ÖSS bitti

Yaklaşık 1 milyon 350 bin üniversite adayının yarıştığı ÖSS, sona erdi. Sınav, saat 09.30'da başladı ve tek oturumda 195 dakikada tamamlandı.

ÖSS bitti Türkiye-Dünya

 

ÖSS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 4 bin 602 binada, 70 bin 850 salonda gerçekleştirildi. Sınav, saat 09.30'da başladı ve tek oturumda 195 dakikada tamamlandı.

Sınavda bina sorumlusu, bina yöneticisi, salon başkanı, gözetmen, hizmetli ve nakil kuryesinden oluşan 207 bin 857 kişi görev yaptı.

Sabah erken saatlerde sınava girilecek binalara gelmeye başlayan adaylar, kimlik kontrolleri yapılarak saat 09.00'dan itibaren salonlara alındı. Adayların cep telefonu ve kopya çekmelerini sağlayabilecek araç gereçlerle sınava girmelerine izin verilmedi.

Salonlara yerleştirme işlemlerinden sonra adaylara, sınavla ilgili kurallar hatırlatıldı ve soru kitapçıklarının dağıtılmasının ardından, saat 09.30'da sınav başladı. Soru kitapçıkları, kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Adayların, sınav başladıktan sonra ilk 90 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaklandı.

Kurallara uymadığı ve kopya çektiği tespit edilen adayların sınavları iptal edilecek.

Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer aldı. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları, lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları istendi.

SONUÇLAR

Sınav sonuçlarının Temmuz ayının ortalarında açıklanması planlanıyor. Sınav sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden duyurulacak.

ÖSS test soru ve cevapları, bugün saat 15.00'den itibaren htttp://oss2009-sorular.osym.gov.tr adresli internet sayfasından açıklanacak.

Sınav değerlendirilirken, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL, ÖSS-SÖZ-2, ÖSS-SAY-2 ve ÖSS-EA-2 puanları hesaplanacak.

Sınavda, ön lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilmek için 145, lisans programlarını tercih edebilmek için de 165 baraj puanı aşmak gerekiyor.

Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara) yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

Üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak. YDS'de 32 bin aday ter dökecek.

ÖSYM BAŞKANI YARIMAĞAN: OKULLARDAN DİPLOMA NOTLARI ZAMANINDA GELİRSE BİR AYA KALMAZ SONUÇLARI AÇIKLARIZ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ortaöğretim başarı puanını hesaplamak için gerekli diploma notlarının okullardan zamanında gelmesi halinde bir ay içinde ÖSS sonuçlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün saat 12.45'de sona eren ÖSS'de, ''Geneli ilgilendirecek bir sorun yaşanmadığını'' belirtti.

Sınavda, ''Her yıl olduğu gibi münferit bazı olayların meydana geldiğini'' söyleyen Yarımağan, cep telefonuyla kopya teşebbüsünden yakalananlar bulunduğunu ifade etti. ''Sınav esnasında cep telefonuyla kopya alırken, cep telefonuyla tuvalette kopya çekmeye çalışırken yakalananlar oldu'' diyen Yarımağan, bu adayların sınavlarının iptal edileceğini belirtti.

-''ÖKSÜRÜĞÜ TUTANA ÖZEL ODA AÇTIK''-

Sınav sırasında birkaç adayın da rahatsızlandığını kaydeden Yarımağan, şöyle konuştu:

''Örneğin bir adayın öksürüğü tutmuş, adayı salon dışına çıkarmışlar ama öksürüğü devam etmiş. Bize görüş sordular, ona özel oda açtık diğer adaylara rahatsızlık vermeden sınava devam edebilsin diye. Ayrıca sınav sırasında bayılan, sarası tutan bazı adaylar da var. Bu adaylar da rahatsızlıkları geçtikten sonra, bina dışına da çıkmadıkları için, sınavlarına devam ettiler ama tabii ek süre verilmedi. Bize bu tür konular yansıdığında görevlilere, hepsine gerekli kolaylığı sağlamalarını söyledik.

Bize şu ana kadar yansıyan olaylar böyle. Bunların dışında geneli ilgilendirecek bir olay yaşanmadı.''

Tüm merkezlerden sınav evrakının en geç yarın öğleye kadar Ankara'ya ulaşmış olacağını belirten Yarımağan, daha sonra sayım işlemlerinin yapılacağını ve değerlendirmenin çarşamba günü başlayacağını anlattı.

Yarımağan, ''Eğer diploma notlarını toplamakta okullar bizi bekletmezlerse, zamanında gönderirlerse bir aya kalmaz sonuçları açıklarız. Sonuçları açıklamak için sadece değerlendirmeyi yapmak yetmiyor. Ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanması için okullardan diploma notlarının gelmesi gerekiyor'' dedi.

Yarımağan, kontenjanlarla ilgili kılavuzun basımının da bu ay sonunda yapılabileceğini söyledi.

ÖSS İSTANBUL İL SINAV SORUMLUSU ERTUĞRUL DOĞAN, KENTTE SINAVIN SORUNSUZ TAMAMLANDIĞINI BİLDİRDİ

ÖSS İstanbul İl Sınav Sorumlusu Ertuğrul Doğan, sınavın kentte sorunsuz tamamlandığını bildirdi.

Sınava girmek için sabah saat 08.00'den itibaren sınav merkezlerine gelmeye başlayan öğrenciler, saat 09.00'dan itibaren sınav giriş belgeleri ve kimliklerini göstererek içeri alınmaya başlandı.

İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) Beyazıt'taki Merkez Yerleşkesi'nde sınava giren öğrencilerden türbanlı olanlar, güvenlik noktasında başlarını açtıktan sonra içeri giriş yaptı. Saat 09.30'da başlayan sınava, saat 10.00'a kadar gelen öğrencilerin girmesine izin verildi. Sınavdan saat 11.03'te ilk öğrenci çıkarken, saat 12.00'den itibaren çıkan öğrencilerin sayıları artmaya başladı.

Sınava giren öğrencilerden bazıları matematik, bazıları da fen sorularının zor olduğunu belirtti. Öğrencilerin büyük bir bölümü ise soruların kolay olduğu görüşündeydi.

Sınav başladıktan sonra dışarda bekleyen velilerin bir bölümü, zamanı Kur'an-I Kerim okuyarak geçirdi. Heyecan içinde sınav boyunca üniversite önünden ayrılmayan veliler, öğrenciler çıkmaya başlayınca çıkış kapısı önünde toplandı. Herkesin kendi çocuğunu bulma çabası nedeniyle izdiham yaşanınca görevliler, kapı önünü açarak öğrencilerin çıkacağı bir koridor bırakmaları konusunda sürekli velileri uyardı.

Sınav sonrası bazı öğrencilerin sevinçle velileriyle kucaklaştığı, sınavı kötü geçen öğrencilerin ise üzgün ayrıldığı görüldü.

-SORUNSUZ SINAV-

ÖSS İstanbul İl Sınav Sorumlusu Ertuğrul Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte sınavın sorunsuz tamamlandığını, ancak rahatsızlandığı için sınavdan çıkanların olduğunu söyledi.

Sınav giriş belgesini kayıp edenler için Üsküdar, Vefa ve Avcılar'daki merkezlerinden belge düzenleyerek verdiklerini ve düne kadar 2-3 bine yakın kişinin belgesini aldığını belirten Doğan, bu sayıya bugünün dahil olmadığını kaydetti.

Doğan, bugün de evrakını kaybedenleri sınava aldıklarını, ancak birinci derece yakınlarının saat 10.00'a kadar belgesini alarak sınav görevlisine teslim ettiğini bildirdi.

ŞANLIURFA'DA BİR GENÇ, ÜZERİNDE ''ÖSS MAĞDURU'' YAZILI BEŞİKTAŞ FORMASIYLA SINAVA GİRDİ

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) İzmir, Adana, Kocaeli, Muğla, Şanlıurfa, Kırıkkale, Sivas ve Tokat'ta sorunsuz tamamlandı.

İzmir'de 68 bin 211 adayın katıldığı sınav sorunsuz başladı. Kentte sınav yapılacak binalara sabah erken saatlerde aileleri ve yakınlarıyla gelen adaylar, kimlik kontrollerinden geçirilerek, salonlara yerleştirildi.

Geçen yıl 19 bin 95'i yeni mezun toplam 72 bin 27 kişinin sınava girdiği İzmir, kent başarı sıralamasında sayısal puan türünde 51, sözel puan türünde 43, eşit ağırlık puan türünde ise 46'ncı sırada yer almıştı.


 

AA

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 649
Bu Ay : 4093
Toplam : 4093

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom