Doğudaki Adaylar Nasıl Olacak?

Şu bir gerçek ki, Ak Parti’nin Doğu ve Güneydoğu illerini temsil eden milletvekilleri, şu son yasama döneminde birkaç istisna hariç, kötü sınav verdiler.

Doğudaki Adaylar Nasıl Olacak? Malatya Siyaset

Ak Parti Doğu'dan doğru aday çıkarabilecek mi? diyen yazar Mehmet Açet, Haber 7 köşesindeki yazısında ilginç değerlendirmelerde bulunuyor.
"Kürt sorununu ilgilendiren konularda vitrinde sadece BDP liler var. Dikkat ederseniz Kürtlerin tek temsilcisi gibi onlar davranıyorlar.

Şu bir gerçek ki, Ak Parti’nin Doğu ve Güneydoğu illerini temsil eden milletvekilleri, şu son yasama döneminde birkaç istisna hariç, kötü sınav verdiler.
Yerel ilişkilerden başlayacak olursak; bu vekillerin pek çoğunun, seçmenle sıcak temas sağlamak bir yana dursun, bir kısmının seçilip geldikleri illere bile hiç uğramadıkları (ya da uğrayamadıkları) biliniyor.
 
Ama onların karnesini daha da kötüleştiren bir şey daha var.
Asıl anlamı kürt sorununun çözümüne dönük adımların atılması olan açılım sürecinde, bölgeyi temsil eden Ak Partili vekiller, her ne hikmetse göz önünde olmamayı tercih ettiler.
(Hüseyin Çelik, Dengir Fırat, Abdurrahman Kurt, İhsan Arslan gibi isimlerin bireysel çabaları ve cesaretleriyle sürece yaptıkları pozitif katkıları ayırmak kaydıyla bunu yazıyorum.)
Aslında bir yerde şunu demek istiyorum.
 
Sayıları BDP’li vekillerden çok daha fazla olmasına rağmen Ak Partili bölge milletvekilleri, hem kürt seçmenin taleplerini karşılama, hem de ve daha önemlisi batı illerinde yaşayan ve açılım sürecine korkuyla bakan kesimleri ‘teskin etme’ konusunda, üzerlerine düşen misyonu yerine getirememişlerdir.
 
Buna dair örnekler de verebilirim elbet.
Mesela, Habur’daki o malum gelişmeler yaşanırken, çıkıp bölge halkının önemli bir bölümünün bu durumdan rahatsızlık duyduğunu anlatmak onların göreviydi.
Ki o sancılı günlerde perde arkasında, Habur’daki PKK-BDP şovunun aslında oralarda geniş kitleleri rahatsız ettiğini söylüyorlar, ama yazık ki bunu çıkıp toplumun önünde dile getir(e)miyorlardı.  
 
Bir de kürt seçmenin temsili konusu var tabi.
Kürt sorununu ilgilendiren konularda vitrinde sadece BDP liler var.
Dikkat ediyor musunuz bilmiyorum Kürtlerin tek temsilcisi gibi onlar davranıyorlar.
Oysa Kürtler Ak Partiye BDP’den daha fazla oy veriyorlar.
 
Bunun kamusal alandaki karşılığının da öyle olması beklenmez mi?
Cengiz Çandar’ın bulduğu tabirle ‘kürt sokağının’ doğru taleplerini seslendirip, BDP’nin istismar ettiği alanlarda onlardan ayrışık bir pozisyon tutmak, milli birlik ve kardeşlik projesine daha fazla katkı vermez mi?
 
Hiç olmazsa bölücülük çağrışımı yapan Demokratik Özerklik, Ös Savunma Gücü gibi kavramların bölgede yaygın bir kabul görmediğini, Kürtlerin büyük bölümünün bu kavramlara sıcak bakmadığını anlatabilirlerdi.
 
İşte şimdi bu yeni dönemde Ak Parti’ye ve partinin Doğu-Güneydoğu milletvekili adaylarına böyle bir şans doğmuş durumda.
 
Ak Parti’nin birlik beraberlik mesajlarını taşıyabilecek, Kürtlerin makul çoğunluğunun BDP çizgisinden uzak olduğunu söz ve temsil yetenekleriyle belirginleştirecek adaylara ihtiyaç var bu dönem.
 
Referandum öncesi, sadece birkaç kürt aydının açıktan ‘evet’ oyu vereceklerini söyleyerek PKK çizgisinden farklı renkler olduğunu göstermeleri, ne kadar rahatsız etmişti BDP’lileri hatırlıyor musunuz.?
 
Şimdi bu yeni dönemde bunu bölgenin Ak Partili vekilleri yapmalı.
Hem Ak Parti’nin bütün Türkiye’ye hitap eden söylem ve duruşuna sahip olup, hem de bölgede BDP çizgisinden farklı bir yerde durabilen, en önemlisi de durduğu bu yeri topluma da gösterebilen adaylara ihtiyaç var.
 
BDP’liler bu seçim döneminde bir şeyi ilk defa deniyorlar.
Şimdiye kadar vitrine çıkardıkları kadrolar, dışarıdan bakılarak şahin-güvercin ayrımı yapmaya müsait olsa da, PKK’nın Marksist-leninist köklerine yabancı olmayan, aynı tornadan çıkmış görüntüsü veren isimlerden oluşuyordu.
 
Oysa şimdi, Kürtler arasında kıymet verilen başka çizgiden isimleri aday yapmaya çalışıyorlar.
Şerafettin Elçi ve Hak-Par’la yürütülen görüşmeler bunun somut örneği.
Ki ben bunu, hem BDP’nin radikal söylemlerden uzaklaşarak makul bir çizgiye gelmesi, hem de farklı eğilimleri içine almasının kürt sorununun çözümü konusunda nispi bir rahatlama getirmesi ihtimali nedeniyle olumlu bulanlardanım.
 
Ak Parti, Doğu ve Güneydoğu’da sadece Başbakan Erdoğan’ın karizması ve liderliğine güvenerek adaylarını belirleyecekse eğer, bu seçimlerde 2007’den daha kötü bir tabloyla karşılaşabilir."

Mehmet Acet - Haber 7 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 783
Bu Ay : 1301
Toplam : 1301

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom