Çekül Vakfı Kültürel Miras Eğitimi Arapgir’de Yapıldı

“Kültürel Miras Eğitim Programı” her yıl pek çok kentte uygulanıyor. Doğal yaşam, geleneksel mimari, arkeoloji ve yaşam kültürünü konu alan eğitime Arapgir Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Çekül Vakfı Kültürel Miras Eğitimi Arapgir’de Yapıldı Malatya İlçe

ÇEKÜL Vakfı’nın 2003 yılında başladığı “Kültürel Miras Eğitim Programı” her yıl pek çok kentte uygulanıyor. Doğal yaşam, geleneksel mimari, arkeoloji ve yaşam kültürünü konu alan eğitime Arapgir Belediyesi de ev sahipliğinde yapıldı. Eğitime, Arapgir Kaymakamlığı ve Arapgir Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü destek verdiler.

“Kültürel Miras Eğitim Programı” kapsamında, 2008 yılından itibaren ETİ Şirketler Grubu’nun kurumsal desteğiyle devam eden “Kültür Elçileri Projesi” bu yıl, Arapgir’in de içinde bulunduğu Tarihi Kentler Birliği’ne üye 20 kentte yapılacak. Adana, Akdağmadeni (Yozgat), Alaca (Çorum), Altındağ (Ankara), Altınova (Yalova), Arapgir (Malatya), Battalgazi (Malatya), Bitlis, Boyabat (Sinop), Bursa, Edirne, Enez (Edirne), Eyüp (İstanbul), Gazipaşa (Antalya), Ödemiş (İzmir), Side (Antalya), Simav (Kütahya), Şahinbey (Gaziantep), Yalvaç (Isparta), Zile (Tokat) kentlerinde yeni ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri yetişecek.

Hacı Sadık Polat İlköğretim Okulu, Ahmet Zeyneloğlu İlköğretim Okulu ve Mehmet Akif İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden seçilen toplam 24 öğrenci, Arapgir’in Kültür Elçisi olacak. Öğrenciler, eğitim ilk gününe “kültür ve kentlilik bilinci nedir?” sorusuna katılımcı eğitim teknikleriyle cevap arayarak başlanıldı. Kültür Elçileri eğitimi, ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin desteğiyle, yerel uzmanların kentin kimliğini yansıtan sunumlarıyla devam eden eğitim Belediye Toplantı Salonu’nda 18-20 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Eğitimde, doğal yaşam ve kentsel ekosistemler, arkeoloji, kent mimarisi, geleneksel yaşam kültürü ana başlıkları altında pek çok bilgi aktarılacak; tarihi alanlar, sivil mimari ve doğal çevrenin incelendiği geziler yapılacak. Öğrenciler geziler ile öğrendiklerini pekiştirecek.

Kursiyer öğrencilerin sertifika töreni ise 20 Mart Pazar günü saat 17.30’de Belediye Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Velilerin de katıldığı törende, eğitiminde yapılan eskiz, afiş, broşür, kitap ayracı, kent haritası ve seramik çalışması gibi pek çok etkinliğin ürünlerini sergilendi.

Arapgir Kültür Elçileri, öğrendiklerini arkadaşlarıyla da paylaşıp, projeler üreterek kentlerinin özgün kimliğinin korunmasına katkıda bulunacak. Yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde etkinlikler düzenleyecek.

Yeni kuşakların yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için uygulanan eğitim programı, kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyor.

Eğitime katılan öğrenciler Haziran ya da Temmuz ayı içerisinde İstanbul’ a götürülerek orada yapılacak olan etkinliğe katılacaklar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 355
Bu Ay : 1884
Toplam : 1884

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom