Malatya'da Su Ürünleri Semineri

Malatya'nın Alabalık üretiminde Türkiye'nin ilk 10 ili içerisine girdiği bildirildi.

Malatya'da Su Ürünleri Semineri Malatya Ekonomi

Su ürünleri yetiştiricileri, Serbest Su Ürünleri Mühendisleri, Malatya ili Alabalık Yetiştiricileri Birliği ve Tarım İlçe Müdürlüklerinde desteklemede görevli personellere su ürünleri semineri düzenlendi.
Tarım İl Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Tarım İl Müdür Vekili Ramazan Aytekin, "Su Ürünleri üretimi ülkemizde son yıllarda hızla gelişmektedir. İlimiz de özellikle alabalık üretimi açısından bu hıza ayak uydurmuş ve önemli bir sektör haline gelmiştir. Alabalık yetiştiriciliğinde son iki yılda yapılan çalışmalar neticesinde İlimiz Türkiye'nin ilk 10 ili içerisine girmiştir"ifaıdelerini kullandı.

"İlimizde 2011 yılı Mayıs ayı itibariyle 29 adet kara ve 27 adet barajda olmak üzere toplam 56 adet yetiştiricilik belgesine sahip tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin toplam kapasiteleri 6.828 ton/yıl'a ulaşmıştır. 2010 yılı alabalık üretim miktarı 2.300 ton/yıl ve bu tesislere Tarım Bakanlığınca yapılan destekleme miktarı ise 2 milyon 159 bin 717 TL olarak gerçekleşmiştir"diyen Aytekin, daha sonra şunları belirtti:

"Bu kapsamda 6 Mayıs 2011 tarihinde yayımlanan "Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği" gereğince Tarım İl Müdürlüğümüzce, Su Ürünleri desteklemeleri ile ilgili değişiklikler ve uygulamalar hakkında ilimizdeki Su ürünleri yetiştiricileri, Serbest Su Ürünleri Mühendisleri, Malatya ili Alabalık Yetiştiricileri Birliği ve İlçe Müdürlüklerinde desteklemede görevli personellere seminer düzenlendi. "

Seminerde, Tarım İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca, 2011 yılı Su Ürünleri Desteklemeleri ile ilgili değişiklikler hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin hızlı gelişimi, bu gelişime ayak uydurabilmek için neler yapılması gerektiği, Tarım İl Müdürlüğünce yapılan denetimlerin önemi, sektörde yetişmiş eleman eksikliğini giderebilmek amacıyla kurs düzenlenmesi, yetiştiricilerin sorunları ve Malatya'da yeni kurulan Alabalık Yetiştiriciler Birliği hakkında değerlendirmeler yapıldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 190
Bu Ay : 7336
Toplam : 7336

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom