Depremden Korunma Paneli

Kent Konseyi Kadın Meclisinin organizasyonu ile MAKUT (Malatya Arama Kurtarma Timi) tarafından “Depremden Korunma Yolları” konulu bilgilendirme paneli verildi.

Depremden Korunma Paneli Malatya Haber

Kent Konseyi Fehmi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda geçekleştirilen panele Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Kadın Meclisi üyeleri katılırken paneli sunmak ve görsel anlamda desteklemek amacıyla MAKUT ekibinin başkanı Ömer Kanmaz, jeofizik mühendisleri Burhanettin Tüzün ve Ahmet Büker, deprem eğitim uzmanı, Basri Kahveci, İrfan İncik, Vahap Çolak, ekip sorumlusu Levent Murat hazır bulundular.

MAKUT hakkında bilgi veren Basri Kahveci, Malatya da Meşale Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği tarafından 2008 yılında 47 kişi ile kurulan MAKUT’un, aldıkları eğitimler ile kendini yetiştirdiğini, bu kuruluşta işçilerin, mühendislerin yer aldığını, Malatya halkını deprem konusunda bilinçlendirmek için bilgilendirme konferansları ve tatbikatlar yaptıklarını söyledi.

Kahveci: Depremi önleyemeyiz ama hazırlıklı olabiliriz.
Basri Kahveci, “MAKUT olarak amacımız bilgilendirme konferansları yapmak ve böyle bir durumda insanları kurtarmaktır. Deprem acı bir gerçektir. Depremi önleyemeyiz ama hazırlıklı olabiliriz.” dedi.

Depreme karşı hazırlıklı olmamızı, evimizin sağlam noktalarını tespit ederek ihtiyaç listesini ve iş bölümünü yaparak tatbikat yapmamız gerektiğini söleyen Deprem Uzmanı Ahmet Büker, ilk olarak evimizde güvenli ve tehlikeli yerleri tespit etmemiz gerektiğini, depremde mutfak ve cam kenarları ile balkonlar, merdiven boşluklarının çok tehlikeli olduğunu onun için güvenli bir yerde kolon dibinde kendimizi korumamız gerektiğini söyledi.

Deprem sonrasında yapılması gerekenler ilgili bilgi veren Büker “Deprem sonrasında sakin olmalı, yaralanma varsa acil yardım yapılmalı, doğalgaz kaçağından dolayı çakmak ve elektrik asla kullanılmamalı, el feneri kullanılmalı, alt yapı zarar göreceğinden dolayı cep telefonunu kullanmamamız gerekiyor.”dedi.

Jeofizik Mühendisi Burhanettin Tüzün yaptığı konuşmasında “Türkiye deprem bölgesinde bulunmaktadır ve Türkiye de tektonik depremler yaşanmaktadır. Yapılar sağlıklı yapılırsa depremin zararı az olur. Gölcük depreminden sonra yapılan binalar depreme karşı daha kontrollü yapılmaktadır.” dedi.

Programın sonunda sorulan soruları uzmanlar cevaplandırdı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 168
Bu Ay : 6965
Toplam : 6965

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom