SGK'dan Sürekli Tedaviye Yol Desteği

Köyden, kente sürekli giden hastanın yol parasını SGK ödeyecek.

SGK'dan Sürekli Tedaviye Yol Desteği Malatya Yaşam-Sağlık

 

    Sosyal Güvenlik Kurumu, maddî durumu kötü ve sürekli tedavi gören hastaları sevindirecek bir düzenlemeye imza attı. Artık haftada 3-4 kez hemodiyalize giden hastalar yol masrafından kurtuluyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özellikle maddî durumu kötü olan hastaları sevindirecek bir adım daha attı. Köy ve ilçelerden kente tedaviye giden hastaların yol parasını da devlet karşılayacak. Örneğin, Samsun'un Bafra ilçesine bağlı bir köyde ikamet eden diyaliz hastasının, köyünden Bafra ilçesindeki hastaneye gidiş ve dönüşüne ait yol giderlerini SGK ödeyecek. Özellikle sürekli tedavi gören hastalar açısından bu karar önem taşıyor. Haftada 3-4 kez hemodiyalize giden bir hasta yol masrafından kurtulmuş olacak. Bunun için tedavi süresince düzenlenen geçerli sağlık raporu, sağlık belgesi olarak kabul edilecek. Bu tür ödeme işlemleri müracaat edilen sosyal güvenlik il müdürlükleri tarafından yapılacak.
 
Diyabet, astım, zatürre, kronik bronşit, diyaliz gibi riskli gruplardaki hastaların tedavi süreçlerini izlemeye alan SGK, bir genelge yayımladı. Yol ve refakatçi ücretlerinin ödenmesine ilişkin usul ve esasları yeniden belirledi. Özellikle kronik hastalıkları bulunan ve sürekli doktor kontrolünde olması gereken hastaların gerek tedavi gerekse yol, gündelik, refakatçi masrafının karşılanmasında kapı kapı dolaşmasına gerek kalmayacak. MEDULA "Şahıs Ödeme Programı" üzerinden de ödeme işlemi gerçekleştirilecek. Böylece haftada 3-4 kez ilçeye ya da kente giderek diyalize girmek durumunda olan bir hasta yol parasını cebinden ödemek zorunda kalmayacak. Büyük şehirlerde ise çoğu özel hastane bu tür hastalar için servis kaldırıyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası kapsamında hastaların bu tür giderlerinin karşılanması için ödenecek tutarlar Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından belirleniyor. Tedavinin yapılabildiği hastanenin bulunduğu yerleşim yeri esas alınarak ödeme yapılıyor.
 
Özel araca yakıt desteği
 
Hastalar ödeme tutarını aşmamak üzere kendi araçları ile de hastaneye gittiklerinde yakıt gideri karşılanacak. "Mutat taşıt ücreti" adı altında yapılacak ödeme için bilet, fatura ibraz edilmesi gerekmiyor. Diş hastalıkları konusunda, tedavinin yapılabildiği en yakın hastanenin tespitinde üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri esas alınacak. Diş hekimliği fakültesi olmayan üniversite hastaneleri en yakın üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucusu olarak kabul edilmeyecek. Meslek hastalıklarında da en yakın yer kuralı aranmayacak.
Zaman
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 435
Bu Ay : 618
Toplam : 618

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom