ÖSS başladı

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), başladı.

ÖSS başladı Malatya Eğitim

BAKAN EROĞLU'NDAN ÖSS ÖNCESİ ''GÜRÜLTÜ'' DENETİM

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) öncesi İstanbul Boğazı kıyısındaki eğlence mekanlarına yönelik yapılan gürültü denetimine katıldı.

''Öğrenci Seçme Sınavı Öncesi Sessizlik'' sloganıyla 81 ilde yapılacağı belirtilen gürültü denetimleri kapsamında, Boğaz çevresindeki eğlence mekanları, içinde ses düzeyini ölçen özel teçhizat bulunan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait tekneyle denetlendi.

Çengelköy İskelesi'nden hareket eden teknede bulunan Bakan Eroğlu, sabah 1 milyon civarında öğrencinin sınava gireceğini belirterek, ''Hepsine başarılar diliyorum. Özellikle bu geceyi sessiz, sakin bir şekilde geçirerek, yarına hazırlıklı olarak kalkmaları gerekir'' dedi.

Öğrencilerin gece 03.00-04.00'e kadar gürültüden dolayı uyuyamadıklarını kaydeden Eroğlu, ''Her sene böyle şikayetler oluyordu. Geçen sene böyle bir tatbikat yaptık, faydalı oldu. Bizim geldiğimizi gören işletmeler dikkat ettiler. Sadece bugün değil, diğer günlerde de işletmelerin insanları rahatsız etmeyecek şekilde eğlencelerini düzenlemeleri lazım'' diye konuştu.

Eroğlu, gürültü sınırını aşan mekanlara uygulanacak cezalar hakkında da şu bilgileri verdi: ''Şu anda teknede ölçtüğümüz ses seviyesi 67 desibel. Sınır 72 desibel. 72 desibel ve üzerine çıkarsa, bunun cezası 15 bin 531 TL. Bir daha tekrar ederse, cezası bu rakamın 2 katı. Üçüncü defa olursa 3 katı. Tekrarlanırsa yine ceza da aynı şekilde katlanıyor. Devamında işletmeyi kapatma cezası da gelebilir.''

Denetimlere, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça ile İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Birpınar da katıldı.

Öğrenciler salonlara alınmaya başladı

Yüksek öğrenime girişte son kez uygulanan ÖSS için öğrenciler sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okullara akın etti.

Öğrenciler kadar yanlarında gelen velilerinin de heyecanlı oldukları gözlendi.

ÖSS için öğrenciler, velileriyle beraber sınava girecekleri okullara geldi. Okulların önünde sınav için son hazırlıklarını yapan öğrenciler, anne ve babalarının da dualarını alarak sınav salonlarına girmek üzere İstanbul Üniversitesi ana kapısından içeriye girdi.

Kimi öğrenciler çalışmanın verdiği güvenle heyecan duymazken, kimilerinin de çok heyecanlı olduğu görüldü. Veliler de en az çocukları kadar heyecanlı olduklarını belirtti.

* * *

ÖSS trafiği E-5 karayolunu kilitledi

Bu sabah ÖSS'ye yetişmek için özel araçlarıyla yollara dökülen İstanbullular E-5 karayolunda trafik sürprizi ile karşılaştı.

İstanbul genelinde trafik nispeten akıcı görünürken E-5 karayolunun Sefaköy - Topkapı arasında, meydana gelen maddi hasarlı kaza sebebi ile bir yoğunluk söz konusu.

Bayrampaşa - Edirne Kapı - Fatih istikametinde de bir yoğunluk söz konusu.

Aynı şekilde Beşiktaş - Barbaros bulvarında da yoğun trafik gözleniyor.

* * *

ÖSS İÇİN 2 FORM VE 2 FARKLI ADRES GELİNCE NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI

ÖSYM, 2009 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS)'na girecek adaylar arasındaki Ömer Kaymak'a farklı sınav salonu adreslerinin yazıldığı 2 ayrı "Sınava giriş ve kimlik belgesi" gönderdi. Elinde iki ayrı belge ve iki ayrı sınav adresi bulunan Kaymak ise ne yapacağını şaşırdı.

Ömer Kaymak, 3 gün önce ÖSYM tarafından hangi okulda sınava gireceğine dair gönderdiği belgeyi aldı. Sınava giriş belgesinde yazan okula giden Ömer Kaymak, adresi kontrol etti. Sınavdan bir gün önce akşam saatlerinde eve gelen ağabey Yaşar Kaymak, posta kutusunda ikinci bir giriş belgesini daha farketti.

Zarfı açan Ömer Kaymak, kendi adına düzenlenen ikinci belgede sınav adresinin farklı olduğunu gördü. Büyük şaşkınlık yaşayan Ömer ve Yaşar Kaymak, hemen telefonla ÖSYM'ye ulaşmaya çalıştı. Telefondan sonuş alamayan iki kardeş, ÖSYM'nin internet sitesinden bilgi almayı denedi. İnternetten de bilgi edinemeyen Ömer Kaymak, yıllardır hazırlandığı ÖSS'ye nerede gireceğini şaşırdı.

Öğretmen olan Yaşar Kaymak, "Bazı öğrencilere hiç belge gitmezken kardeşime iki tane geldi. Trajikomik bir durum. ÖSYM'ye telefonla ve internetten ulaşamadık. Kardeşim sabah evimize yakın olan okula gidip sınava girecek" diye konuştu. (CİHAN)

* * *

ÖSS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 4 bin 602 binada, 70 bin 850 salonda gerçekleştirilecek. Sınav, saat 09.30'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 195 dakika sürecek.

Sınavda 207 bin 857 kişi (bina sorumlusu, bina yöneticisi, salon başkanı, gözetmen, hizmetli, nakil kuryesi, denetmen) görev yapacak.

Kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binalarda en geç 08.30'da hazır bulunmaları isteniyor.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka sınava giriş ve kimlik belgesi ile fotoğraflı, resmi onaylı özel bir kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gibi) bulundurmaları zorunlu tutuluyor. Kimlik belgelerinin fotokopisi veya faksı kabul edilmeyecek. Bu iki belge yanında olmayan aday, ileri süreceği neden ne olursa olsun sınava alınmayacak. Görevlilerin, kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol etmeleri için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında getirmeleri isteniyor.

Bunların yanı sıra en az iki adet koyu siyah ve yumuşak uçlu kurşun kalem; leke bırakmayan bir silgi ve kalemtıraşı da adayların unutmamaları gerekiyor.

YASAKLAR

Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinası gibi araçlarla; cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinası gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla; silah ve benzeri teçhizatla; müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasaklandı. Cep telefonu yanında bulunan adaylar, telefonları kapalı bile olsa sınav binalarına alınmayacak.

Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve test sorularını cevaplamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacak ve sınav 09.30'da başlayacak. Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Adayların, sınav başladıktan sonra ilk 90 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terketmeleri yasaklar arasında yer alıyor.

SINAVDAKİ KURALLAR

Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri, sigara, pipo içmeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri de yasaklar arasında sıralanıyor.

Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.

TESTLER

Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer alacak. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları yeterli olacak. Lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları gerekiyor. İlk 4 test Türkçe, Sosyal Bilimler-1 (Sos-1), Matematik-1 (Mat-1) ve Fen Bilimleri-1 (Fen-1) şeklinde ayrılacak. Bu testleri yanıtlayan adaylar, alan dersleriyle ilgili testlere geçecekler. Alan testleri de Edebiyat - Sosyal bilimler (Ed-Sos), Sosyal Bilimler-2 (Sos-2), Matematik-2 (Mat-2) ve Fen Bilimleri-2'den (Fen-2) oluşacak.

SONUÇLAR

Sınav sonuçlarının temmuz ayının ortalarında açıklanması planlanıyor. Sınav değerlendirilirken, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL, ÖSS-SÖZ-2, ÖSS-SAY-2 ve ÖSS-EA-2 puanları hesaplanacak.

Sınavda, ön lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilmek için 145, lisans programlarını tercih edebilmek için de 165 baraj puanı aşmak gerekiyor.

Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara) yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

Üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da ÖSS'ye katıldıktan sonra 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak. YDS'de 32 bin aday ter dökecek.

AA

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 551
Bu Ay : 7348
Toplam : 7348

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom