220 Kişi Halıcılık Kursunu Tamamladı

Malatya'da 220 kişinin halıcılık kursunu tamamladığı bildirildi.

220 Kişi Halıcılık Kursunu Tamamladı Malatya Eğitim

Valilik tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Valiliğimiz girişimleriyle Malatya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hayata geçirilen yoksul kesime dönük "Halıcılık Kursunun" ilk dönemi tamamlanmış ve 220 kursiyer kursu başarı ile bitirmiştir.

Özellikle kadın ve genç kızlarımızın meslek edinerek çalışma hayatında yer almalarının toplumsal önemi ve ekonomik önceliği göz önünde bulundurularak bu kesime dönük meslek edindirme faaliyetleri yoğun olarak sürdürülmektedir.

Malatya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje ortaklığında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydı bulunan veya sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza yönelik olarak hayata geçirilen Halıcılık Kursu Projesinin ilk dönem eğitim çalışmaları tamamlanmıştır. Ekim 2010 tarihinde başlayan proje kapsamında dar gelirli ailelerin yoğun olarak yaşadığı sosyoekonomik düzeyi düşük 8 ayrı mahallede kurulan merkezlerde yaklaşık 6 ay süren kursta, kursiyerlere halı, kilim, seccade, yastık ve minder dokunması konusunda eğitim verilmiştir. Kurs süresince dokunan bu ürünlerin satışından elde edilen gelirin kursiyerlere ait olduğu kursta, özellikle ilimiz el sanatlarında öne çıkan motiflere ağırlık verilerek yöresel motiflerin korunması ve tanıtılmasına da katkı sağlanmıştır"ifadeleri kullanıldı.

"Halıcılık kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerler, edindikleri bu becerilerini özel sektör kurumlarından gelecek talep doğrultusunda veya kendi imkanları ile üretken kılabileceklerdir. Ayrıca ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğü ve rehberliğinde sürdürülen projeler ile de kursiyerlerin edindiği bu becerilerinin gelire dönüştürülmesi yönünde çalışmalar sürdürülmektedir"denilen açıklamanın son bölümünde şunlar belirtildi:

"Valimiz Sayın Doç.Dr. Ulvi Saran'ın katılımı ile 13 Nisan 2011 Çarşamba günü saat 14:00'da Özel İdare İş Merkezi'nde (Zemin Kat) düzenlenecek törenle, kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize Kurs Bitirme Belgeleri verilecek ve kurs süresince kursiyerler tarafından dokunan ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapılacaktır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 572
Bu Ay : 7718
Toplam : 7718

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom