Arınç sert konuştu

Abant Platformu toplantısına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bület Arınç'ın konuşması damgasını vurdu.

Arınç sert konuştu Malatya Siyaset

Arınç "İrtica eylem planı halka ve demokrasiye ihanettir. Türkiye bunları hak etmiyor" dedi...

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen, "Demokratikleşme: 12 Eylül'den AB'ye Siyasi Partiler" konulu Abant Platformu toplantısının açılış oturumuna Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bület Arınç'ın konuşması damgasını vurdu. Arınç, Türkiye'nin konuştuğu eylem planının halka ve demokrasiye ihanet olduğunu söyledi.

Üzülüyor ve utanıyoruz

Demokratikleşme yolunda atılan adımları ve yaşanan zorlukları anlatan Arınç "Demokratikleşme yolunda çok önemli adımlar atıyoruz. Dünyada itibarı yükselen bir Türkiye var. Ülkemiz daha çok demokrasi ve özgürlük istiyor. Tam bu esnada bir belge ortaya çıkıyor. Ama bunun yerine biz bir belgenin sahte olup olmadığını tartışıyoruz. 2009'da hâlâ lahikaları, andıçları, fişlemeleri tartışıyoruz. Biz buna müstehak değiliz.

Biz bundan çok da hoşlanmıyoruz. Bundan dolayı üzülüyor ve utanıyoruz. Türkiye bunları hak etmiyor. İrtica eylem planı halka ve demokrasiye ihanettir " dedi. Halkın artık bu tip girişimlere destek vermediğini söylen Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bir kitap atıldı, 2 kriz yaşandı

"Türkiye'de geçmişte birilerinin kaş çatması, tepeden bakması, öksürmesi bile rejim sorunu haline geliyordu. Bir kitapçığın fırlatılmasıyla 2 kriz yaşamış bir ülkeyiz. İrticayla mücadele planında artık Türkiye'de kimsenin kılı bile kıpırdamıyor. Bu tartışmaya rağmen işler yürüyor. Bir taraftan soruşturma yapılıyor bir taraftan da hayat devam ediyor. Bir sabah Hasan Mutlucan radyoda mı diye artık kimse bakmıyor. Darbeciler ve zihniyetleri iyice küçülüyor. İyice küçülüyorlar, iyice güçsüzleşiyorlar."

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BiR ANAYASA YAPALIM

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış mevcut anayasanın Türkiye'ye yakışmadığını, toplumun tüm birimleriyle ortak ve örnek olacak bir anayasaya imza atması gerektiğini söyledi.

Bağış "Meclisin yüzde 80'ninin çıkardığı düzenlemeyi, atanmış 9 kişinin iptaline hukukun üstünlüğünü derseniz kendimizi kandırırız. Sadece Türkiye değil Avrasya coğrafyasının örnek alacağı bir anayasa yapmanın zamanı geldi. Bu anayasa bize yakışmıyor. Türkiye'ye yakışır bir anayasayı hep beraber yapalım. Gelin bu süreçte dünya ya da örnek olalım” dedi.

YES WE CAN ÇÜNKÜ BİZ HAKLIYIZ!

Bolu Valisi İbrahim Akpınar ise ezber bozan bir konuşma yaptı: ''Demokratik hayatın önündeki en büyük engel ''hiç şüphesiz, darbeci generallerin anayasası. Bu millete reva gördükleri yargısız infazların, işkence ve kötü muamelelerin hesabını soramadık. Baas rejimi özlemiyle hükümeti devirmeyi, planlıyorlar. Bu kişi ve gruplar, halkın iradesine karşı plan yapmaktan ne usanıyorlar ne de utanıyorlar.'' Demokratik bir anayasaya sahip olabilir miyiz? 'Yes, we can! Evet, biz yapabiliriz! Çünkü biz haklıyız.”

ORDUYLA DiYALOG KURULMASI GEREKiR

Prof. Dr. Kemal Karpat, demokrasinin kökleşmesi ve sağlıklı bir yapıda olabilmesi için orduyla diyalog kurulması gerektiğini söyleyerek "Sürekli tenkit etmekle bir yere varılmaz. Diyalogu çeşitli demokratik örgütler kurabilirler. Ordu bu ülkenin garantilerinden birsisidir. Orduyu demokrasiye kavuşturmak ordu ile demokratik diyaloglar kurmak memleketin temellerine bir kat daha güç verir” dedi.

ADEM YAVUZ ARSLAN


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 777
Bu Ay : 5143
Toplam : 5143

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom