SGK Borçların Yapılandırılması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Malatya İl Müdürü Metin Sümer, Torba Kanun" olarak bilinen 6111 sayılı Yasa'dan süresinde yararlanılmasını istedi.

SGK Borçların Yapılandırılması Malatya Haber

SGK Malatya İl Müdürü Metin Sümer, makamında yaptığı basın açıklamasında, Kamuoyunda "Torba Kanun" olarak bilinen 6111 sayılı Yasa 25.02.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

5 Kısım ve geçici maddelerle birlikte 234 maddeden oluşan bu kanundan; Prim alacaklarının yeniden yapılandırılması,5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda ve diğer bazı sosyal güvenliğe ilişkin kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin hükümleri Kurumumuzu ilgilendirmektedir. Prim alacaklarının yeniden yapılandırmasıyla ilgili olarak; Kasım/2010 ve önceki aylara ilişkin olup Kanunun yayımlandığı 25.02.2011 tarihine kadar ödenmemiş olan;

Sigorta primi, Emekli keseneği, Kurum karşılığı, İşsizlik sigortası primi ve Sosyal güvenlik destek primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
2010/Kasım ve Önceki aylara ilişkin İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
30.11.2010 tarihi itibarıyla bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin Kurumca re'sen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primleri,
31.12.2010 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, 5510 sayılı Kanunla Mayıs 2008 ve Ağustos 2008 tarihlerinde getirilen yeniden yapılandırmaya müracaat edip şartları yerine getiremeyenlerin bozulan yapılandırmalarının yeniden ihyası.

2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununa tabii alacakları.

5510 sayılı Kanunun geçici 17 inci madde gereği belirli süre prim borçlarını ödemeyen ve bu nedenle sigortalılıkları durdurulan Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur sigortalılarının sigortalılık sürelerine ilişkin prim borçları da bu yapılandırma kapsamına alınmıştır" ifadelerini kullandı.
Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"İş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile sağlık sigortalısına ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacaklar.

Kurumumuz tarafından fazla ve yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin alacaklar.

Yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların en geç 02.05.2011 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir"diyen sümer, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Yapılandırılan borçlar için peşin veya taksitle ödeme seçeneklerinden biri tercih edilecektir. Taksitle ödeme talebi tercih edilmesi halinde, 30.06.2011 tarihinde başlamak üzere 2'şer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitle ödenmesi şarttır. Ödemeler 2 ayda bir olacağından borçlar 36 ayda ödenecektir.

Ayrıca;

İl Özel İdareleri, Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli kuruluşlara 2'şer aylık taksitler halinde azami 36 eşit taksitle, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Futbol Federasyonu ve Spor kulüplerine ise borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitle ödeme imkanı getirilmiştir.

Yapılan yapılandırmanın bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde veya eksik ödenmesi halinde bu kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.

Taksitler kredi kartıyla da ödenebilir.

Ayrıca İşverenler yapılandırma taleplerini e-sigorta kanalıyla www.sgk.gov.tr adresinden de yapabileceklerdir."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 857
Bu Ay : 4655
Toplam : 4655

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom