Aşhan Bacı Bez Bebeği

Malatya'da sembol hale gelmiş olan Aşhan Bacı bez bebeği, yıllar sonra annesi Hacce ile buluştu. Aşhan Bacı bez bebeğinden sonra Hacce'nin de bez bebeği yapıldı. Sıranın ise Hasen'in bez bebeğine geldiği bildirildi.

Aşhan Bacı Bez Bebeği Malatya Haber

Malatya Belediyesi Sanat Merkezi'nde faaliyet gösteren 18 bölümden biri olan bez bebek kursunun yaklaşık iki senedir devam ettiği bildirildi.

Malatya Belediyesi Sanat Merkezi yetkilileri, "Bez bebek kursunu usta öğretici olarak Cevdet Bozdağ vermektedir. Bez bebek kursumuzda şimdiye kadar yaklaşık 60 öğrencimiz kursu başarıyla bitirip sertifika almışlardır. Kursumuz devam etmekte olup 20 öğrencimiz bulunmaktadır" dedi.

Usta öğretici Cevdet Bozdağ ise, "Köyde, şehirde yaşayan bayan ve erkeklerin günlük hayatta yaptığı işleri bebeklere uygulamaktayız. Ayrıca objelerle gelenek ve göreneklerini, giyim tarzlarını bez bebeğe yansıtarak folklorik bez bebeklerimizi yapmaktayız" ifadelerini kullandı.

Cevdet Bozdağ, Aşhan Bacı bez bebek hikayesini de şöyle anlattı: "Aşhan bacının Alamanya'da gurbetteki anası Hacce özlem duyduğu, burnunda tüttüğü güççük gızı Aşhan bacıya yıllar sonra nihayet kavuşacak. Aşhan Bacı'nın babası Hasen ve anası Hacce birlikte Alamanya'ya işçi olarak gitmişlerdi. Yıllar geçti gurbet, sıla, özlem hasreti bitmek bilmedi, nihayet bögün özlediği, burnunda tüttüğü güççük gızı Aşhan Bacı'ya, akrabalarına ve köyüne kavuşacaktır."

Bozdağ, Aşhan Bacı'dan sonra annesi Hacce'nin de bez bebeğini yaptıklarını, sıranın ise Aşhan Bacı'nın babası Hasen'in bez bebeğini yapmaya geldiğini kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 108
Bu Ay : 4537
Toplam : 4537

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom