'Sürdürülebilir Kentleşme ve Kentlilik'' Sempozyumu

Malatya'da Valilik, Belediye ile diğer kurumların desteği ve Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin organizasyonu ile düzenlenen ''Sürdürülebilir Kentleşme ve Kentlilik'' konulu sempozyum başladı.

'Sürdürülebilir Kentleşme ve Kentlilik'' Sempozyumu Malatya Haber

Ramada Otel'deki sempozyumun açılış törenine Vali Ulvi Saran, belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, "2008 yılında tarihte ilk defa şehirde yaşayan insanların sayısı kırsalda yaşayan insanların sayısını geçmiş bulunmaktadır. Artık dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlası, Türkiye nüfusunun ise yüzde 75'ten fazlası, Malatya nüfusunun ise yüzde 65'ten fazlası ise şehirlerde yaşamaktadır. Kentler insanların tarihsel yürüyüşü içinde insanoğlu tarafından ortaya çıkarılmış en orijinal ve karmaşık yapılardır" dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, "Şehri oluştururken göçle gelen vatandaşlarımızın şehre ait olduğunu düşündürerek yetiştirmemiz ve bu duyguyu yaratmamız gerekiyor. Gelen göçü şehrin birer üyesi haline dönüştürmemiz şart. Bir yandan şehirleşme, modernleşme, mimar bütünlüğü ve alt yapı sorunların çözülmesi gibi çalışmalarımızı sürdürürken, bir yandan da sosyal kültürel ve eğitsel anlamda yoğun çalışmalar ortaya koymalıyız" dedi.

Vali Ulvi Saran da, "Toplumsal hayatımızı, tüm yönleriyle bizi çevreleyen kavramlar ve kurumlar kentlerde kurulmuştur. Devletler de kentlerde kurulmuştur. Ticari yapı, ekonomik sistemler burada kurulmuşlardır. Bilim ve sanat, kültür tüm yönleriyle kentlerde gelişmiştir. Estetik zevkler, düşünce dünyasının getirdiği kazanımlar kentlerde sağlanmıştır" şeklinde konuştu.

Sempozyumda 12 ayrı oturumda 48 adet bildirinin sunulacağını ifade edildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 762
Bu Ay : 5956
Toplam : 5956

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom