3. Dünya Savaşı

Deprem ve tsunaminin ardından ölüler ülkesi haline gelen Japonya patlamaya hazır bombaya döndü. Nükleer santraller hareketlendi. Başbakan ise uyardı: 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük felaket.

3. Dünya Savaşı Dünya

Felaket, Japonya'nın diğer adı oldu. Ülke, geçtiğimiz Cuma günü deprem ve hemen ardından yaşanan tsunami ile cesetler ülkesine döndü. Dalgalar cesetleri kıyıya bir bir kusarken, acının fotoğrafı da netleşmeye başladı. Kabustan en çok etkilenen Miyagi kentinde, onbinden fazla kişinin öldüğü duyuruldu. Facianın yaraları sarılamazken, yine "nükleer tehlike" sahneye çıktı. Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıktaki Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'ndeki sızma tehlikesi ciddiyetini koruyor. Patlama nedeniyle 1 kişinin öldüğü reaktörde soğutma çalışmaları devam ederken, aynı nükleer santralin bir başka reaktöründe de patlama riski bulunuyor. Hükümet sözcüsü Yukio Edano, tesisin 3 nolu ünitesinde, kısmi erimeye bağlı olarak "hidrojen patlaması olabileceğini" açıkladı.

Deniz Suyu İle Soğutma

Sözcü, reaktördeki radyasyon seviyesinin ise normalin bin katına çıktığını söyledi. Miyagi'nin Onagawa şehrindeki nükleer santralde de dün acil durum ilan edildi. 170 bin kişi tahliye edildi. Yetkililer, reaktörde soğutma sorununu deniz suyu kullanarak aşmaya çalışırken, Japonya Başbakanı Naoto Kan teklikeyi, "2. Dünya Savaşı'ndan beri ülkenin karşılaştığı en büyük felaket" olarak tanımladı.

100 Bin Asker Afet Bölgesinde

Deprem ve tsunaminin ardından ülkede açlık ve sefalet baş gösterdi. En az 1 milyon 400 bin hanenin susuz, yaklaşık 2.5 milyon hanenin de elektriksiz kaldığı öğrenildi. Yardım çalışmalarına katılan asker sayısı ise 100 bine çıkartıldı. Bu arada, Japon birliklerinin kurtarma çalışmalarında ABD'den yardım aldığı ve uçak gemisi Ronald Reagan'ın Japonya açıklarında bulunduğu kaydedildi.

Şiddeti 8.9 Değil 9

Japonya Meteoroloji Ajansı, ilk olarak büyüklüğü 8.9 olarak açıkladığı depremin şiddetini 9.0 olarak düzeltti. Resmi kaynaklar, yaşanan felaketin bilançosunu tam olarak açıklamamakla birlikte, en az 763 kişinin öldüğünü ve onbinlerce kayıp olduğunu bildirdi.

Dua Etmeye Başlayalım

"Nükleer sızıntı tehlikesi", gözleri oluşabilecek tehlikelere çevirdi. Amerikalı fizikçi Ken Berferon, nükleer santralin çekirdeğinde tam bir erime olması durumunda, rüzgarın da etkisiyle büyük bir bölgenin zehirlenebileceğini söyledi. Dünya Nükleer Derneği Sözcüsü Ian Hore-Lacy ise nükleer yakıtın deniz suyuyla soğutulmasının, "Dua etmeye başlamak" anlamına geldiğini söyledi.

İstanbul Senaryosu

Japonya'yı vuran facia, Türkiye'de "tsunami korkusu" yarattı. Bilimadamları İstanbul'da olası bir tsunaminin etkilerini araştırdı. Mega Kent'te oluşacak bir tsunamide dalga boyunun en fazla 5.56 metre olacağı, karada 150 metre ilerleyeceği ve bu etkinin 8 dakika içinde olacağı tespit edildi.

Mucize Kurtuluş

Afet bölgesinden güzel bir haber geldi. Tsunamide denize sürüklenen evinin çatısında mahsur kalan 60 yaşındaki Hiromitsu Şinkava kurtarıldı.
[Takvim]

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 594
Bu Ay : 4960
Toplam : 4960

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom