Diyanet: Hac bu yıl farz olmaz!

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribiyle ilgili olarak 'küresel salgın' uyarısı yaptı. Diyanet İşleri "Bakanlık da bu kararı bize bildirirse hac bu sene ertelenebilir" açıklaması yaptı

Diyanet: Hac bu yıl farz olmaz! Türkiye-Dünya

41 yıl aradan sonra ilk kez gelen salgın uyarısı nedeniyle dünya alarma geçti. Diyanet'ten Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, bu sene haccın ertelenebileceğini söyledi...

Domuz gribi tehdidinin artması nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde tedbirlerin artırılması bu yıl gerçekleştirilecek haccın ertelenip ertelenmeyeceği sorusunu da gündeme getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) domuz gribiyle ilgili yapılan küresel salgın uyarısı yetkilileri harekete geçirdi.

KARAR DEĞERLENDİRİLECEK

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac ile ilgili hazırlıklarını sürdürdüğünü belirterek "DSÖ'nün kararı doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı da bu kararı bize bildirirse hac bu sene ertelenebilir. Sağlık nedenleri veya güvenlik nedenleri ile haccın ertelenmesine sakınca yok.

Ancak biz hazırlıklarımız hac yapılacakmış gibi yapıyoruz" dedi. Devlet Bakanı Çelik, yıllardan beri yasak olan karayolu ile hac konusunu önümüzdeki sene gündemlerine alacaklarını da sözlerine ekledi. Çelik şöyle devam etti: “Yol güvenliği nedeniyle karayolu ile hac yasaklanmıştı. Ancak şimdi hem Suriye hem diğer ülkelerle ilişkilerimiz iyi. Karayolu ile hac düşünülebilir."

YÜZDE 10’U GÖNDERİLİYOR

 Bakan Çelik, bu yıl hacca gitmek için 700 bin kişinin müracaat ettiğine dikkat çekerken “Hacı adaylarından sadece yüzde 10'nunu gönderebiliyoruz. Ancak kontenjanı arttırmak için girişimlere başladık" diye konuştu.

Diyanet: Bu yıl FARZ OLMAZ

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sami Yeprem, DSÖ'nün domuz gribiyle ilgili küresel salgın uyarısı nedeniyle haccın bu yıl kaldırılacağını söyledi. Yeprem, "Haccın farz olması için sadece mali güç yeterli değildir. Aynı zamanda yol güvenliği ile sağlık emniyetinin de olması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü'nün salgın uyarısıyla hac, ilan edilen yıl için kaldırılır" dedi.

(Bugün)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 936
Bu Ay : 2504
Toplam : 2504

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom