Karagöz ve Hacivat Figürleri Sergisi

Hayali Küçük Ali'ye ait 100 Karagöz ve Hacivat figürlerinden oluşan sergi 11-26 Mayıs tarihlerinde Malatya Park Ana Fuaye alanında Perde Sanatı sevenleri ile buluşacak.

Karagöz ve Hacivat Figürleri Sergisi Malatya Kültür-Sanat

Kültür Bakanlığı arşivlerinde senelerdir saklanan ve günümüze kadar orijinalliğini koruyan Hayali Küçük Ali'ye ait 100 Karagöz ve Hacivat figürlerinden oluşan sergi 11-26 Mayıs tarihlerinde Malatya Park Ana Fuaye alanında Perde Sanatı sevenleri ile buluşacak.

Döneminin en başarılı Perde Sanatçısı olan ve dana derisi üzerinde kök boyaları ile yapmış olduğu figürlerini günümüze taşıyarak, bu sanatın yaşamasında emeği olan dsanatçının eserleri Malatyapark AVM'de 11-26 Mayıs günleri saat 10 ile 22.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Bu arada, geleneksel temaşa sanatının önde gelen ilk isimlerinden olan Hayali, Türkiye'de Cumhuriyet öncesi Karagöz ve Hacivat sanatının en bilindik temsilcisi, cumhuriyet sonrasında Atatürk'ün huzurunda gösteri yapmış ve Atatürk tarafından desteklenmiş bir sanatçıdır.

Karagöz ve Hacivat oyununu, hiçbir özelliğini bozmadan günümüze taşıyarak, yapmacıksız şekilde aktarmayı ustaca başarmış ve bu konuda onlarca ses bandı doldurarak bu sanatı yaşatma çabasına düşmüş, hastayken bile bundan vazgeçmemiştir.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 492
Bu Ay : 8551
Toplam : 8551

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom