Petrol Sahası Genişliyor

Adıyaman'da başlayan petrol arama çalışmaları Sincik ve Pütürge bölgesini içine alacak şekilde genişletiliyor.

Petrol Sahası Genişliyor Bölge

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü'nün 2011 yılı sondaj öncesi arama faaliyetleri kapsamında Adıyaman Merkez, Kahta, Sincik ve Gerger ilçeleri ile Malatya'nın Pötürge ilçesi sınırları içerisinde Narince, Halof ve Haydaran'da bulunan sahalarda iki boyutlu sismik veri toplama çalışmaları başladı.

Kasım ayında sona ermesi planlanan çalışmalarla ilgili TPAO'nun Adıyaman Valiliği'ne bildirdiği yazıda, çalışmalarda meydana gelebilecek zararın ödeneceği ifade edildi. Yazıda şu ifadeler yer aldı: "Çalışma yapılacak sismik hatlar üzerinde, koordinatları önceden belirlenmiş noktalar üzerinde sondaj araçları ile kuyular açılmakta ve ses dalgası oluşturmak amacıyla gerekli önlemler alındıktan sonra, açılan kuyularda parça tesirli olmayan dinamitler güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Ayrıca, bu hatlar üzerinde yer üstüne ulaşan sinyalleri almak için alıcılar (jeofon) ve kabloları serilmektedir. Sondaj ve kablo araçlarının hareketini mümkün kılmak için ise zaman zaman topografyanın bozuk olduğu bölümlerde Ham Sismik Hat Yoluna ihtiyaç duyulmakta ve bu amaçla dozer çalıştırılmaktadır. Bahsi geçen sismik programlarda da, topografyanın kırık olduğu bölümlerde araç geçişlerini sağlayabilmek için, Ham Sismik Hat yolları açmak amacıyla (5 metre genişliğinde) dozer çalışmaları yapılacak olup, çalışma sahasında herhangi bir kalıcı yapı, tesis vs. bırakılmayacaktır."

Zararın şahitler huzurunda tespit edildikten sonra ödeneceği belirtilirken, "Bu çalışmalar esnasında vatandaşların arazilerinde oluşacak hasarlar, ekiplerce hazır bulunan görevli personel ve köy muhtarı ile şahitler eşliğinde tespit edilip zarar ziyan sahiplerine tutanak karşılığında ödenecek olup, herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmayacağı Adıyaman Valiliği'ne bildirilmiştir" denildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 326
Bu Ay : 6410
Toplam : 6410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom