Raşit Gannuşi İle Röpörtaj

Tunus`ta halk ayaklanması sonrasında sürgün bulunduğu İngiltere`den 22 yıl sonra ülkesine dönen Nahda Partisi lideri Raşid Gannuşi, İslam alemindeki devrimleri değerlendirdi.

Raşit Gannuşi İle Röpörtaj Dünya

Tunus`ta halk ayaklanması sonrasında sürgün bulunduğu İngiltere`den 22 yıl sonra ülkesine dönen Nahda Partisi lideri Raşid Gannuşi, Erbakan`ın cenazesi için geldiği İstanbul`da Özgün Duruş`un sorularını cevapladı. 

Bütün kesimler hep birlikte Tunus devrimini yaptı. Gençlik bu devrimi ülkesine hediye etti. Tunus’un devrimci gençleri hala sokaklarda nöbet tutmakta, devrimi korumak için. Nöbet tutmaktalar

Raşid Gannuşi: Tunuslu bir düşünür. İslâmi Nahda Hareketi’nin lideri. Dikta yönetimi tarafından inanılmaz haksızlıklara maruz kaldı. Hiçbir zaman yılmadı ve baş eğmedi. Yıllarca kaldığı sürgünde arkadaşlarıyla hep ülkesinin özgürlüğü için mücadele etti. Tunus’taki halk hareketinin devrimle sonuçlanmasının ardından 20 yıldan sonra İngiltere’den ülkesine döndü. İlerlemiş yaşına rağmen ülkesi ve İslam dünyası için mücadeleye devam ediyor. Tunus özgürlük lideri Gannuşi, geçen hafta Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cenazesi için Türkiye’deydi. Yoğun programına rağmen Nahda Hareketi’nin lideri Gannuşi, bize randevu vererek, sorularımızı cevapladı.
Cenaze töreni için Türkiye’ye geldiniz, Milli Görüş lideri Erbakan sizin ve bölge için ne ifade ediyor?
Bu ülkeye halkın üzüntüsünü paylaşmak üzere geldim. Çünkü önemli liderlerden birisini kaybettiler. Sayın Erbakan benim sadece arkadaşım değil, değerli bir hocamızdı. Türkiye’den bahsedildiği zaman mutlaka Erbakan’ın ismi toplantılarımızda geçerdi. Hindistan’dan Pakistan’dan bahsedildiği zaman nasıl insanların gündeminde Mevdudi ismi geçer ve Arap dünyasından bahsedildiği zaman Hasan El-Benna, Seyidd Kutup gibi şahsiyetlerin ismi geçerse, Türkiye denilince de Erbakan’ın ismi bizim toplantılarımızda geçerdi.
Devrimden sonra Tunus’ta neler olup bitiyor?
Ben buradayken Tunus’tan bir haber aldım. Her ne kadar üzücü olsa da aynı zamanda sevindirdi. İnsan hayatı ilginçtir. Hüzün ile sevinç bazen aynı anda olabilir. Elhamdülillah Rabbimiz iki hüznü bizde toplamamış. Hükümet Nahda hareketini resmen tanıdı. Sizin açınızdan Türkiye gibi özgürlüğün iyi yaşandığı ve birçok partinin özgürce siyaset faaliyet yaptığı ülkede bir partinin tanınması bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak bizim için bu çok önemli.
İlk parti kurma girişiminiz 1981’de olmuştu değil mi?
Evet. 1981’de siyasi parti kurma talebimiz reddedildiği gibi bir de yüzlerce arkadaşımız tutuklandı. İkinci girişimimizde ise parti veya örgüt mensuplarımızda 500 kişi tutuklandı. 85’ler de bir daha parti kurma talebinde bulunduk bu kez ise yaklaşık beş bin arkadaşımız tutuklandı. Buna rağmen 1988 yılında tekrar parti kurma talebimizi hükümete bildirdiğimiz zaman tutuklu sayımız 30 bine yükseldi. Bundan dolayı Tunus gibi bir ülkede, Nahda hareketini resmen parti olarak tanımak sıradan bir olay değildir. Artık çok partili özgür bir Tunus’a doğru gidiyoruz.
Devrimi kim yaptı  bir kesime mal edilebilir mi?
Bütün kesimler hep birlikte Tunus devrimini yaptı. Tunus geçliği bu devrimi kendi ülkesine hediye etti. Tunus’un devrimci gençleri hala sokaklarda nöbet tutmakta, devrimi korumak için. Nöbet tutmaktalar. Çünkü diktatörlüğün kalıntıları daha tam olarak temizlenmedi. Bundan dolayı geçen bir ay içerisinde iki tane hükümet istifa etmek zorunda kaldı. Sokakta çok devrimci güç var ve güç değişimi zorlamakta. Yobaz, statik güçler, statükocular ise sürekli ülkeyi geriye çekmek eski hallerini korumak için de direnmekte. Biz inanıyoruz ki ilerici güçler ülkede kazanacak.
Nahda hareketi artık resmi bir parti, stratejisi ne olacak ve sizin pozisyonuz partide ne olacak?
Nahda partisi, Tunus’un en önemli siyasi partilerinden biridir. Nahda partisinin birinci önceliği ülkenin milli menfaatleri olacaktır. Milli menfaatlerin en önemlisi ülkeyi bir an önce demokratik bir sürece sokmaktır. Ve geçmiş diktatörlükten kalan bütün olumsuz kurumların ıslah edilmesi, geriye götürülmesi, durdurulmasıdır. Bundan dolayı biz önümüzdeki dönemlerde kurulacak hükümetlerin bir ittifak hükümeti olması gerektiğini ve bütün siyasi partilerin bu büyük değişime katkısının bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ittifakla kurulacak hükümetin, değişimden sosyal ve ekonomik konuları öncelik tanıması gerektiğini düşünüyoruz. Bu devrimin çıkış nedenlerinden bir tanesi toplumun çeşitli tabakalar arasında oluşan uçurumlardan dolayıdır. Kuzeyliler ile güneyliler arsasında ekonomik anlamda ciddi uçurum var. Eğer ülkede çeşitli tabakalar arasındaki uçurumlar dengeli oturtulamazsa ülkede çalkantılar devam edecektir kimse durduramayacaktır. Ve en önemlisi de uluslar arası müdahalelere kapalı olması gerekir ülkemizin.
Kendi pozisyonunuzdan bahsetmediniz
Ben devletin herhangi bir kurumu için aday olmayacağımı söylemiştim. Ben gençlerin önde olması gerektiğini ve bu kurumlarda artık gençlerin olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten ülkedeki devrim bir gençlik devrimidir. Nahda hareketinin birçok gençleri vardır ve bu gençler vaziyeti çok rahat idare edebilecekler. Bürokrasi de çok rahat yer alabilecek gençlerimiz var. O zaman gençler çok iyi çalıştığı zaman ben işsiz kalmam diye düşünüyorum. Toplumda, sosyal alanda yapılabilecek çok büyük hizmetler var. İslam düşüncesin de üretilmesi gereken birçok çalışmalar var. Korkmayın ben hayatta işsiz kalmam.
Ortadoğu’da diktatörlere karşı ilk hareket Tunus’ta başladı. Ondan sonra Mısır ve Libya geldi. Bu süreçte Libya’da ne olacak ve bölgeyi nasıl bir gelecek bekliyor?
Tunuslular İslam dünyasında bu değişimlere öncülük etmekten dolayı iftihar ve gurur duyuyorlar. Bu devrim rüzgârından sonra Arap dünyasında hiçbir taht sallanmadan yerinde duramayacak. Özellikle Mısır’daki değişimden sonra Ortadoğu’da değişim rüzgârlarının durması mümkün değil. Bu büyük deprem birçok yönetimi yerinden edecektir. Öyle gözüküyor ki meyveler olgunlaşmış durumda hasat mevsimi yaklaşmış durumda. Libya’da da büyük değişim olacağı görülüyor.
Seçimlerden önce geçici hükümette rol alacak mısınız?
Tabi ki o da olabilir. Seçimlere de katılacağız. Çünkü ülkenin en merkez partilerinden birisiyiz. Biliyorsunuz ki demokrasiler de seçimler ülkenin geleceğini şekillendirme de önemli bir araçtır. Bizim katılmamamız gereken şartlar meydana geldiği zaman buna katılırız. Önemli olan geçici dönemde ülkedeki demokratikleşmeye katkıda bulanacak bir pozisyonda bulunmaktır.
Ordunun müdahalesinden korkuyor musunuz?
Ordunun müdahalesinden korkmuyoruz. Çünkü Tunus ordusunun yönetim tecrübesi yoktur. Küçük bir ordudur ve devrimde çok pozitif rol oynadı. Biz Tunus ordusunu sevgiyle karşıladık. Çünkü Tunus ordusu diktatörün kendisine halka ateş etme talebine karşı durmuştur. Halka karşı ateş etme talebini reddetmiştir. Onun için Tunus ordusuna sevgilerimiz vardır. Hala diktatörlükten kalan kalıntıların ülkede çıkarmak istedikleri kargaşalara karşı en önemli unsur, en önemli katkıyı sağlamaktadır ordu anti-demokratik örgütlere karşı.
Eymen el Zevahiri “ABD, işine yaramayınca Tunus liderini görevden uzaklaştırdı” dedi. Bu konuda ne diyorsunuz?
Bu kesinlikle doğru değildir. Bu Amerika’ya hak etmediği bir değer vermektir. Amerika bu devrimi karşılıksız bir şekilde ucuz bir şekilde elde etmek istemekte. Böyle bir şey yok. Size çok net olarak şunu söyleyebilirim gerek Tunus’taki, gerekse Mısır’daki bu büyük ve köklü değişim uluslararası güçlere rağmen halk iradesiyle gerçekleşti. AB ve Amerika, Arap dünyasındaki diktatörleri son ana kadar destekledi. Halklar bu diktatörlükleri düşürünce ABD ve AB, kullanılmış eşya gibi diktatörlerin yüzlerine bile bakamadı. Tamamen ilgisiz kaldılar. İran Şahı, devrimden sonra gidecek bir ülke bulamamıştı. Diktatör Bin Ali’nin de uçağı tam 7 saat havada kaldı ve hiçbir Avrupa ülkesi kabul etmedi. Yine kendi halklarımızı basit görüp Amerika’yı yüceltiyoruz. Amerika bizim için ilah değildir. Amerika, “ol dediği zaman” olacak güçte otoritede değil. Mazlum halklar bölgede direniyor. Eylem yapıyorlar, devrim yapıyorlar. Eğer Eymen Zevahiri böyle söylüyorsa çok enteresan şaşarım.
Hasan El Benna ve Yusuf El Kardavi’nin düşüncesi siyasi sürece ne kadar yansıyacak?
Şunu söyleyeyim sadece tevhide inanan Hasan El-Benna ve Yusuf Kardavi değil yeryüzünde 1,5 milyar Müslüman Tevhide inanır. Yani ilahi dinlere ilahi vahiye inan herkes vahiddir ama tevhide inanmak demek çoğulculuğa karşı olmak değildir. Farklı düşünmeye engel olmak değildir. Yeryüzünde tek fikir dayatacak Allah’tan başka kimse yoktur. Ama yeryüzündeki her şey çoğulcu olabilir. Renklerimiz şekillerimiz farklı olabilir. Düşüncelerimiz de farklı olabilir. Yaklaşımlarımız da… Vahiy yeryüzüne indiği anda itibaren vahiy yorumu da farklı olmaya başladı. Birçok tefsirler ve mezhepler bundan dolayı meydana çıktı. Selefilik, tasavvuf, tahrir birçok İslami ekoller bundan dolayı ortaya çıktı. Bu mezheplerden birinden olabilirsiniz ya da olmayabilirsiz. Ya da hiçbirinde olamayıp siz kendi mezhebinizi kurabilirsiniz.
Tunus’ta bir İslam devleti kurma düşünceniz var mı? Artı diğer siyasi partilerle nasıl bir diyalog içerisinde olacaksınız?
Tunus’ta İslam devleti kurma gibi bir çağrıya ihtiyacımız yok. Tunus devleti zaten bir İslam devletidir. Çünkü Tunus Anayasası’nın 1. maddesi Tunus özgür bir devlettir. Dili Arapçadır inancı İslam’dır. Biz 1981’de ilk siyasi faaliyetlerimiz başlattığımız anda çok net olarak diğer partilerle ilgi görüşlerimizi açıkladık. Çoğulculuktan yana olduğumuzu söyledik. Ve o zaman iyi hatırlıyorum bir gazeteci şunu söylemişti: “Eğer Tunus Komünist Partisi iktidara gelirse çoğunluğun oylarını alırsa ne yapacaksınız?” diye sormuştu. Ben de, “Onlara saygı, yönetimlerine saygı duyacağız ama halka giderek halkı bir sonraki seçimler için ikna etmeye çalışacağız” demiştim.  
Türkiye size ne tür katkıda bulunabilir?
Başından beri söylediğim gibi Türkiye tecrübesi Arap dünyasına ciddi ilham vermektedir. Türkiye’deki insan hakları, özgürlükler, demokrasiler özellikle ekonomik gelişmeler Arap dünyası için örnek. Türkiye tecrübesinden çok şeyler öğreniyoruz. Bu ülkeden çok ciddi şeyler öğreniyoruz.
Amerika, Libya’ya askeri seçeceğinde masa da olduğunu söyledi bunu nasıl değerlendiriyor?
Biz Arap dünyasına ve halklarına müdahale edecek hiçbir dış müdahaleyi onaylamıyoruz. Çünkü hiçbir dış müdahale hayır getirmemiştir. Irak tecrübesi ortada. Afganistan tecrübesi önümüzdedir. Libya halkı kendi sorunlarını kendisi çözecektir. Böyle bir gücü vardır.
 
Ferhat AÇIL – ÖZGÜN DURUŞ

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 649
Bu Ay : 7795
Toplam : 7795

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom