Çürük Binayı Belediye Yıkıcak

Malatya'da bir binanın yıkılmasından sonra bitişiğinde çürük raporu verilen binalardaki daire sahipleriyle toplantı yapıldı. Maliklerin olur vermesi halinde binanın hiçbir bedel alınmadan yıkılacağı bildirildi.

Çürük Binayı Belediye Yıkıcak Malatya Haber

Konuya ilişkin olarak AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın basın birimi tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

"Malatya Cengiz Topel Caddesinde çürük raporu verilen binaların durumu ile ilgili olarak Ak Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, bir toplantı yaparak, daire sahipleri ile görüş alışverişinde bulundu. Malatya Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti Milletvekili Adayı Öznur Çalık'ın yanısıra Belediye Başkan Yardımcıları Ertan Mumcu, Ahmet Ceyhan, TOKİ yetkilileri Orhan Mercan ve Hüseyin Almalı ile daire sahipleri katıldı. TOKİ yetkilisi Harita Mühendisi Hüseyin Almalı tüm kat maliklerinin muvafakat vermeleri halinde, bir protokol karşılığında binaların TOKİ'ye devredileceğini, TOK'nin de yeni daire yaparak hak sahiplerine teslim edeceğini söyledi. Milletvekili Öznur Çalık ise daire sahiplerinin muvafakat vermesi halinde hiçbir bedel alınmadan binanın Belediye tarafından yıkılacağını söyledi."

Çalık ise, "Valimiz ve Belediye Başkanımız bu konuda gereken destekleri verdiler. Bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki görev size düşüyor. Muvafakat verirseniz, TOKİ arsayı alıp bir proje yapacak ve akabinde de fiyat çıkaracak. Sadece inşaat maliyetine yapılacak olan daireleri, hak sahipleri 20 yıl vadeyle ödeyecek" dedi. Belediye'nin taşınma işlemlerine de yardımcı olacağını kaydeden Öznur Çalık, dairelerin teslim edilene kadarki süreçte, kira konusunda da görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu ise, bina yıkımından dolayı Malatya'nın stresli bir süreç geçirdiğini belirterek, "Lütfen bir gerçeği sakın göz ardı etmeyin. Bunu da lütfen unutmayın. Şu anda buradaki hemşerilerimizin hepsi içerisinde oturamayacak derecede tehlikeli bir yapıyı boşaltmanız gerekiyor. Burayı kendi imkanlarınızla yıkmanız gerekiyor. Daha sonra da müştereken arsa üzerinde imtiyaz hakkınız var. Malatya'da bir ilki yapmaya çalışıyoruz. Türkiye'de de bu konuda örnekleri azdır. Bazı arkadaşlarımız konuyu yanlış yöne çekmeye çalışıyor. Lütfen bunlara engel olun" şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın bu konu ile ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceyhan'ı görevlendirdiğini belirterek, Ahmet Ceyhan'dan bilgi alışverişinde bulunabileceğini kaydetti.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Milletvekili Öznur Çalık, devletin ve hükümetin her zaman vatandaşın yanında olduğunu belirterek, Mücelli Caddesi'ndeki bina olayında da devletin şefkat elini vatandaşa uzattığını söyledi. Çalık, sosyal sorumluluk çerçevesinde fedakarlık gösteren Vali Ulvi Saran ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Belediye Başkan Yardımcılarına teşekkür ederek, "Bugün burada binaların yıkımına, yıkılırken yıkma işleminin belediye başkanlığı tarafından yapılmasına, taşınma işlemlerinin belediyemiz tarafından yapılmasına, kira bedellerinin bir kısmının belediye, bir kısmının valilik tarafından karşılanmasına, kat maliklerinin muvaffakiyet vermesi halinde 20 yıl vadeyle, karsız sizlere ev vermek üzere bu toplantıyı yapmış bulunuyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 120
Bu Ay : 6100
Toplam : 6100

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom