Suya denetim eksikliği...

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde sulama ve içme suyu denetimsizliği her gün yeni bir kavgaya davetiye çıkarırken, borçlu köyler yetkililerden yardım bekliyor.

Suya denetim eksikliği... Malatya İlçe


Malatya Akçadağ ilçesi kullanılabilir suyun azalması ve denetimsizliği problemiyle yüz yüze.Özellikle ilçedeki köylerimiz bu noktada daha vahim bir durumda.Sulama ve içme suyu denetimsizliği her gün yeni bir kavgaya davetiye çıkarırken,eli kolu bağlı kalan borçlu köyler yetkililerden yardım bekliyor.

AKÇADAĞ’DA SU DENETİMİ YAPILMIYOR

Bilindiği üzere ilçemiz,suyu ancak kendine yeten bir ilçe durumunda. Bunun yanında suyun, etkin kullanılmamasının yarattığı problemlerden kaynaklı bir fakirleşme de söz konusu. Özellikle su sağlayan barajların(Çat,Sultansuyu,Tohma v.s) doluluk oranlarıyla hesaplanan ve bu dar perspektifte değerlendirilen,denetimin yapıldığı,bağ bahçede içme suyu musluklarının 24 saat açık kaldığı bir su yönetimi ve uyarıların,denetimlerin yapılmayışı ile karşı karşıyayız.

Gözden kaçan bir başka nokta da, yeraltı su kaynaklarının gün geçtikçe daha derine inmesi ve yeraltına inen suyun kullanılabilirliğinin azalmasıdır.Buna karşın her geçen gün bu duruma aldırış etmeden yeni kuyular da açılmaya devam ediyor.

Malatya Akçadağ Belediyesi,DSİ yetkilileri ve Kaymakamlık yeraltı suyundaki kirlenmelerden dolayı yeni kuyuların açılmamasına izin vermemesi gerekiyor.

Akçadağ ilçesinde içme suyundaki denetim zaafı ise istatistiki verilerle bilinenden oldukça yüksek olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.Yeraltından çekilen her damla su gelecek nesillerin,ilçenin geleceğini oluşturan bebelerin,gençlerin,çoçukların kullanacağı sudan çalınan sudur.

ÇOĞU BORULAR KIRILMIŞ

Akan her suyun, kullanılabilir su olarak değerlendirilmesi; artan talebin ve etkin olmayan su yönetiminden doğan kaybın karşılanmasına yetmeyeceği aşikâr. Gerek su ile ilgili devlet kurumlarının özellikle de Akçadağ DSİ yetkililerinin gerekse kaymakamlığın etkin bir su yönetim planlamasının olmaması ve kurtuluşu sadece vatandaşın yaptığı tasarrufta araması bu yönetim plansızlığının en büyük göstergesi.

Özellikle ilçede yaygın olan yağmur suyu toplama sisteminin yaygın olmaması ve musluktan akan suyun evsel kullanım dışında sulama(dün itibariyle ilçedeki 160 haneli bir köyde sadece bahçesinde su musluğu olmayan 16 tane) gibi aktivitelerde kullanılması su miktarını gün geçtikçe azaltmaktadır.

Akçadağ’ın gelecek nesli şimdiden ölüme terk ediliyor,içme suyu borularından her 20 metreden bir kırılması ve tamirinin yapılmaması bu vahim tablonun içler acısı halini bir kez daha gözler önüne koyuyor.

AKÇADAĞ’DA VAHŞİ SULAMANIN ETKİSİ

İçme suyundaki denetimsizlik sulama suyunda dahada fazla etkisini gösteriyor.Genel olarak salma sulama adıyla bilinen ve arazi içine açılmış derme kanallardan suyu akıtmak suretiyle yapılan sulamadır vahşi sulama.

Özellikle ilçedeki eğimli arazilerde toprağın üst katmanındaki tüm verimli kısmı tarla dışına taşıyan bu yöntem yine hedef ürünün dışında hedeflenmeyen yabancı otların da yetişmesine fırsat vermektedir. Bunun yanında gereğinden fazla kullanılan su büyük bir israf yaratmaktadır.Modern tarım teknikleriyle birlikte ortaya çıkan suni gübreleme yoluyla tarlaya dökülen organik, inorganik maddeler bu vesileyle tarla dışındaki nehirlere, oradan da göllere ya da denizlere taşımaktadır. Bu da kirliliğin etki alanının görünenden daha fazla olmasına neden olmaktadır.Akçadağ ilçesinde salma sulama yönteminin denetimsizliği ve sulama suyu personellerinin yeterli bilgi ve tecrübesinin olmaması sıkıntı üstüne sıkıntı yaratmaya devam ediyor.

ALTERNATİF SULAMA YÖNTEMLERİ

Damlama sulama ve yağmurlama sulama yöntemleri vahşi sulama yönteminin yaygın olarak kabul edilmiş olan alternatifleridir. Çünkü bu şekilde hem hedeflenen ürün odaklı sulama yapılmakta ve böylece istenmeyen ot gelişiminin önüne geçilmekte, hem de korkunç derecede bir su tasarrufu sağlanabilmektedir. Örnek verecek olursak vahşi sulama yöntemiyle olması gereken verim yüzde 60 civarındadır. Buna buharlaşma ve sızma gibi olumsuzluklar ile bilinçsiz sulamayı eklediğimizde bu oran yüzde 30`lara kadar düşebilmektedir. Bu da demek oluyor ki 1 m3 su yerine 2 m3 su harcanmaktadır. Oysaki damla sulama yöntemi, su kullanımını minimize etmekte, bunun yanında da sulama esnasında tarla içinde çalışmayı mümkün kılmaktadır. Sızma, buharlaşma ve eğime bağlı akıntı ile su kaybetme problemi gibi sorunlar da ortadan kalktığı için etkin su tasarrufu sağlamaktadır. Tüm bu avantajlarına rağmen halen tüm tarımsal sulamanın sadece yüzde 8`ini teşkil etmesi de ayrı bir tartışma konusudur.

MUHTARLAR PARA TOPLAYAMIYOR

İlçedeki 15 köyün elektrik borçları yüzünden içme sularının da kesilmesi,eski muhtarların borçlu bir mührü yeni meslektaşlarına bırakması,borçları toplamak için kapı kapı gezen köy muhtarlarına ilçedeki DSİ yetkililerinde yardımcı olması bekleniyor.İçme suyu şebekelerinin ise kontrol edilememesi ilçede daha fazla su parası ödenmesine davetiye çıkartıyor.

akçadağhaber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 232
Bu Ay : 855
Toplam : 855

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom