Gezi İle Final Yapıldı

Malatya'da Kültür Rehberleri (KÜ-RE) projesi kapsamında 26 öğrenciye teorik derslerden sonra uygulamalı kültürel değerler gezdirildi.

Gezi İle Final Yapıldı Malatya Kültür-Sanat

Malatya'da Kültür Rehberleri (KÜ-RE) projesi kapsamında 26 öğrenciye uygulamalı eğitim verildi.
Malatya'nın kültür rehberlerini (KÜ-RE) yetiştirme amacıyla Kültür Yaşam Derneği'nce projelendirilen ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü işbirliği ile Belediye ve Kültür A.Ş'nin desteklediği KÜRE eğitim projesi sürüyor.

Eğitimler çerçevesinde, taşınmaz kültürel değerler ve özgün dokularını yitirmemiş sokak ve evler gezildi. 26 öğrenci ve velilerin katılımı ile gerçekleşen gezi, Arkeoloji müzesi, İl Halk kütüphanesi, Atatürk Evi, Tarihi Beşkonaklar, Etnografya müzesi gezildikten sonra Orduzu Aslantepe ören yeri, Battalgazi Ulu Cami, Kervansaray ve sokak iyileştirilmesi yapılan alanların yanı sıra Gündüzbey ile Yeşilyurt'taki tarihi özelliğini koruyan yapı ve sokaklarda gerçekleştirildi.

Aslantepe'den Orduzu-Gelincik tepesinin görünüşü

Proje ve gezi hakkında bilgiler veren Kültür Yaşam Derneği basın sözcüsü Yaşar Karaaslan, "Atatürk'ün 'Ulusal ve yerel kültürden yoksun olan toplumların hayat damarlarından bir kopmuştur' özdeyişinden yola çıkarak geleceğimiz olan çocuklarımıza kentimizin öz kültürünü tanıtmak ve geleceğe aktarmalarını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz projemize, Malatya Belediyesi ile Kültür AŞ tarafından da desteklendi" dedi. 

Karaaslan, Uygulamalı eğitimin önemine değinerek, "Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu (KUDEB) başkanı ve sanat tarihçisi Levent İskenderoğlu, "İnsansız bir dünya nasıl olurdu?" ve KUDEB üyesi arkeolog Canan Akel'in "Kültürel varlıkların oluşumu" KUDEB üyesi Bayram Güngör, "Koruma bilinci", Kültür Turizm İl Müdürlüğü Turizm Enformasyon şube görevlisi Bülent Korkmaz'ın "Geçmişte ve Günümüzde Malatya", "İlimizde turizm ve turizm potansiyeli" ve "Turizm rehberliğinin önemi", Gazeteci Yaşar Karaaslan'ın "Fotoğraflarla Malatya'nın dünü-bugünü", Tarihçi- yazar Orhan Tuğrulca'nın "Malatya'nın yerleşim yerleri" ve Malatya siyasi tarihi" üst başlıklı konuları görsellerle sinevizyon eşliğinde anlatıldı.

3 hafta süren teorik eğitimlerden sonra yaptığımız bu gezi ile çocuklarımıza verilen eğitimleri pekiştirmiş olduk" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 67
Bu Ay : 2611
Toplam : 2611

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom