 30 bin sülün üretildi. Üretilen sülünler Polonezköy Tabiat Parkı, Şile Yeniköy, Ballıca Köyü, Durusu, Danamandıra sulak alanına ve Aydos ormanlarına yaban hayatı geliştirmek maksadıyla bırakıldı. 2009 yılı hedefimiz 7 bin adet sülün üretmek. Şu ana kadar 4 bin 300 adet üretmiş durumdayız. Bugün de buradaki alana 500 adet sülün bırakıyoruz. Önceki yıllarda Ballıca'daki sahaya 1000 adet sülün salınmıştı.''

Kene ve diğer haşerelerle mücadele için sülün ve keklik gibi hayvanların çok önemli olduğunu vurgulayan Eroğlu, ''Bu nedenle bu oluşturulan yaban hayatını koruma alanında avlanmak kesinlikle yasaktır. Tabii ki ben Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi 'Ormanlarımdan bir ağaç kesenin başını keserim' demeyeceğim ama biz de kaçak avlananların tabii ki cezasını vereceğiz'' diye konuştu. Ballıca Köyü'nde doğaya salınan sülünlerin bir kısmının çok küçük olduğu için 2-3 hafta gibi bir süre uyum kümesinde tabiat hayatına alışmasının bekleneceğini dile getiren Eroğlu, bu sülünlerin alıştıkları zaman tekrar doğaya bırakılacaklarını belirtti.

Şu ana kadar İstanbul'da keneden ölüm yaşanmadığını söyleyen Eroğlu, "Maalesef insanlar tabiattaki dengeyi bozdu. Burada, Aydos'ta, Ömerli Havzası'nda 10 binlerce sülün yaşıyordu, ama avcılar bunları vahşi bir şekilde avladı" dedi.

Bakanın konuşma yaptığı sırada yanında duran kızı Merve Eroğlu'nun elindeki sülünleri iki kere kaçırması ortaya renkli görüntülerin çıkmasına neden oldu. Bakan Eroğlu daha sonra elindeki sülünleri doğaya bıraktı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 191
Bu Ay : 3989
Toplam : 3989

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom