Kuzey Çevreyolu Çalışmaları Devam Ediyor

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, Kuzey Çevreyolu ile ilgili toplulaştırma ve 18 uygulamasının devam ettiğini söyledi.

Kuzey Çevreyolu Çalışmaları Devam Ediyor Malatya Haber

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, Kuzey Çevreyolu ile ilgili toplulaştırma ve 18 uygulamasının devam ettiğini söyledi.

Altunyuva, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kuzey Çevreyolu'ndaki çalışmalarımız Sayın Valimizin kontrolünde devam ediyor. Toplulaştırma ve 18 uygulaması devam ediyor. Bu çalışmaların bitirilmesinin ardından yol yatırım programına alıp, ihaleyle ilgili gerekli çalışmalar yapılacak" dedi.

Altunyuva, gazetecilerin İstasyon Kavşağında yapılması planlanan ancak iptal edilen alt geçitle ilgili sorduğu soruya, "Oraya kavşak yerleşemiyor. Dolayısıyla hem otel hem yan tarafındaki benzinlik ve alış veriş mağazasının bulunması nedeniyle yan yollar sığmadığı için alt geçit çalışması belediye ile alınan ortak karar gereği durduruldu. Orada hem zemin kavşak oluşturulacak. İstasyon kavşağı ile Hekimhan kavşağı yol 3 şeride çıkacak. Battalgazi kavşağında alt geçit yapılacak ama İstasyon kavşağında yapılması planlanan alt geçidin projesi onaylanmadı" cevabını verdi.

Viyadük ile ilgili soruları da cevaplayan Altunyuva, "Rüzgar paneli ihalesi diye bir şey yok. Buradaki şey dedikodu olarak yazılan ve üretilen bir durum. Ne statik olarak ne de rüzgar yükü olarak böyle bir şeye ihtiyaçta yok. Gecikme ondan da kaynaklanmadı. Tamamen idari bir tasarruftur. Her şeyi tamamlandı ve Sayın Başbakan'ın programıyla birlikte geçte olsa açıldı. Yani bu gecikme her tarafta olabilir. Çünkü 40 milyon TL'yi bulan çok büyük bir projeydi. Dolayısıyla bu tür projelerde 1-2 ay gecikme normaldir" diye konuştu.

Öte yandan, Kuzey Çevreyolu ile ilgili bilgiler veren Vali Ulvi Saran, yolun uzun soluklu bir iş olduğunu söyledi. Saran, yol ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Kuzey Çevreyolu'nun yapımıyla ilgili herhangi bir sorun yok. Projesi yapıldı. Detaylarıyla ilgili projeler ise belirli bir sürede çözülecek. 54 kilometre uzunluğundaki Kuzey Çevreyolu'nun finansmanıyla ilgili kaynaklarda mevcut. Ama yolun geçeceği güzergahlardaki alt yapı ve mülkiyet sorunu var. Biliyorsunuz ki güzergahın bir bölümü toplam 7 belediyenin hudutlarından geçiyor. Bir bölümü de doğrudan doğruya köylerin bulunduğu alanlardan geçiyor. Güzergahın geçtiği alandaki vatandaşlara ait olan arazilere ödenecek olan istimlak bedelleri çok ağır bir yük oluşturuyor. Çok yüksek miktarlardaki istimlak bedellerinin ödenmesi sorunu çözülmeden yolun yapımına başlanması mümkün değil. Bununla ilgili iki temel yaklaşım belirledik. Birincisi belediye hudutlarındaki mülkiyetlerin sorunlarının çözümü. İkincisi ise köy bölgelerindeki mülkiyet sorunlarının çözülmesi. Alt yapı ve mülkiyet sorunlarının çözümü yolun yapımından daha uzun bir zaman alıyor. Birinci planda köylük bölgelerden geçen güzergahtaki arazilerin toplulaştırılmasıyla ilgili bir uygulama başlattık. 31 bin hektarlık bir alan ki, bu sadece Kuzey Çevreyolu'nun geçeceği alan değil aynı zamanda baraj kıyılarının bulunduğu alanı da kapsıyor. 31 bin hektarda toplulaştırma çalışması yapılarak müsait hale getirilecek. Sabırlı olacağız. Ortada 'Üzerinden hemen yol yapalım hemen geçelim' diyebileceğimiz bir alan yok. Mümkün olsa karayollarımız 1 ay içerisinde başlardı. Parası var. Ama yol yapmak için parası var. İstimlak için parası yok. Bu para var, proje var, irade var bu yapılırdı. Ama kolay bir şey değil. Bu hakikaten uzun soluklu bir iş. Yol ile ilgili süreç devam ediyor. Bekleyelim, görelim." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 292
Bu Ay : 7089
Toplam : 7089

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom