YSK Kritik Kararı Bugün Açıklayacak

YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, vetolu vekil adaylarının başvurularının bugün görüşüleceğini belirtti ve, "Kurulumuzun, demokratik hakların önünü açacak karar alacağını temenni ediyorum" dedi.

YSK Kritik Kararı Bugün Açıklayacak Türkiye-Dünya

Bağımsız adaylar krizinde çözüm sinyalleri güçlendi. Yerel mahkemeler adaylıkları veto edilen isimlerin memnu haklarını geri veren kararlar alırken, YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, "Kurulumuzun, demokratik hakların önünü açacak bir karar alacağını temenni ediyorum" dedi. Krizin aşılmasında ilk adım olarak YSK'nın dünkü toplantısında "Bağımsız adayların da itiraz hakları vardır" kararı verdi. Toplantıda "Her ne kadar ilgili yasalarda bağımsız adaylar için itiraz hakkı açıkça yer almamışsa da siyasi partilere tanınan bu hakkın bağımsız adaylar için tanınmamış olması eşiklik ilkesine aykırı olur" görüşü dile getirildi. YSK Başkanı Ali Em'in, "Yeni belgelerle başvururlarsa durumlarını değerlendiririz" demesinden sonra dün yoğun trafik yaşandı. Bağımsız adaylar itirazlarını YSK'ya ulaştırdı. YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu'dan sürpriz açıklama geldi. Başvurularla ilgili bugün saat 10.00'da değerlendirmeye başlayacaklarını belirten Özsoylu "Süre geçmesine rağmen kesin listeler yapılmadığı için bugün getirilen evrakların değerlendirileceğini düşünüyorum. Kurumumuzun olumlu ve demokratik hakların önünü açıcı karar alacağını düşünüyor ve temenni ediyorum" dedi. Vetolardan geri dönüş için yapılan başvurulara dayanak olan mahkeme kararları şöyle:

DİCLE VE ZANA KARARI ÖZEL YETKİLİDEN: Daha önce Diyarbakır 1'inci ile 4'üncü Ağır Ceza Mahkemelerine yaptıkları başvuralara, "Memnu hakların iadesi uygulaması yoktur" yanıtı alan ve bu karar nedeniyle veto yiyen Leyla Zana ve Hatip Dicle dün, avukatları aracılığıyla Ankara Özel Yetkili 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdular. Mahkeme bu kez Zana ve Dicle'nin yasaklanmış bir hakkı olmadığına ilişkin yazı verdi.

KIŞANAK İÇİN DERS GİBİ KARAR: Gültan Kışanak'ın başvurduğu İzmir Özel Yetkili 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi de Kışanak'ın memnu haklarını ders gibi bir kararla verdi. Kararda, Kışanak hakkındaki kararın 1992'de verildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "Hükümlünün 1992'den sonra bir sabıkası bulunmadığından, iyi halli olduğunun kabulü gerekmektedir. Kaldı ki daha önceden ve halen milletvekili olduğu anlaşılan hükümlünün iyi halli olmadığı söylenemez. Bu nedenle zabıta araştırmasına gerek görülmemiştir. Yaklaşık 17 yıl önce infaz edilmiş ve bu süreden sonra sabıkasız yaşayarak son döneminde de milletvekili olmuş bir kişi hakkında böyle bir araştırma (iyi hal araştırması) da anlamsızdır."

"TAŞ ATAN ÇOCUKLAR" KARARI: Sebahat Tuncel'in adaylığı, İstanbul 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun'a göre verdiği, 1 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle veto edilmişti. Tuncel'in avukatı dün 7'nci Asliye Ceza'ya başvurdu ve 2911 Sayılı Kanun'un 32'inci maddesinde tanımlanan suçun, "Taş Atan Çocuklar Yasası" olarak bilinen yasa ile alt sınırının 6 aya düştüğünü gösterdi. Mahkeme de cezayı 6 aya indirdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

KÜRKÇÜ VE YILDIZ DA TAMAM: Mersin'den bağımsız adaylığı Sıkıyönetim Mahkemesi'nin kararına dayanılarak veto edilen Ertuğrul Kürkçü gerekli yazıyı Üsküdar 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden aldı. BDP'nin desteklediği Salih Yıldız da da memnu haklarını iadesi yönünde karar alarak YSK'ya iletti.

TEK RET YANITI ALAN İSA GÜRBÜZ: Elazığ'dan bağımsız adaylığı iptal edilen İsa Gürbüz de "memnu hakların iadesi'' için Karakoçan Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak mahkeme 5 yıl içinde iki kez suç işlediği gerekçesiyle Gürbüz'e ret yanıtı verdi. Gürbüz'ün avukatı Mehmet Sıddık Karagöz, "5 yıllık değil, 3 yıllık denetim yapılmalıydı. Ayrıca her iki mahkumiyette de 'hak yoksunluğu' kararı verilmemişti" diyerek müvekkilinin yi ne de YSK'ya başvurduğunu söyledi.

Arınç: YSK'nın kararı vicdanımı rahatsız etti
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YSK'nın veto kararının vicdanını rahatsız ettiğini söyledi. 24 Televizyonu'nda canlı yayına çıkan Arınç YSK'nın kararının çelişkiler içerdiğini belirterek ''YSK, demokrasinin sınırlarını alabildiğine geniş tutarak, özgürlükçü bir yaklaşımda, daha liberal bir yorumda bulunabilirdi" diye konuştu. YSK'nın, tamamen bağımsız olduğunu, hükümetin YSK'ya emir veya talimat veremeyeceğini ifade eden Arınç, AK Parti'nin de ''YSK mağduru'' olduğunu söyledi.

Kuzu: YSK hukuken doğru bir karar verdi
AK Parti milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, YSK'nın son kararının, nadir doğru kararlarından biri olduğunu söyledi. Kuzu, "Siyaseten doğru mu ayrı mesele. Ama Yüksek Seçim Kurulu siyaseten hareket edemez ki, eldeki metne göre hareket ediyordur" dedi. Kuzu "Bunun böyle olacağı besbelli olduğu halde, bilerek nasıl böyle bir müracaat yapılır, demek ki öyle bir zemin mi acaba oluşturulmak istendi diye adamın aklına şeytan getiriyor" şeklinde konuştu.

TÜSİAD: Karmaşa bir çözüme ulaşmalı
TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜ- SİAD), YSK kararına ilişkin, "Ortaya çıkan karmaşanın, yasal ve toplumsal barışa hizmet edecek şekilde çözülmesi'' talebinde bulundu. Açıklamada, "Karar, mevcut ve çoğu 12 Eylül 1980 sonrası dönemde yapılmış yasalardan oluşan hukuk sistemimizle çağdaş demokratik standartlar arasındaki uçurumu bir kez daha göstermiştir. İçinde bulunduğumuz duruma, yasal ve toplumsal barışa hizmet edecek bir çözüm bulunması ve her durumda anayasa, siyasi partiler ve seçim yasalarının çağdaş, katılımcı demokrasiye uygun olarak yeniden yapılandırılması şarttır'' denildi.

İyimaya: YSK doğru yapmadı
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, YSK'nın, iptal kararını hatalı bulduğunu belirterek milletvekilliği için adli kayıt belgesinin şart olmadığını söyledi: "Türkiye'deki hukuk düzeyine bakıldığında yaşananları anlamak, izah etmek mümkün değil. Cezasını çeken seçme ve seçilme haklarına yeniden kavuşur."

İpek: Bu kararı tasvip etmiyoruz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, YSK'nın kararına ilişkin şunları söyledi: "Bu kararı tasvip etmiyoruz. Bu kararın Türkiye'nin ve demokrasimizin lehine bir karar olduğunu düşünmüyoruz. YSK'dan en fazla mağdur olmuş bir parti olarak bu karar yüzünden partimizin eleştirilmesi hakkaniyetle asla bağdaşmaz."

[Sabah]

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom