Hacı Adaylarında Pasaport Endişesi

Suudi Arabistan'ın yeni Türk pasaportu olmayanlara hac vizesi vermeyeceğini açıklaması binlerce hacı adayını endişelendirdi.

Hacı Adaylarında Pasaport Endişesi Türkiye-Dünya

Yeni Türk pasaportunu (e-Pasaport) almak için aylar öncesinden randevu almak ve daha sonra da haftalarca pasaportu beklemek gerekiyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hac ve Umre Müdürlüğü, "Suudi Arabistan Berlin Büyükelçiliği tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde Hac İşleri Yürütme Merkezimize gönderilen yazıya göre, sadece yeni Türk Pasaportları kabul edilip, ona göre vize verileceği açıklanmıştır. Eski Türk Pasaportları, Berlin'de bulunan Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından kesinlikle kabul edilmeyecektir. Önümüzdeki Ramazan Umresi ve 2011 yılı Hac Organizasyonu'na katılmak isteyen Türk vatandaşlarının yeni Türk pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir." Açıklamasını yaptı. DİTİB Hac Müdürü Ali Özdemir, kendilerinin gereken açıklama ve uyarıyı yaptıklarını, topun artık hac adayları ve ilgili kurumlarda olduğunu belirtti.

Almanya'da Türklerin en yoğun yaşadığı bölgede görev yapan Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ise başlattığı çalışmayla hem görev bölgesindeki binlerce hacıyı rahatlattı, hem de diğer bölgelerdeki hacılar için benzer çalışmaların yapılması için umut oldu. Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Mustafa Kemal Basa, hac organizasyonları yapan tüm kurumlarla görüştükleri ve onlardan kesin hacı adayları listesi istediklerini belirterek, hacı adaylarının pasaportlarını öncelikli olarak yenileyeceklerini açıkladı. Basa, "Suudi Arabistan makamları, eski tip pasaportlara vize vermeyeceğini açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili makamları bu konuda Suudi makamlarıyla görüşmelere devam ediyorlar, ama sonucu kestirmemiz mümkün değil. Biz, bu kararda bir değişiklik olmayacağı noktasından hareket ederek, Avrupa'daki hacı adaylarının bir an önce e-pasaport alabilmeleri için bir tedbir almak istedik. Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiği'mizin de onayını almak suretiyle, kendi görev bölgemizde hac organizasyonu yapan kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bir toplantı yaptık. Toplantıda, bazı hususlar üzerine uzlaşmaya vardık. Bize bazı istatistikler temin etmelerini istedik. Öncelikle kuruluşlar, kaç hacı adayları var, bunların kaçının eski tip pasaportu vardır, yani değişme mecburiyeti olan. Ve eski tip pasaportu olan hacı adaylarından kaçı Türkiye'de, kaçı Almanya'da ikamet etmektedir. Önümüzde yaz tatili ve Ramazan olduğu için bir kısım adayların yazı Türkiye'de geçireceklerini tahmin ediyoruz." dedi.

Bu sayılar belli olduktan sonra yapacakları çalışmayı sıralayan Basa, "Öncelikle Türkiye'de ikamet eden hacı adaylarının pasaportlarını Türkiye'de yenilemeleri konusunda telkinde bulunulacak. Burada yığılma olmaması için. Türkiye'de üç günde pasaportunuz evinize geliyor. Kuruluşların bize verecekleri rakamlarla elimizde bir sayı olacak. Örneğin Köln bölgesindeki bin hacı adayının pasaportlarının yenilenmesi lazım. Malumunuz e-pasaport kontenjanları çok önceden dolmuş vaziyette ve hemen kolaylıkla alınması mümkün değil. Biz bu çerçevede Dışışleri Bakanlığı'nın onayını alarak, kurumlarla belirlediğimiz dört ayrı tarihte, hacı adaylarımızın randevusu olmaksızın toplu başvurularını alacağız. Tarihleri şu anda hatırlamıyorum, kurumlardan alınabilir. O tarihlerde günlük 100 kontenjanımız varsa 50'sini bloke ederek, 50 kontenjanı hacı adaylarına ayıracağız. O hacı adayları, kendilerini hacca götürecek kurumun bir yazısıyla birlikte gelecekler. Zaten bize kurumlardan listelerde iletilecek. Ben hacca gidiyorum diyen herkesi almayacağız tabi, o listelerde adı olanları alacağız." Şeklinde konuştu.

Hac organizasyonu yapan hangi kurumlarla masaya oturduklarını sorduğumuz Basa, "Bunlar DİTİB, Milli Görüş (IGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Türk Federasyonu, İslam Kültür Merkezler Birliği (İKMB) ve bir de Fatih Vakfı. Bu kurumlarla anlaştık. Köln bölgesi için aşağı yukarı bir çözüm mekanizmasını üretmiş bulunuyoruz." dedi. Diğer bölgelerin ne yapacağını sorduğumuz Basa, "Bu mekanizmanın diğer bölgelere de teşmil edilmesi için bu kuruluşlar, Berlin Büyükelçiği'ne dilekçeyle başvurdular. Ben bir şey söyleyecek durumda değilim ama, aklın yolu birdir, her halde çözülür. Zannediyorum bu yöntem izlenirse kolaylıkla sorun çözülür. Kendi görev bölgemiz için konuşabilirim. Köln Başkonsolosluğu'na kayıtlı hiç bir hacı adayını üzmeyeceğiz inşallah." diye konuştu.

Haber Vaktim 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 790
Bu Ay : 5156
Toplam : 5156

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom