Okul Öncesi Göz Taraması Öneriliyor

Çocuklarda mutlaka okul öncesi dönemde, rutin göz tarama programlarının yapılmasının önemi bildirilerek bu şekilde birçok göz hastalığının ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Okul Öncesi Göz Taraması Öneriliyor Malatya Yaşam-Sağlık

İnönü Üniversitesi, Turgut Özal Tıp Merkezi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Soner Demirel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Göz tembelliği (ambliyopi), gözün yerinde olduğu ama göremediği bir durumdur. Her 100 çocuktan 2-3 tanesini etkilemektedir. Fark edilmesi zordur ve fark edildiği zaman da genellikle tedavi için geç kalınmıştır. Genellikle tek gözde görülmekle birlikte nadiren her iki gözde de görülebilir. En sık nedeni gözlük kusuru olup, aileler tarafından çoğu zaman anlaşılamaz. Daha az sıklıktaki nedenleri ise şaşılık, çocukluk çağı kataraktı ve göz kapağı düşüklükleridir. Belirgin şekil bozuklukları dışında, neredeyse göz taraması yapılmadan göz tembelliğinin tespit edilmesi pek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"Göz tembelliği erken tedavi edilmezse, az gören gözde ciddi ve kalıcı bir görme eksikliği gelişir, derinlik hissi (üç boyutlu görme) kaybolur ve eğer iyi gören göz de kaybedilirse körlük yaşanabilir. Göz tembelliğinin tedavisi 9-10 yaşına kadar yapılabilse de, en başarılı sonuçlar 5-6 yaşına kadar alınmaktadır. Tedavide öncelikle sebep tespit edilir, varsa gözlük verilir. Sonra iyi gören göze kapatma yapılarak, tembel gözün görmeyi öğrenmesi sağlanır. Diğer tedaviler ise yardımcı yöntemler olarak adlandırılabilir. Son yıllarda neurovision adlı yeni bir yöntem ile 9-55 yaş arası bireylerde de etkili olabileceği söylenen, gelişme aşamasında bir yöntem de mevcuttur"diyen Demirel, daha sonra şunları belirtti: "Çocuklarımızı göz tembelliğinden korumak için ailelere ve bizce sağlık yöneticilerimize düşen bazı görevler vardır. Şu bilinmelidir ki, çocuklar bir gözünün az gördüğünü çoğu zaman ifade edemezler, ifade etseler de çoğu zaman yapılacak bir şey kalmamaktadır. Bu nedenle doğumdan itibaren her çocuğa ilk 1 yaş içinde ve 3 yaşlarında mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır. Sonuç olarak, biz bu hastalığın önemli bir toplumsal problem olduğuna inanıyoruz. Ucuz sayılabilecek tarama yöntemleriyle kurtarılabilecek yüzlerce göz için, mevzuata uygun ve mutlaka okul öncesi dönemde, rutin göz tarama programlarının yapılmasının gerektiğini düşünmekteyiz."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 20
Bugün : 49
Bu Ay : 3493
Toplam : 3493

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom