Malatya'da Kentlerin Buluşması

Malatya'nın ev sahipliğinin yaptığı tarihi kentler toplantısı devam ediyor.

Malatya'da Kentlerin Buluşması Malatya Kültür-Sanat

Malatya'nın ev sahipliğinin yaptığı tarihi kentler toplantısı devam ediyor. Açılış konuşmasında öne çikan başlıklar şöyle:

 - Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Ecdadımız tarihimizin ve kültürümüzün birer parçası olan bir çok eser bırakmışlardır. Bu tarihi eserleri tecrit ederek değil, yaşamımızın işlevsel birer parçası haline getirmek suretiyle korumayı ilke edinmeliyiz.

- Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Malatya’daki buluşmamız ortak akıl bulma, beraberliğin gücünü göstermek, her kesim ve kesitten insanların birbirinin yüzüne baktığı ve Türkiye’nin çok çok ihtiyacı olduğu bir göstergenin simgesidir.” 

- Kayseri Büyükşehir belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, “Üzerinde yaşadığımız bu coğrafya en eski iki yerleşim yerinden birisidir. Bu topraklarda onlarca medeniyetler kurulmuş ve o medeniyetler bir takım eserler ortaya koymuşlardır. 

- Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Malatya’yı büyükşehir yapma yolunda çok büyük işler yapan değerli Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a ve değerli Valimiz Sayın Doç.Dr. Ulvi Saran’a bu toplantıyı organize ettikleri için çok teşekkür ediyorum.” 

- Vali Doç.Dr. Mehmet Ulvi Saran, “Tarihi eserlerimiz sadece birer taş yığınından ibaret değillerdir. Bu eserler muhakkak surette bizim kendilerinden güç aldığımız, kendilerinden kopup geldiğimiz, dedelerimizin kültürlerini, tutkularını, anlamlarını bugüne yansıtan eserlerdir.”  

Malatya Belediyesi ev sahipliğinde Tarihi Kentler Birliği, ÇEKÜL Vakfı ve Malatya Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Malatya Semineri” Anemon Otel’de gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.  

1 Nisan Cuma günü saat 18.00’de başlayan Tarihi Kentler Birliği Malatya Semineri’ne Malatya Valisi Doç.Dr. Ulvi Saran, Malatya Milletvekilleri İhsan Koca, Öznur Çalık, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vekili Murat Türksoy, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Müftü Hacı Yusuf Gül ile yaklaşık 450 dolayında Büyükşehir, il belediye başkanı, ilçe, belde belediye başkanı ve akademisyenler katıldı.  

Başkan Çakır: Anlamlı bir programa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum… 

Malatya Belediyesi tarafından hazırlanan Malatya tarihi ve Belediye Tanıtım Filminin gösterilmesinin ardından Programın açış konuşmasını yapan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, böyle anlamlı bir programa ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirterek, Tarihi Kentler Birliğinin, Kamu-yerel, sivil, özel birlikteliğinin seçkin örneklerini veren, yoğun bir bilgi ve deneyim paylaşımının, iş birliği ve dayanışma ortamının sağlanmasına önemli katkılar sunan bir birlik olduğunu söyledi.  

Çakır: Malatya,  geçmişten bugüne çok sayıda tarihe esere tanıklık etmektedir… 

Başkan Çakır, “Eski eserlerimiz, topraklarımızın ve vatanımızın kimliği, geçmişimizi günümüze bağlayan köprülerimizdir. Bu topraklar üzerinde bulunan tarihi eserler, ülkenin kültürel değerlerinin ve medeniyetinin göstergesidir. Bu eserler yaşadığı ve yaşatıldığı müddetçe gelecek nesillere bırakılacak olan en sağlam tapu senetleridir.

 

Ecdadımız, medeniyetimizin ve kültürümüzün göstergesi olan hanları, hamamları, aşevlerini, köprüleri ve medreseleri yaptırarak bizlere emanet etmişlerdir. Onların bu emanetlerini çok daha iyi koruyarak ve yaşatarak gelecek nesillere teslim etmek millet olarak bizim borcumuzdur. Ancak bunu yaparken eserleri tecrit ederek değil, yaşamımızın işlevsel birer parçası haline getirmek suretiyle korumayı ilke edinmeliyiz” dedi.  

Başkan Çakır, Malatya’nın 9 bin yıllık tarihi, yetiştirdiği ünlü devlet, bilim ve sanat adamları, dünyaca ünlü kayısısı, İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi ile çevresinde bir bölge kenti, bir cazibe merkezi olduğunu belirterek, “ Malatya bugün 400 bini aşan merkez nüfusu ile geçmişten bu güne çok sayıda tarihi esere tanıklık etmekte, oldukça zengin bir doğa ve kültür varlığına ev sahipliği yapmaktadır. Doğunun batısında, yolların kavşak noktasında, 12 ili batıya bağlayan D 300 Devlet karayolu üzerinde bulunan şehrimizi, daha yaşanılabilir bir kent yapabilmek adına, ekibimizle birlikte yoğun bir gayretin içerisindeyiz. 

Burada amacımız; teknik ve sosyal alt yapısı ve çevresiyle birlikte kontrollü, planlı büyüyen ve geleceğe emin adımlarla ilerleyen bu kentte; Bir yandan tarihi ve kültürel varlıklarımızı korurken, diğer yandan çağdaş değerler ve bilimsel verilere dayalı bir gelecek kurgusu ile geleceğin modern Malatya’sını oluşturmaktır.  

Bütün bu hizmetleri yaparken; ilimizdeki üniversite, medya ve sivil toplum kuruluşları ile istişareler yaparak, onların görüş, öneri ve düşüncelerini alarak, bir toplumsal konsensüs oluşturmaya özen gösteriyoruz” dedi.  

Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen: Burada toplanmamıza ev sahipliği yapan Malatya’ya candan teşekkür ediyoruz… 

Çekül Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise yaptığı konuşmada özetle, “Burada çok önemli bir coğrafyada bulunuyorsunuz. Tarihi Kentler Birliği, Büyük Türkiye Birliğinin olduğu bir alandır. O yüzden Malatya’daki buluşmamız ortak akıl bulma, beraberliğin gücünü göstermek, her kesim ve kesitten insanların birbirinin yüzüne baktığı ve Türkiye’nin çok çok ihtiyacı olduğu bir göstergenin simgesidir Tarihi Kentler Birliği.  

Bu yüzden burada toplanmamıza ev sahipliği yapan Malatya’ya candan teşekkür ediyoruz. Burada geçireceğimiz üç gün içerisinde Türkiye’nin bir kesitini göreceksiniz. En büyük kesit sayın Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın da dediği gibi ortak gelecek vizyonu, stratejisi ve kaynakları doğru kullanmak adına bir takım konuları burada enine boyuna tartışacağız.  

Buradaki toplantının temel amacı, her ölçekte yerleşme yerinin birbiri kadar önemli olduğunu vurgulayacak bir toplantı yapıyoruz olmamızdır. Aslında buradaki toplantımıza 15 civarında valimiz de katılacaklardı ancak, son çıkan bir genelge ile burada olamadılar. Ama, Malatya toplantısı bütün atanmışlar ile seçilmişlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir arada olduğu bir toplantı olacaktır.  

Düzenlenen toplantıdaki kalabalık sayısal olarak değil nitelik olarak oldukça önemli bir topluluğu oluşturmaktadır. İşte bu toplantıdaki katılımcıları ve iki gün süresince ziyaret edeceğimiz Belediye Başkanları ve kaymakamları da bu bütünün bir parçası olarak görüyoruz.  

Bu toplantının Malatya’da düzenlenmesi sırasında bizlere kucak açan, destek veren sayın Malatya Valimize ve Malatya Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyor, toplantının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki: Bugün burada binlerce yıllık kadim bir tarihi olduğu kadar, köklü bir kültürü olan şehirdeyiz… 

Daha sonra bir konuşma yapan Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, “Bugün burada binlerce yıllık kadim bir tarihi olduğu kadar, köklü bir kültürü olan şehirdeyiz. Bizi burada güleryüzlü bir şekilde ağırlayan başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  

Bizler hepimiz yerel yöneticileriz ve sorumluluk taşıyan insanlarız. İnsan olan hasletlerimizden dolayı tabiki bir takım kendimize özgü kaygılarımız var ama ülke kaygımız her şeyin üstündedir. Üzerinde yaşadığımız bu coğrafya en eski iki yerleşim yerinden birisidir. Bu topraklarda onlarca medeniyetler kurulmuş ve o medeniyetler bir takım eserler ortaya koymuşlardır. İşte illerimizde bulunan bu eserlerin kaybolmasından kaygılıyız.

Bu eserlerin kaybolmaması için aramızda bir işbirliği var, bu eserlerin gelecek nesillere aktarılmasını kendimize bir vazife olarak görüyoruz.  

11 bin yıllık tarihe sahip bu coğrafyamızdaki kültürlerin kendilerine has özellikleri var. Bu kültür kaybolmasın istiyoruz. Çünkü kültür yöreseldir, yereldir. Eğer siz o kültüre sahip çıkmaz onu korumazsanız, onun üzerine kurduğunuz kültür de yok olur gider. Toprağa atılan tohum belli bir müddet sonra ortam bulduğunda yeryüzüne çıkar bir ağaç olur, dallanır, budaklanır. İşte bu kültür kaybolmasın diye gayret ediyoruz.  

Bugün şehirlerimizde çık hızlı gelişmeler olmaktadır. Biz kimlikli kentler oluşturma adına gayret ediyoruz. Tarihi Kentler Birliği olarak tüm kentlerimizle ilgili bu kaygıları taşıyoruz. Tarihi Kentler Birliği adeta bir okul gibi hizmet vermektedir. Burada hem öğreniyor, hem de öğretiyoruz. Tarihi Kentler Birliği toplantılarına katıldıktan sonra insanlara bakış açısının, tarihe bakış açısının değiştiğini söyleyen birçok Belediye Başkanlarımızı tanıyorum” dedi.  

Malatya Milletvekili Öznur Çalık: Bu toplantıyı organize eden Başkan Çakır ve Vali Saran’a çok teşekkür ediyorum… 

Toplantıya katılan Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada “Değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen hem ÇEKÜL Vakfı, hem de Tarihi Kentler Birliği ile birlikte Türkiye’de mahallelerde çok önemli çalışmalar yaptı, bizlerde bundan büyük gurur duyduk. Sayın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Tarihi Kentler Birliği Başkanımız Kayseri de çok önemli hizmetler yaptı ve Türkiye’ye örnek oldu. Aynı şekilde çok başarılı bir Belediye Başkanımız da Malatya’da var. Malatya’yı büyükşehir yapma yolunda çok büyük işler yapan değerli Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a ve değerli Valimiz Sayın Doç.Dr. Ulvi Saran’a bu toplantıyı organize ettikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Vali Doç.Dr. Mehmet Ulvi Saran: Tarihi eserlerimiz sadece birer taş yığınından ibaret değillerdir… 

Malatya Valisi Doç.Dr. Mehmet Ulvi Saran’da yaptığı konuşmada “İçinde bulunduğumuz coğrafya, sahip olduğu tarihi, kültürel yapısı ile birçok ülkeyi kıskandıracak bir güzelliğe sahiptir. Bugün dünyada bir çok ülke var ki zenginlikleri, tarihi ve kültürleri 200 yıldan geriye gitmiyor. Oysa yaşadığımız coğrafyada, Anadolu’da on bin yıl kadar eskiye giden tarihten bahsediyoruz. Hemen yanıbaşımızda bulunan Battalgazi, hemen yanıbaşımızda bulunan Aslantepe her yönüyle ne kadar derin bir tarihe sahip olduğu gösteriyor.  

Aslantepe’de M.Ö. 6500 yıl kadar eskiye giden bir tarihe sahibiz. Öte yandan yine ilimiz coğrafyası içinde Hitit dönemine, Selçuklu’ya Roma’ya, daha sonra Osmanlının nadide eserleri olarak bilinen önemli varlıklarımız var. Kentler güçlerini kimliklerinden, kimliklerini de tarihi zenginliklerinden almaktadırlar.  

Tarihi eserlerimiz sadece birer taş yığınından ibaret değillerdir. Bu eserler muhakkak surette bizim kendilerinden güç aldığımız, kendilerinden kopup geldiğimiz, dedelerimizin kültürlerini, tutkularını, anlamlarını bugüne yansıtan eserlerdir. Bunların geçmişten günümüze gelen ve adeta yaşayan canlı birer organizmalar gibi algılamak ve bu yönüyle tutup kaldırmak durumdayız.  

Bu yönüyle Türkiye gerçekten de son yıllarda keskin bir uyanışa sahip olmuştur. Tarihi Kentler Birliği bu uyanışın ve kendine gelişin çok önemli organizasyonel yapısını yansıtan bir birlik olarak karşımızdadır. Bugün burada düzenlenen organizasyon aynı zamanda Merkezi İdare, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve özel kesim işbirliğinin birlikte hayata geçirilmesinin bir örneğidir” dedi. 

Açılış töreni sonunda Malatya Belediyesi tarafından, müzik dinletisi eşliğinde katılımcılara akşam yemeği verildi. Ayrıca Açılan Malatya Belediyesi standında katılımcılara Malatya Belediyesi ve Malatya ile ilgili yayınların yanı sıra kayısı ikram edildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 714
Bu Ay : 5080
Toplam : 5080

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom