SBS Öncesi Tavsiyeler

Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek öğrencilerin iyi bir kahvaltı yaparak sınava gitmeleri ve sınav saatinden yarım saat önce sınav yerinde olunması tavsiye edildi.

SBS Öncesi Tavsiyeler Türkiye-Dünya

Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek öğrencilerin iyi bir kahvaltı yaparak sınava gitmeleri ve sınav saatinden yarım saat önce sınav yerinde olunması tavsiye edildi.

Malatya Parantez ilköğretim dershanesi rehber öğretmeni Fatma Menevşe SBS öncesi tüm öğrencilere yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Rehber Öğretmeni Fatma Menevşe, sınav öncesi şu tavsiyelerde bulundu:

"Sınav öncesi motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durun. Sınav için gerekli belgeleri önceden hazırlayın sınav saatine yakın telaş ve kaygı yaratmayın. Sınav sabahı uykunuzu almış bir şekilde kalkmak için her zaman ki saatinizde yatın. Uyumak için kendinizi zorlamayın. Sınav sabahı hazırlıkları tamamlamak ve sınava yetişebilmek erken kalkınız. Sınava iyi bir kahvaltı yaparak gidiniz. Zihni açar diye midenizi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz. Sınava içinde rahat edebileceğiniz elbiseler giyerek gidiniz. Sınava gireceğiniz okulun bahçesine yarım saat önce hazır bulunmaya çalışınız. Okul bahçesine çok erken gelme kaygı, geç gelme de size panik yaptırmaya neden olur. Mümkün olduğunca bekleme sırasında arkadaşlarımızla sınav hakkında, önceki denemeler hakkında konuşmamalıyız. Bu durum kaygımızın artmasına neden olur. Sınav için sınıfa girerken rahat ve sakin olmaya çalışın sınav için olumlu şeyler düşünün." 

Menevşe, sınav sırası için de şunları söyledi: "Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz, diğer kişilerinde durumu sizlerin ki ile aynı. Sınav kaygısı herkesin yaşadığı doğal bir durumdur. Önemli olan bu kaygıyı paniğe dönüştürmemektir. Sınav başladığı zaman kısa sürelide olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayınız. Bu sorun devam ettiği takdirde nefes alma egzersizi yapılmalıdır. Nefes alma egzersizi vücutta daha fazla oksijen yakılmasından dolayı öğrenme sırasında beyinde meydana gelen protein bağlarının kurulmasını sağlar. Görevliler salona geldiğinde sınavla ilgili açıklamalarını dikkatlice dinleyin. Anlamadığınız yerleri mutlaka sorun. Sınav sırasında yapamadığınız soruların yanına bir takım şekiller koyarak atlayınız. Bir soru ile çok vakit kaybetmeyiniz. Bunun size hem zaman kaybı, hem moral kaybı olacaktır. Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bu anlarda soruyu tekrar okumak yerine kalemi bir süreliğine bırakıp dinlenin. İlk gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin tüm seçenekleri okuyun acele etmeyin. Sen annen, baban, arkadaşların ve tüm çevren için sadece "sen" olduğun için değerlisin. Bu sınavı başaramazsan onlar için değerin azalmayacaktır. Kazanırsan sadece seninle senin kadar sevinecekler. Çünkü seni çok seviyorlar. Tüm öğrencilere sınavda başarılar diliyorum."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 345
Bu Ay : 863
Toplam : 863

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom