Çiftçiye destek!..

Malatya Tarım İl Müdürlüğü, çiftçiye mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılması konusunda açıklama yaptı...

Çiftçiye destek!.. Malatya Haber

Malatya Tarım İl Müdürlüğünün açıklaması şöyle:

"2009 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına dair Bakanlar Kurulu Kararı 14.04.2009 tarih ve 27200 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır.

Bu karara istinaden hazırlanan Tebliğde (2009/41) 08.05.2009 tarih ve 27222 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerden 2009 yılı ÇKS kayıtlarını güncellemiş olanlar sadece Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Desteği Başvuru Dilekçesi ile İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak desteklemeden faydalanabileceklerdir.

Ancak destekleme tebliğinde de belirtildiği üzere çiftçinin kullandığı parseller içerisinde 50 dekarın üzerinde büyüklüğü olan araziler için Kimyevi Gübre Desteğinden Faydalanabilmek için toprak analizi yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır (her 50 dekarlık alan için 1 analiz yaptırmak şartı ile). 50 Dekarın altında arazisi bulunan çiftçiler toprak analizi yaptırmadıkları takdirde mazot ve kimyevi gübre desteğinden yararlanacak ancak toprak analizi desteğinden yaralanamayacaktır.

Ayrıca 2009 yılı içerisinde toprak analizi yaptıran çiftçilerimize dekar başına 2,5 TL. destekleme ödemesi yapılacaktır. 01.01.2009 ile 04.12.2009 tarihleri arasında Toprak Analizi yaptıran çiftçilerimiz de Toprak Analizi Formu ile başvurarak Toprak Analizi desteğinden faydalanabileceklerdir.

Söz konusu tebliğe göre Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Desteklemesine başvuracak olan çiftçilerin 08 Mayıs 2009 ile 04 Aralık 2009 tarihleri arasında Merkezde Tarım il Müdürlüğüne, İlçelerde ise İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Söz konusu desteklemeye belirtilen tarihler arasında başvuruda bulunmayan çiftçilerin söz konusu desteklerden faydalanması mümkün değildir.

Toprak Analizi yaptırmak isteyen çiftçilerimiz; arazinin 3 ayrı yerinden 30 cm. derinlikte açacakları çukurun, yan yüzeyinin aşağıya doğru olan bölümünden alacakları yaklaşık 2 kg. ağırlığındaki toprağı 1 torba içerisinde analiz laboratuarına götürmeleri gerekmektedir. İlimizde Meyvecilik araştırma Enstitüsü ve Köy Hizmetleri Laboratuarlarında ücret karşılığında toprak analizi yapılmaktadır."

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 15
Bu Ay : 3459
Toplam : 3459

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom