Erdoğan'dan Aday Listesi Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili listesini sadece seçimlerde en yüksek başarıya ulaşmak açısından değil, seçim sonrasında yeni Türkiye'nin inşa edilebilmesi için kılı kırk yaran bir hassasiyetle hazırladıklarını söyledi.

Erdoğan'dan Aday Listesi Açıklaması Türkiye-Dünya

Başbakan Erdoğan, partisinin 24. dönem milletvekili listesinin açıklanmasının ardından parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, milletvekili listesini hazırlarken son derece hassa olduklarını belirterek, siyasi partilerin hiçbirinde böyle bir çalışma olmadığını söyledi. "Onların da nevi şahsına münhasır çalışmaları olmuştur" diyen Erdoğan, aday adaylarını 'kalburdan geçire geçire' listeye son şeklini verdiklerini söyledi.

Listeyi en az hata payıyla bu hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, "Oluşan liste son derece hassas bir biçimde ilgili tüm kesimlerin görüşleri alınarak hakkaniyet, liyakat ve ehliyet ölçüsü gözetilerek belirlenmiş bir listedir. Biz bu liste ile sadece partimizi mecliste temsil edecek milletvekillerini belirlemekle kalmıyoruz; aynı zamanda Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek, Türkiye'ye yeni hizmetler, eserler kazandıracak bir kadroyu oluşturuyoruz" dedi.

AK Parti olarak 12 haziran seçimlerinin Türkiye açısından tarihi önemde olduğu bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "12 haziran seçimleri sadece partimiz ve Türk demokrasisi açısından değil; ülkemiz geleceği açsında kritik önem arz ediyor. Son dönemde de sık sık ifade ettiğim gibi 3 kasım-22 temmuz arası AK Parti için çıraklık dönemiydi. 22 temmuz-12 haziran dönemini kalfalık ödenime olarak görüyoruz. 12 hazirandan itibaren de inşallah ustalık dönemini başlatıyoruz" diye konuştu.

Şu ana kadar çok önemli reformlara imza attıklarını, 8 yılı aşkın süredir Türkiye'ye 79 yılda birçok alanda yapılanların kat kat fazlasını kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "12 hazirandan itibaren bir yandan başlattığımız reform ve yatırımları tamamlarken, diğer yandan yeni reform ve yatırımlarla 2023 hedeflerine ulaşmanın mücadelesini başlatacağız. Demokrasini her alanda kök salması için Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ülkesi içinde yer alması için çok daha fazla çok daha azimli şekilde yeni bir sürecin kapılarını aralıyoruz. AK Parti iktidarı olarak hedefimiz sadece seçimden birinci parti olarak çıkmak değil veya iktidarımızın devamı değil; daha büyük ve donanımlı bir meclis grubuna sahip olabilmektir. Başlattığımız deşiğim dönüşüm sürecini ileri noktalara götürecek bir kadroyu meclise taşıma, böyle bir takımla sahaya çıkma anlayışıyla hareket ediyoruz."

"KILI KIRK YARARAK HAZIRLADIK"
Son dönemde tesis ettikleri güven istikrarın en ufak bir zafiyete düşmeden devam etmesinin birçok açıdan büyük önem taşıdığına vurgu yapan Erdoğan, "Ekonomik büyümenin sürmesi, demokratikleşmenin kök salması, devlet-toplum kaynaşmasının perçinlenmesi, başlattığımız yatırım hamlesi ve dev projelerin hayata geçmesi, güven ve istikrarın devam etmesini gerektiriyor.

Milletvekili listemizi sadece seçimlerde en yüksek başarıya ulaşmamız açısından değil, seçim sonrasında yeni Türkiye'nin inşa edilebilmesi için kılı kırk yaran bir hassasiyetle hazırladık. AK Parti'nin toplumun her kesimini kucaklayan, her türlü farklılığa kapısını açan, her kesimin meselesini kendi meselesi olarak kabul eden bir siyaset anlayışına sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, "Birlik siyaseti olarak adandırdığımız bu siyaset tarzı hiçbir kesimi dışarıda bırakmayan, ötekileştirmeyen bir anlayışa dayanmaktadır. Milletvekili adaylarımızı belirlerken bu hassasiyeti ön planda bulundurduk" diye konuştu.

AK PARTİ'NİN LİSTE PROFİLİ
Erdoğan, etnik milliyetçiliğe, dinsel milliyetçiliğe ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını yineleyerek, "Şu ana kadar hamdolsun biz bu noktada asla taviz vermedik. 780 bin kilometrekarelik vatan topağında 74 milyon vatandaşı aynı samimiyete kucaklayan bir siyaset anlayışını ortaya koyduysak, milletvekili adaylarımızı belirlerken de ülkemizdeki tüm kesimleri kucaklamanın gayreti içinde olduk. Etnik köken, din, mezhep, bölge ayrımı asla bizde yok. Buradan ben bir şey açıklıyorum, o da şudur: AK Parti'de mezhep, meşrep ayrımı görmeyeceksiniz. AK Parti'de sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünü kucaklayan bir anlayışı ve halkımızın tümüne hizmet eden bir anlayışı göreceksiniz. Bu diğerlerinde olabilir, ama bu bizde bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da asla olmayacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, milletvekili listelerinde kadın, genç ve engelli gibi özelliklerine göre adayların istatistik bilgilerini de verdi. Erdoğan, kadınların siyasete katılımını artırmaya ilk günden itibaren büyük önem verdiklerini belirterek, "Parti teşkilatımızda nasıl büyük bir önem arz ediyorsa, aynı şekilde parlamentoya taşımada da buna önem verdik. Yerel parlamentolarda da bunu büyük ölçüde gerçekleştirdik ve artış sürekli devam ediyor. 2002 yılına kadar yüzde 4 seviyelerinde parlamentoda bir temsil söz konusuyken, bu dönemde yüzde 9'lara çıktı. Yeni dönemde de meclisteki kadın milletvekili sayısını artırmaya özel önem verdik. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık. Listemizde şu anda 78 kadın aday bulunuyor. Bu yüzde 14.18'e tekabül ediyor dedi.

Başbakan Erdoğan gençlerin siyasete katılımı için bugüne kadar gösterdikleri duyarlılığa milletvekili listesinde de önem verdiklerini belirterek, "Bu seçimde 25-30 yaş arasında 24 genç arkadaşımıza listelerimizde yer verdik. 30-35 yaş arasında 51, 35-45 yaş arasında da 200 adayımız var" dedi.

Erdoğan, engelli aday sayısının da 11 olduğunu bildirdi.

Adayların 514'ünün doktora, lisansüstü ve lisans eğitimi almış olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun yanında 30'unun da ortaöğretim, 6'sının ön lisans mezunu olduğunu bildirdi.

MEVCUT VEKİLLERİN 167'Sİ LİSTE DIŞINDA KALDI

AK Parti'nin siyasette değişimin öncüsü olan bir hareket olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu yüzen listelerimizin oluşumuna da değişim ruhunu yansıtmaya çalıştık. Mevcut 167 milletvekilimiz listede bulunmuyor. AK Parti'de listede bulunmamak veya yer bulamamak siyaseten silinmek, tasfiye edilmek anlamına asla gelmez. AK Parti büyük bir harekettir.

Birbirine inanan ve birbirini gönülden seven insanların bu çatı altında toplandığı bir harekettir. Biz büyük bir aileyiz. Siyaset yapmanın sadece milletvekili olmaktan geçmediğine inanan arkadaşlarımız, bu büyük hareketin farklı noktalarında görev almaya devam edeceklerdir. Farklı kademelerinde görev almaya devam edeceklerdir. Eğer bunu bir dava olarak görüyorsak, büyük bir hareket olarak görüyorsak, 74 milyon vatan evladına hizmet olarak görüyorsak, bunu böyle görmek ve anlamak durumundayız. Kişiselleştirmeden, duygusallaştırmadan bu aşkla bakmamız gerekir" dedi.


"SENLİK BENLİK DAVASINA DÜŞENLER"

Parti tüzüğü gereği 3 dönem milletvekilliği yapanların bir dönem ara vermesi gerektiğini hatırlatan Erdoğan, "Önümüzdeki dönem birçok bu şekilde olan arkadaşlarımız bu tüzük engeline takılarak zaten ara vereceklerdir. Bugünkü listeyi oluştururken sadece bu seçimleri değil, sonraki seçimleri de düşünerek daha uzun vadeli bir planlama içinde olduk. Listede yer almayan milletvekili arkadaşlarımızın bu hassasiyeti anlayışla karşılayacaklarına ve yanlış bir hisse kapılmayacaklarına inanıyorum. AK Parti kadroları bugüne kadar senlik benlik davasına düşmeden, hırs ve ihtirasa kapılmadan, meseleyi kişiselleştirmeden, kardeşlik hukuku çerçevesinde hareket etmişlerdir. Zaten senlik benlik davasına düşenler yerlerini bulmuşlardır. Onlar zaten belli bazı yerlere gitmişlerdir. İnanıyorum ki, bundan sonra da aynı samimiyetle, aynı fedakarlık ve dava bilinciyle hareket etmeyi sürdüreceklerdir" diye konuştu.


"GEÇEN DÖNEM LİSTEDE OLMAYANLARDAN BAZILARI YENİ LİSTEYE GİRDİ"

23. yasama döneminde meclis grubunun sadakatle görevini en iyi şeklide yerine getirdiğini belirten Erdoğan, "Önemli engelleri birlikte aştık, tarihi adımları birlikte attık. Bugüne kadar birlikte yol yürüdüğümüz milletvekili arkadaşlarımızla bundan sonra da birlikte yol yürüme kararlığı içindeyiz. Siyasetin uzun soluklu bir yol olduğunun ve bunun bir göstergesi olarak da geçen dönem listelerde yer bulamayan arkadaşlarımızın bir kısmını şimdi bu dönem tekrar listelere girdiğini de hatırlatmak isterim.

Aynı samimiyetle bu arkadaşlarımın çalışmalarını sürdürmelerinin gelecek için çok çok büyük önem taşıdığını belirtmek istiyorum. 22. dönemde milletvekili olduğu halde 23. dönemde listede yer bulamayan veya listede olup da seçilemeyen 12 arkadaşımız bu dönemde listelerde yer almaktadır" diye konuştu.


"GÖNLÜMÜZDEN GEÇEN TÜM İSİMLERE YER VEREMEDİK"

Başbakan Erdoğan, hepsi birbirinden kıymetli aday adayı arasından tercih yapmakta zorlandıklarını vurgulayarak, bu süreçte geceleri geç saatlere kadar çalıştıklarını anlattı. Erdoğan, şöyle konuştu: "İstedik ki en idealini bulalım. Neticede 550 aday belirlemek gerekiyordu. Gönlümüzden geçen birçok isme listelerde yer verememenin içimizde burukluk oluşturduğunu da ifade etmek zorundayım. Ancak şurası da bilinmeli ki; siyaset sabır isteyen, uzun soluklu bir iş.

Aday adayı olan arkadaşlarımızın partimizin farklı kademelerinde görev yapmalarında, bu kutlu yolculukta bizimle kader birliği yapmalarından büyük memnuniyet duyacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum. Şimdi bu listenin açıklanmasından sonra bu tabloya göre geri çekilmek değil, eğer tüm bu arkadaşlarım gerek aday adaylarından listede yer alamayan gerek milletvekili arkadaşlarım, hep birlikte yarından itibaren 'ya Allah, Bismillah' deyip yola revan olup 12 Haziran için çalışmalara başlamaları İşte asıl sınav budur. Yoksa yerel seçim geldiğinde ya da
bir dahaki genel seçimde 'hadi müracaatları yapalım' Bu tabi siyaseti anlamak değildir, bu siyaseti kullanmak demektir.

AK Parti siyasete yeni bir soluk getirdiği kadar yeni bir anlayışı da hakim kılmıştır. Koltuk hırsı AK Parti'nin siyaset anlayışı ile asla örtüşmez. Bizim için önemli olan millet için, ülke için hizmet üretmektir. Bunu zemini sadece parlamento, makamlar, rütbeler değildir. Millete hizmet dava işidir, fedakarlıktır.

Millete hizmet hiçbir karşılık beklemeden yapılması gereken bir kutsal görevdir. AK Parti tüm teşkilatımız tüm kadrolarımız 8.5 yıl boyunca bu hissiyatla hareket etmiştir. AK Parti'nin her seçimde milletten daha çok teveccüh görmesi de bu hissiyatın neticesidir.

Tüm milletvekili arkadaşlarımızın, adaylarımızın bu hissiyat içinde olacaklarına gönülden inanıyorum. Bizleri izleyen tüm halkıma hatırlatmak istiyorum: Bilesiniz ki AK Parti'nin bu kadroları millete hizmet yolunda 'halka hizmet hakka hizmettir' anlayışıyla bu yolculuğun devam ettirecektir. Bu yolda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak bizim en önemli aşkımızdır. Doğusu-batısı, kuzeyi-güneyiyle ve 780 kilometrekare vatan toprağı ile bu Milli Birlik Kardeşlik Projemizin o doruk noktasına ulaştırılması en büyük özlemimizdir, hedefimizidir. Özlemimiz o kardeşlik duygusunu yakalamaktır.

Hazırladığımız listenin ülkemize, milletimize demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmalarda emeğe geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Aday adayı olmak suretiyle nezaket gösteren tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önümüzde tam 2 ay var. Bu 2 aylık süre içinde inşallah 15 veya 16 nisan gibi Seçim Beyannamesi'ni genel merkezde geniş katılımlı bir basın toplantısı ile açıklayacağız. Ardından 18'inde Ankara Arena'da adaylarımızı tek tek tanıtacağız. Böylece Anadolu'nun, Trakya'nın yollarına düşeceğiz ve seçim kampanyamızı da bu şekilde başlatmış olacağız."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 823
Bu Ay : 14999
Toplam : 14999

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom