5. Rışvan Bahar Şenliği Yapıldı

Gaziantep Rışvanlılar Kültür, Eğitim ve Dayanışma Derneği'nin, uluslararası boyuta ulaşan bahar şenliklerinin 5.'si, Malatya dan da katılımcıların olduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla Yavuzeli'nde gerçekleştirildi.

5. Rışvan Bahar Şenliği Yapıldı Bölge

Rışvanlılar Kültür, Eğitim ve Dayanışma Derneği'nin, uluslararası boyuta ulaşan bahar şenliklerinin 5.'si, milletvekillerinin ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yavuzeli ilçesine bağlı Süleyman Obası köyü civarında yapılan etkinliklere, Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Yavuzeli Kaymakamı Cihat Arık, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, Rışvanlılar Kültür, Eğitim ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ali Avcı, milletvekilleri , Siyasi partilerin milletvekili adayları, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa dernek başkanları,  Suriye'den olmak üzere  çok sayıda davetli katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim okundu.
Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ali Avcı, "Rahmet desturuyla yola çıktık, ülkenin bölünmez bütünlüğünü sağlamak için çabalamaya devam edeceğiz" dedi.

Rışvanların zengin bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Avcı, "Rışvanlar Türkçe'nin yanı sıra bazı bölgelerde Kurmanç-Kürtçe, bazı bölgelerde de Arapça konuşmaktadırlar. İnançlarına baktığımızda ise bazı bölgelerde Sünni, bazı bölgelerde alevi soy kütüğüne bağlı akrabalığa dayalı sosyo- ekonomik Oymak, Aşiret ve cemmat şeklinde kendilerine has bir yapıya sahiptir.Halen Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Türkmenistan ve Nahçivan'da yaşamaktadırlar" diye konuştu.

AK Parti Adana milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ise konuşmasında, "Rışvan, Türkiye'nin en büyük aşiretler topluluğudur. Aşiret olmaktan daha çok 12 boyun bir araya gelmesiyle meydana getirmiş oldukları federatif sistemdir" dedi.

CHP Gaziantep milletvekili Akif Ekici de, birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyulduğunu bu tür toplantıların kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

AK Parti Gaziantep milletvekili Mehmet Erdoğan, "Bizleri bu güzel günde annelerimizle, kardeşlerimizle, bacılarımızla buluşturdukları için dernek yöneticilerimize çok teşekkür ediyoruz. Ülkemizin milli birlik ve beraberliğe her zaman ihtiyacı var. Çünkü Anadolu toprakları her zaman mandaların, emperyalistlerin ve ülkemiz üzerinde hesabı olanların bölüp parçalamak istediği topraklardır" şeklinde konuştu.

Söylenen sözlerin, verilen mesajların oldukça güzel olduğunu anlatan Vali Vekili Mevlut Kurban da, "Bu tür etkinlikler bize huzur veriyor. Bu ülkenin geleceği açısından mutluluk verici" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Grup Sıla ve diğer çeşitli etkinliklerle şölen devam etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 365
Bu Ay : 5559
Toplam : 5559

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom