İlaçları Çocuklardan Uzak Tutun

Yapılan araştırmalarda, çocuklar en çok 'şeker niyeti'ne yedikleri ilaçlardan zehirleniyor.

İlaçları Çocuklardan Uzak Tutun Malatya Yaşam-Sağlık

Dünyayı algılayabilmek için çocukların her şeyi ağızlarına alarak test ettiğine dikkat çeken uzmanlar, "Evinizdeki birçok şey onları zehirleyebilir veya hastalanmalarına sebep olabilir. Çocuğunuzun zehirlenmesine neden olabilecek birçok şeyin listesini oluşturun ve onlardan uzak tutun" uyarısında bulunuyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çocukların şeker niyetine yedikleri ilaçtan zehirlendikleri belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfsızsıhha Merkezi Başkanlığı Zehir Danışma Merkezi'nin '114' numaralı telefonuna yapılan başvuruların büyük bölümünün ilaçtan zehirlenen çocuklarla ilgili olduğu vurgulandı. Buldukları her şeyi ağızlarına götüren çocukların, 'şeker' diye verilen ilaçların tehdidi altında olduğu kaydedildi.

Zehirlenmeye neden olan maddelerin başında ilaçlar ilk sırada, evlerde kullanılan kimyasal maddeler (deterjanlar, kibrit, naftalin) ikinci sırada, tarım ilaçları ise üçüncü sırada yer alıyor. Çocuklarda zehirlenmeye yol açan ilaç grupları arasında trisiklik antidepresanlar, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle alerji tedavisinde kullanılanlar ilk sıralarda bulunuyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Çocukluk çağı zehirlenmeler genellikle ev ortamında gerçekleşiyor. Küçük yaş grubundaki vakaların büyük çoğunluğunu erkek çocuklarının oluşturmasının daha hareketli, meraklı ve karıştırıcı olmalarından kaynaklanıyor. Evlerde ilaçların, kapağı çocuklar tarafından açılması mümkün olmayan bir ecza dolabında saklanması gerekiyor. Çocuklar ateş düşürücüler gibi tadı güzel şurupları 'şeker niyetine' içip istenmeyen sonuçlara davetiye çıkarıyor. Böyle bir zehirlenme karaciğere büyük zarar verebilir. Zehrin akciğere yayılmasına yol açabileceği için çocuk kusturulmadan hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Büyüklerin kullandığı ilaçlar çocuğa oynaması için verilmemeli."

Haber Vaktim

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 832
Bu Ay : 1455
Toplam : 1455

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom