Toyğar-Boran Arasına Beklenilen Köprü Yapıldı

Battalgazi İlçe kaymakamlığı KÖYDES programı kapsamında yapımı başlanılan Toygar-Boran köyü arasına inşa edilen köprü yapımı tamamlandı.

Toyğar-Boran Arasına Beklenilen Köprü Yapıldı Malatya Ekonomi

Yapımı tamamlanan Boran-Toygar arasıki bu köprü ile sahil yolunu kullanan bütün vatandaşlar bu köprüden geçecek. Malatya merkezinden gelen ve arıtma tesislerinden çıkan suların aktığı dere üzerine yapılan bu köprüden geçen vatandaşların ulaşımı kolaylaşmış olacak.

192.000 TL. mal olan bu köprü, 4 metre yüksekliğinde, 8 metre genişliğinde, 15 metre uzunluğunda betonarme olarak inşa edildi. Toygar Köyü muhtarı Bilal Yapalıkaya,’’ Battalgazi İlçesine 5 km uzaklıkta 214 hane buluna ve geçimini kayısı üretimi yaparak sağlayan baraj kenarında bir köyde muhtarlık yapmaktayım. En büyük sorunumuz bu köprünün yapılması idi. Bu köprü yapılmadan önce burada büyük büzler vardı. Malatya’da bulunan arıtmalardan gelen sular burada birikiyor büyük bir gölet oluşturuyordu. İlkbahardan kış ayına kadar bataklık olan bu yerde çok kötü bir koku oluşmakta sivrisinekler sağlığımız tehdit ediyordu. Ayrıca köyün bir kısmı baraj yapılması ile su altında kaldığı için yıkılmayıp ayakta dimdik duran cami minaresini görmek için dışarıdan birçok insan gelmekteydi. Bataklıktan dolayı oluşan konudan dolayı kimse gelmek istemiyor. Hatta bu yoldan geçmek bile istemiyorlardı. Rüzgârlı havalarda evlerimizin içine kadar gelen pis kolular bizleri çok rahatsız ettiği gibi çocuklarımızı bu bölgeden uzak tutmakta oldukça zorlanıyorduk. Bu köprü yapılması ile bataklı kurumaya yüz tuttu. Pis koku oluşmayacak, eskiminareyi görmek için gelecek insanlar yanında piknikçilerde gelecek çok mutluyuz şimdiden bu güzelliği görmeye başladık. Devletin imkânları her zaman yanımızda gördük. Köyümüzde şebekeli içme suyumuz var. İnsanlarımız şehrin imkânlarında yararlanıyorlar. Köy içi yolumuz asfalt bu sene yenilenmesini bekliyoruz. Kanalizasyon çalışmaları devam ediyor .2010 yılında 3 km sulama kanalı yanında 1,5 km kadar istinat duvarı ve sulama kanalları üstüne 25 adet bahçe yol geçidi yapıldı. Bu hizmetleri bizlere sunan tüm yetkililere sonsuz teşekkür ediyorum.’’dedi.

Boran Köyü Muhtarı İbrahim Mazoğlu, "Bu köprünün yapılması her iki köy içinde çok önem arz etmekteydi. Sağlık açısından,ulaşım açısından bizleri rahatlattı.Bu köprünün yapımında emeği geçenherkese sonsuz teşekkür ederim.’’ dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 755
Bu Ay : 3239
Toplam : 3239

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom