Hemşire ve Hasta Bakıcıları Rahatlatacak Proje

Liseli öğrencilerin geliştirdiği proje ile bir hastanedeki tüm hastaların ateş dereceleri, aynı anda otomatik olarak alınıp, kaydedilebilecek.

Hemşire ve Hasta Bakıcıları Rahatlatacak Proje Malatya Eğitim

Malatya Şehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde eğitim gören Emre mercan ve Oğuz Erdem adlı öğrenciler Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Arası Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda geliştirdikleri ısı tutucu anlamına gelen HOLTERM adlı proje ile aynı anda hemşire ve hasta bakıcıları, hastanın yanına gitmeden birden fazla hastanın ateşin ölçün sistemi geliştirdiler. 

Danışman öğretmenleri Hatice Özman ve Mehmet Dere'nin gözetiminde projelerini yapan Emre Mercan ve Oğuz Erdem, bölge birincisi olarak Türkiye finaline kadılar.

Proje hakkında bilgi veren Emre Mercan, "Projemizin amacı hastane ortamındaki çok sayıdaki hastanın ateşlerini aynı anda takip ederek kayıt altına almak ve yüksek ateşten kaynaklanan sağlık sorunlarını ortadan kaldırmaktır. Çocukların ateşi yükseldiğinde uyararak havale geçirmelerini engellemektir" dedi.

Mercan, projenin çalışmasını da şu şekilde aktardı, "HOLTHERM projesi alıcı ve verici olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. HOLTHERM, hastane ortamlarında çok sayıda hastanın ateşinin aynı anda izlenmesini sağlar. Çok sayıdaki hastanın koltuk altına bir kemerle bağlı sensör ve verici devresi hastanın ateşini ölçerek kablosuz olarak alıcı devreye gönderir ve alıcı devre ekranında ateş görüntülenir. Alıcı devre her hastanın ateşini, tarih ve saat bilgileriyle beraber ekranda sıra ile görüntüler ve kaydeder. Alıcı devre ateşi 10 dakikalık aralıklarla hafızasına kaydeder. 38 derecede yüksek ateş ölçüldüğünde devre sesli uyarı verir. Sinyal gönderilirken "Seri Numarası ve Ateş" olarak gönderildiğinden gelen sinyalin hangi vericiden geldiği tespit edilir. Bu yöntem sayesinde çok sayıda verici devre tek bir alıcı devreden izlenebilir. Alıcı modül; vericilerden gelen sinyalleri alarak değerlendirir.10 dakika aralıklarla kaydeder. Yüksek ateş, sinyal yok ve takılı değil uyarılarını verir. Sesli uyarı sistemi mevcuttur."

Projenin uygulanabilirliği konusunda ise şu bilgiler verildi "Projemiz ev ve hastane ortamlarında rahatlıkla kullanabilir. Hastane odalarında tek bir alıcının olması yeterli olacaktır. Her serviste bir alıcı ve çok sayıda verici beraber kullanılacaktır. Aynı veya farklı odada kalan birkaç hastanın verileri aynı alıcı devre tarafından seri numarasına göre kaydedilebilir. Alıcı verici güçleri artırılarak her kattaki tüm hastalar tek bir alıcıdan da izlenebilir. Sistem daha da geliştirildiğinde bilgisayar
ortamından hastalar takip edilebilir."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 444
Bu Ay : 6424
Toplam : 6424

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom