Malatya 4 Defa Taşınmış

Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca, kent tarihi incelendiğinde, Malatya'nın Fırat Havzası'nın güneyi, Aslantepe, Battalgazi ve mevcut konumu ile 4 farklı yerleşke değiştirdiğini söyledi.

Malatya 4 Defa Taşınmış Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu tarafından yerel şairleri, yazarları tanıma ve tanıtmak amacıyla belli aralıklarla sürdürülen Beydağı Sanat Günleri'nin bu haftaki konuğu Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca oldu.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu toplantı salonunda yapılan programa; Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, Şairler Yazarlar Çalışma Grubu temsilcisi Adil Akkoyunlu ve üyeler katıldı. Adil Akkoyunlu, okumak kadar yazmanın da önemine vurgu yaparak, "Bir memlekete yön veren o memleketin yazarıdır." dedi.

Malatya tarihi üzerine yaptığı araştırmalara değinen Yazar Orhan Tuğrulca ise kent tarihi araştırmalarında çok geride kalındığını belirterek, tarihçilerin de tarihi araştırmalara ilgisiz kaldığını ifade etti.

Tuğrulca, Malatya tarihi incelendiğinde, kentin, tarih süreci içerisinde dört farlı yerleşke üzerinde kurulduğunu anlattı. Malatya'nın ilk yerleşim yerinin Fırat Havzası'nın güneyi olduğunu dile getiren Tuğrulca, sonraki dönemlerde Aslantepe, Battalgazi ve mevcut konumuyla Malatya'nın farklı isimlerle tarih sahnesinde yer aldığının altını çizdi. Malatya ilinin zengin bir tarihi geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Tuğrulca, şehir ile ilgili kültürel bir strateji belirlenirken, Malatya'nın kültürel geçmişinin dikkate alınması gerektiğini kaydetti.
[Zaman]

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 713
Bu Ay : 1491
Toplam : 1491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom