Sağlıkta 3G Teknolojisi Projesi

Malatya'dan bir öğrencinin sağlık projesi dünya 3.'sü oldu. Ambulanslarda kullanılacak 3G projesi ile can kaybının minimuma ineceği belirtildi.

Sağlıkta 3G Teknolojisi Projesi Malatya Eğitim

Derme İlköğretim Okulu 8. sınıfta okuyan Şamil Tarık Sarıtaç isimli öğrenci sağlık alanında kolaylık sağlayacak teknolojiden faydalanarak, kaza esnasında yaralanan hastanın hastaneye ulaşmadan önce ambulansta iken ön bilgilerinin sağlık durumunun küçük bir özeti anında hastaneye ve ilgili mercilere bildiren 3G teknolojisinden istifade edilen bir yöntem geliştirdi.

Dünya genelinde yapılan E-BİCO isimli proje yarışmasında ilimizi temsil eden Şamil Tarak Sarıtaç, geçtiğimiz Mart ayında E-BİCO "e-Gelecek" kategorisinden başvuruda bulundu.

Şamil ve öğretmeni, hayata geçirilmesi için 5 bin TL harcama gerektiren projeleriyle, yarışmadan dünya 3.'sü olarak döndü. 

Bu başarıyı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ile paylaşan genç öğrenci, kendisine katkılarından dolayı okul müdürü Necati Aladağ'a ve rehber öğretmenine teşekkür etti.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise "Öğrencimizin uluslararası bir yarışmada hem ilimizi hem okulumuzu hem de ülkemizi temsil etmiş olması bizleri gururlandırdı. Öğrencimizin E-Bico bilim yarışmasında 3. olması bizleri sevindirdi. Şamil'in başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Öğrenci Şamil Tarık Sarıtaç ise yaptığı konuşmada, "Eğer bu proje hayata geçirilirse ambulanslarda yaşanan can kayıpları minimum seviyeye inecek ve can kaybı önlenecektir. Böyle güzel bir olimpiyat (veya yarışma) hazırlayan E-BİCO yönetim kuruluna, jüriye ve bu yarışmaya katılmamda bana destek olan herkese çok teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 621
Bu Ay : 1356
Toplam : 1356

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom