Nemrut Yolu Çalışmaları

Malatya - Nemrut yolu tamamı bu yıl asfaltlanarak turizmin ve o bölgede yaşayan insanların ulaşım hizmetine açılacak.

Nemrut Yolu Çalışmaları Malatya Haber

Malatya valisi Doç. Dr. Ulvi SARAN’ın öncülüğünde İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetlerince sürdürülen çalışma sonucunda geniş ve güvenilir bir yol olarak Nemrut yolunun tamamı bu yıl asfaltlanarak turizme açılacak. Bu yol üzerinde bulunan köylerde sağlıklı ulaşım yapacaklar.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Kontrol Mühendisi Hasan Çağlar Boyraz, yapılan çalışmaların, Köyleri Destek Projesi (KÖYDES) kapsamında Pütürge Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Malatya İl Özel İdaresi katkılarıyla icra edildiğini kaydetti.

Önemli bir turistik değere sahip Nemrut Dağı'na ulaşımı Malatya güzergâhından açılan yolun tamamlanması ile geniş ve risksiz bir yol turizm sektörüne artı kazandıracaktır. Bu yolun açılmasında ciddi emek sarf edilmiştir. Yolun geçiş güzergâhlarında sarp kayalarla kaplı olduğu için dinamit patlatılmış 3,5-4 metre genişliğinde açılan bu yol üzerinde bulunan köylerde de ekonomik yönden bir canlanma olacaktır’’ dedi.

Büyüköz Köyü muhtarı Mustafa Çarbuğa,’’100 hanelik köyüm 3 tane mezram var. Köyümüz Nemrut yolu üzerinde olmasından dolayı turizm yönünden gelen giden insanlar artmıştır. Bu yolun değer kazanmasında Malatya valimiz Dç. Dr. Ulvi SARAN ve İl Özel İdaresinin emeği büyüktür. Buraya gelen turistler memnun kalıyorlar ve gittiklerinde burayı ve bizi anlatıyorlar. Canlı alabalık tesis var. Konaklama motelimiz var. Köyümüzde doğal ürün olarak üzüm, çökelek, bal, domates, fasulye gibi organik ürünler üretilmektedir. Bu üretilen ürünler gelen turistlere ikram ediyoruz. Turistler hoşlarına giden bu ürünleri satın alıyorlar böylece köyümüzdeki ticari alışverişte gelişmiş oluyor. Köyümüzün alt yapı çalışmaları tamamlandı. 2 Okullumuz var. Sağlık ocağı, cami bulunmaktadır. Ayrıca köyümüzdeki bütün evlere şebeke suyu verilmektedir. Buradan bunların olmasında büyük emekleri geçen Malatya Valisine Pütürge Kaymakamına, İl Özel İdaresi Genel Sekreterine ve tüm çalışanlara sonsuz teşekkür ediyorum ‘’dedi.

2010 yılında Tepehan –Yandere köyü arasında bulunan 12.600 metrelik yol asfaltlandı. Köy içi geçiş yolları kesme taşlarla kaplanmış sanatsal yapıları bitti. 2010 yılı sonlarında Büyüköz köyünden -Güneş motele kadar olan kısmında yol genişletme çalışmaları yapıldı. 10.200 metrelik kısmının asfaltlanması içinde asfalt altyapı çalışmaları devam ediyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 52
Bu Ay : 3850
Toplam : 3850

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom