Beydağı Sanat Günleri

Beydağı Sanat Günlerine Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca konuk oldu ve Malatya'nın Tarihi Konuşuldu

Beydağı Sanat Günleri Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu tarafından yerel şairleri, yazarları tanıma ve tanıtmak amacıyla belli aralıklarla sürdürülen Beydağı Sanat Günlerine Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca konuk oldu.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu toplantı salonunda yapılan programa Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, Şairler Yazarlar Çalışma Grubu temsilcisi Adil Akkoyunlu ve üyeler katıldı.

Bir Memlekete Yön Veren O Memleketin Yazarıdır
Programın açılış konuşmasını yapan Şairler Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Adil Akkoyunlu, okumak kadar yazmanın da önemine vurgu yaparak “bir memlekete yön veren o memleketin yazarıdır” dedi.

Malatya tarihi üzerine yaptığı araştırmalara değinen Orhan Tuğrulca kent tarihi araştırmalarında çok geride kaldığımızı belirterek tarihçilerimizin de tarihi araştırmalara pek ilgi göstermeyişine sitemde bulundu.

Tuğrulca, Malatya tarihi incelendiğinde Malatya’nın tarih süreci içerisinde dört farlı yerleşke üzerinde kurulduğunu belirterek, ilk yerleşim yerinin Fırat Havzasının güneyi olduğunu söyledi. Sonraki süreçlerde Aslantepe, Battalgazi ve şimdiki yerleşim yerinde Malatya’nın farklı isimlerle tarih sahnesinde yer aldığını söyleyen Orhan Tuğrulca, Malatya ilinin zengin bir tarihi geçmişe sahip olduğunu vurguladı.

Malatya ile ilgili kültürel bir strateji belirlenirken Malatya’nın kültürel geçmişinin dikkate alınması gerektiğine değinen Tuğrulca sorulan sorulara cevap verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 837
Bu Ay : 7634
Toplam : 7634

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom