Kayısı İlaçlama Programı

Kayısı İlaçlama Programı, kızılleke, dal danığı, kahverengi tomurcuk tırtılı, kayısı yaprak uyuzu hastalıkları ve hastalıklardan korunma ilaçları

Kayısı İlaçlama Programı Malatya Ekonomi

Kayısı İlaçlama Programı ve Korunma Yolları

Kayısı ilaçlaması 3 dönemde gerçekleşir: Bunlar; Pembe çiçek tomurcuğu dönemi ilaçlaması, Çiçek dönemi ilaçlaması ve Meyvenin zeytin çekirdeği büyüklüğünü aldığı dönem ilaçlamasıdır.

1- PEMBE ÇİÇEK TOMURCUĞU DÖNEMİ İLAÇLAMASI:

Bu dönemde KIZILLEKE ( ÇİL), DAL YANIKLIĞI hastalıkları ve TOMURCUK TIRTILI, UYUZ zararlıları ile mücadele yapılır.

KIZILLEKE (ÇİL) : Hastalık yapraklarda, tomurcuklarda ve sürgünlerde zararlı olmaktadır. Meyvelerde çil şeklinde yaptığı zarar nedeniyle ürünün pazar değeri düşmektedir. Ayrıca hastalık nedeniyle ağaçlarda % 30-60 oranında verim kaybı olmaktadır.

DAL YANIKLIĞI: Meyve ve yapraklarda çile benzer lekeler yapmakla birlikte , asıl zararı 1 ve 2 yıllık sürgünlerde sürgünü çepeçevre saran siyah lekeler oluşturur. Zarar gören sürgünlerde Haziran ayından itibaren geriye doğru ölüm başlar. İlimiz kayısı ağaçları bu hastalıklarla bulaşık olduğu için bu dönemde mutlaka koruyucu olarak ilaçlama yapılmalıdır. Bu dönemde koruyucu olarak %1’lik Bordo Bulamacı veya Bakırlı ilaçlardan 100 lt. suya 400 g olacak şekilde hazırlanacak ilaçla ilaçlanmalıdır.

KAHVERENGİ TOMURCUK TIRTILI: Tomurcukların kabarma döneminde tomurcukları yandan delerek tomurcuğun içi ile beslenir. Giriş deliğinin etrafındaki pislik ve hafif ağ örtülü oluşu ile tanınır. İlimizin tüm bahçeleri bu zararlı ile bulaşık olmadığından çil ilacı atmadan önce ağaçların değişik yönlerinde 100 tomurcuk kontrol edilir. 10-15 tomurcuk tırtılı görülürse zehirli ilaç atılmalıdır. Zararlı yoksa veya azsa zehir atılmamalıdır. Bu zararlı için Azinphos Methyl, Phasalone 300 g/l, Endosülfan, Diazinon terkipli ilaçlardan biri kullanılabilir.

KAYISI YAPRAK UYUZU: İlimizin özellikle Hekimhan ve Akçadağ’ ın yüksek kesimlerin de görülen bu zararlı, yaprakta zarar yapar. Zarar verdiği yaprakta kırmızı urlar oluşturarak topak bir şekil almasına neden olur. Bahçenizde daha önceki yıllar bu zararlıya rastlanmışsa bu dönemde ENDOSULFAN terkipli bir ilaç, karışabileceği çil ilacı ile birlikte atılmalıdır.

2- ÇİÇEK DÖNEMİ İLAÇLAMASI :

Bu dönemde MONİLYA hastalığına karşı ilaçlama yapılır. Monilya hastalığı çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerde zararlı olmaktadır. Hastalanan çiçekler 1-2 gün içerisinde kahverengileşir. Çiçek sapı ile sürgüne geçerek çiçekle birlikte sürgününde kurumasına neden olur. Bu hastalık için en uygun ortam %92-100 nem ve 20-25 C sıcaklıktır. Çiseleme biçiminde yağan yağmurlar çiçek çanağında uzun süre birikerek buraya konan hastalık sporlarının gelişmesi için çok uygun bir ortam oluşturur. Bulaşma çiçek ile olduğu için çiçek dönemini ilaçlı tutmak gerekir. Bu nedenle çiçeklerin % 5-10' u açtığında ve tam çiçekte olmak üzere çiçek döneminde iki ilaçlama yapılmalıdır. Her ilaçlamada değişik etkili madde içeren ilaç kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu dönemde koruyucu ilaçlardan biri kullanılabilir.

3- MEYVE ÜZERİNDEKİ KILIF (KÜRK)'ın MEYVE UCUNA DOĞRU SIYRILMA DÖNEMİ

(MEYVENİN ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ BÜYÜKLÜĞÜNÜ ALDIĞI DÖNEM) İLAÇLAMASI :

Bu dönemde ÇİL HASTALIĞI' na karşı koruyucu olarak ilaçlama yapılmalıdır. Eğer hava koşulları hastalığın bulaşması için uygun giderse ( sürekli hafif yağmur ve 4-30 °C sıcaklık ) atılan ilacın tesir süresinin bitiminde ilaçlamalara devam edilir. Bu dönemde bahçenizde zararlı varsa ÇİL ilacına karışabilecek uygun ZEHİR kullanılabilir. Bu dönemde Captan, Bakır Hidroksit, Ofurace+Folped, Clorothalonil terkipli ilaçlardan biri kullanılabilir.

Kayısı Hastalıkları Etmenleri, İlaç, Doz ve İlaçlama Zamanı


Malatyam.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 232
Bu Ay : 4030
Toplam : 4030

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom